12.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/gsconsultit).
Nemecku zostáva pár rokov s hnedými vajíčkami na pultoch obchodov. Výrobcovia im radšej ponúkajú biele vajcia, pretože chov sliepok, ktoré ich znášajú, je jednoduchší. Uvádzajú niekoľko argumentov vrátane dlhšej dĺžky života zvierat. Otázkou je, či vajíčka sfarbené do obláčika chutia rovnako ako tie doteraz známe.
Biele alebo hnedé vajcia? O pár rokov nebudú mať zákazníci nemeckých supermarketov o čom premýšľať. Posledný menovaný typ sa už pomaly vytráca z regálov a následne už nebude vôbec dostupný. Ako vysvetlil Spolkový zväz nemeckých producentov vajec, ide o dôsledok rozhodnutia chovateľov prejsť na biele sliepky Tento krok má špecifické dôvody.
„Biele kurčatá majú väčší genetický potenciál ako hnedé kurčatá. Žijú dlhšie a dlhšie znášajú vajíčka“
– povedal Henner Schoenecke zo spomínaného združenia, cituje ho Frankfurter Rundschau ako aj rakúsky Salzburger Nachriten.
Biele nosnice sa navyše ľahšie chovajú, lepšie si hľadajú potravu a vodu a sú aj menšie a ľahšie – rovnako ako ich vajcia.
Schönecke v máji prechádza z hnedých sliepok na biele. Hovorí: „Postupne budú nasledovať všetky spoločnosti.“ – píše Bild.de.
„Keďže na bielych vajciach je nečistota lepšie viditeľná, pri čistení sa nič neprehliadne. To znamená, že vždy skončia na polici supermarketu a vyzerajú žiarivo čisté.“
– hovorí odborník ďalej o výhodách takýchto vajec, cituje ho portál Bild.de.
Z Nemecka miznú hnedé vajcia. Sú nahradené bielymi
Schoenecke zdôrazňuje, že medzi hnedými a bielymi vajcami nie je žiadny rozdiel v chuti. Dnes už len máloktorý regionálny chovateľ ponúka tie, na ktoré možno Nemci pomaly zabúdajú. Napriek tomu je ich podiel vo veľkoformátových predajniach v súčasnosti približne 30 %. – pred desaťročím ich však bolo viac ako bielych vajec. Čím tmavšiu farbu sliepky majú, tým tmavšie vajcia znášajú.
Za tento rozdiel je zodpovedný protoporfyrín IX – látka, ktorá dodáva lastúram hnedú farbu. Nosnice s tmavým operením produkujú viac protoporfyrínu IX.
Koľko vajec by ste mali zjesť týždenne? Približne 10
Všetky vajcia, bez ohľadu na farbu, sú plné vitamínov A, E a B, vrátane B12 – kľúčového pre mnohé metabolické procesy.
Obsahujú aj cenné minerály: fosfor, draslík, sodík, vápnik, železo, horčík, meď, zinok a selén. Lecitín nachádzajúci sa vo vajciach zase obsahuje cholín, ktorý pomáha pri regenerácii pečene.
Stačí zjesť dve vajíčka denne, aby telo prijalo toľko, koľko potrebuje. Podľa WHO sa oplatí zjesť 10 vajec týždenne. Ak sa pri ich príprave ľahko zlomí škrupina, znamená to, že sliepka nemala správne vyváženú stravu – chýbal jej vápnik.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Plynové kotly sa stanú minulosťou. Nový zákaz sa blíži, rozhodnutie padlo
Bezplatná príručná batožina do lietadla? EÚ bojuje za cestujúcich
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.