14.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay/JACLOU-DL).
Príjemná vôňa a množstvo farieb nápadných kvetov. To charakterizuje záhradné azalky, ktoré si vyberajú záhradníci, ktorí chcú mať rozprávkový výhľad. Aj jediný ker môže zmeniť vzhľad vášho pozemku. Aby sa tak však stalo, je potrebné sa oň správne starať. Ako sa starať o azalky, aby dlho a bohato kvitli? Náš stručný sprievodca vám poskytne najdôležitejšie informácie.
Kedy môžete očakávať farebné predstavenie?
Presná odpoveď na túto otázku závisí od odrody, ktorú si vyberiete. Kedy azalky kvitnú? Niektoré azalky začínajú kvitnúť už koncom apríla, ale prevažnú väčšinu farebných kobercov môžete vidieť v máji a júni. Vtedy sa objavujú okvetné lístky v odtieňoch ružovej, fialovej, červenej a bielej farby a kvety šíria intenzívnu vôňu naokolo.
Mali ste v predchádzajúcich sezónach problémy s dosiahnutím vrcholnej formy azaliek? Možno došlo k zanedbaniu, čo sa dá ľahko napraviť.
Aká pôda pre azalky? Kľúčom k úspechu je substrát
Prečo azalka nekvitne? Dôvodom môže byť pôda. Nezabudnite, že najlepší substrát pre ňu je kyslý, s pH od 4,0 do 5,5. Pôda pre azalky by mala byť úrodná, priepustná a ľahká. Zníži sa tak riziko stagnácie vody, čo následne podporuje hnilobu koreňov a rozvoj hubových ochorení.
Ak ste práve vo fáze plánovania výsadby azaliek, musíte sa dobre pripraviť. Pre každý ker vykopte jamu, v ktorej vytvoríte drenážnu vrstvu. Tú môže tvoriť hrubý štrk alebo keramzit. Potom nasypte zeminu určenú pre rododendrony. Môžete sa rozhodnúť aj pre zmes záhradnej pôdy a kyslej rašeliny. Na takomto mieste budú mať azalky šancu na bujný rozvoj.
Záhradkárom pripomíname: Azalka je trvalka. Každú sezónu bude potrebovať okysľujúce pôdne hnojivo, ktoré ju povzbudí k bohatému kvitnutiu.
Azalka kvitne slabo, pretože jej chýba slnečný svit
Ďalším dôležitým faktorom je poloha azaliek. Rôzne odrody majú rôzne požiadavky, ale môžete sa riadiť pravidlom, že kríky nebudú prospievať v tieni. Mali by ste im nájsť slnečné alebo polotienisté miesto, pretože azalky potrebujú na správny vývoj aspoň šesť hodín slnka denne. Dôležité je tiež zasadiť ich na tienisté miesto, chránené pred nárazovými vetrami.
Sucho neprospieva kvitnutiu azaliek
V procese tvorby kvetných pukov je rozhodujúci prístup rastliny k vode. Azalka je citlivá na sucho a môže reagovať slabým kvitnutím alebo nekvitnúť vôbec. Počas období bez dažďa by sa preto mala zalievať často, ale nie príliš. Najlepšie sa na to hodí dažďová voda. Dávajte však pozor, aby ste to s množstvom tekutiny nepreháňali, pretože ak azalku prelejete, jej kvety predčasne opadajú a zhnednú. Záhradníci tiež odporúčajú mulčovať kríky borovicovou kôrou, aby sa spomalilo odparovanie vody z pôdy.
Vošky sú nepriateľmi kvitnúcich
Mnohokrát je dôvodom, prečo sa rozhodnete pestovať azalky v záhrade, ich povesť rastliny, ktorá je odolná voči chorobám a škodcom. Má však aj svoje slabé stránky. Najčastejším problémom je napadnutie voškami, ktoré sa živia mladými výrastkami. Ak nezareagujete, ker nebude schopný vytvoriť požadované kvety.
Nie je potrebné používať chemické prostriedky. Prírodný postrek cesnakom na vošky účinne odpudí nenásytných škodcov. Prípravu zvládnu aj menej skúsení záhradníci.
- Tri veľké strúčiky cesnaku nakrájajte nadrobno alebo prelisujte cez lis.
- Zalejte litrom vody, premiešajte a nechajte na teplom mieste 24 hodín. Zmes by však nemala byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu.
- Po 24 hodinách zmes zrieďte vodou v pomere 1:1.
- Prelejte do fľaše s rozprašovačom a aplikujte na napadnuté rastliny.
Ošetrenie opakujte každých niekoľko dní. Vošky si podkopnú nohy a azalka sa bude môcť vrátiť do správnych koľají a vytvoriť atraktívne kvety.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vyhadzujete ich do koša? To je chyba! Namiesto toho nimi hnojte svoje azalky
Vezmite si za hrsť a posypte ňou pôdu okolo azaliek. Uvidíte, že kvety budú voňať ako parfum Chanel
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.