14.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/fizkes).
Chcete, aby vás vnímali ako sebavedomého? Potom by ste mali venovať pozornosť tomu, čo hovoríte. Niektoré frázy môžeme používať príliš často a neuvedomujeme si, ako ovplyvňujú naše vnímanie. Čomu je lepšie sa vyhnúť, aby ste nepôsobili neisto?
Sebavedomie je kľúčovým prvkom úspechu a často aj naplnenia v pracovnej i osobnej oblasti. Existuje však mnoho fráz, ktoré ľudia používajú a ktoré podvedome podkopávajú ich sebadôveru. Portál Hack Spirit vybral sedem z nich, ktoré sa oplatí identifikovať a nahradiť asertívnejšími frázami.
„Je mi ľúto, ale…“
Táto fráza môže naznačovať, že sa snažíte vyhnúť zodpovednosti alebo konfrontácii. Namiesto toho sa snažte byť priami a vyjadriť svoje myšlienky a pocity jasne a sebaisto.
„Nie som odborník, ale…“
Toto tvrdenie môže znamenať, že v danej oblasti nemáte dôveru. Nezabudnite, že každý má právo na vlastný názor a na jeho vyjadrenie. Vyjadrite svoj názor otvorene, s rešpektom k vašim vedomostiam a skúsenostiam.
„Dáva to zmysel?“
Táto otázka naznačuje, že pochybujete o svojej schopnosti logicky myslieť alebo o tom, že vaše myšlienky dávajú zmysel. Namiesto toho dôverujte svojej intuícii a presvedčeniu, a ak máte pochybnosti, vyhľadajte si ďalšie informácie, aby ste sa uistili.
„Mal som len šťastie“.
Táto fráza dáva jasne najavo, že bagatelizujete svoje úspechy a podceňujete svoje schopnosti a úsilie. Namiesto toho buďte na svoje úspechy hrdí a uznajte svoje úsilie ako kľúčovú súčasť ich dosiahnutia.
„Je to len môj názor, ale…“
Toto tvrdenie naznačuje, že si nie ste istí svojím presvedčením alebo že si nie ste istí jeho hodnotou. Nezabudnite, že na svoje názory a postoje máte právo, preto ich vyjadrujte sebavedomo a bez váhania.
„Myslíte si, že mám pravdu?“
Táto otázka môže znamenať, že skôr hľadáte potvrdenie svojich presvedčení u iných ľudí, než aby ste dôverovali vlastnej intuícii a vedomostiam. Buďte presvedčení o svojich presvedčeniach a vyjadrujte ich dôrazne bez ohľadu na názory iných.
„Možno by som to nemal hovoriť, ale…“
Táto fráza zase dáva jasne najavo, že sa bojíte vyjadriť svoje myšlienky alebo obavy. Buďte otvorení a úprimní pri vyjadrovaní svojich pocitov a myšlienok, aj keď sú kontroverzné. Pamätajte, že vaše názory majú hodnotu a zaslúžia si byť vypočuté.
Uvedomenie si používania týchto fráz vám môže pomôcť stať sa sebavedomejšími a asertívnejšími. Ak ich nahradíte sebavedomejšími a asertívnejšími frázami, budete môcť lepšie vyjadriť svoje názory a potreby, čo prispeje k väčšej sebaúcte a efektívnejšej komunikácii s ostatnými.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento typ inteligencie sa vekom znižuje. Čo je fluidná inteligencia?
Najlepšie spôsoby, ako si rýchlo vybudovať sebadôveru. Štyri osvedčené techniky vám pomôžu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.