15.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Burst).
Pestovanie vlastných čučoriedok je lacnejší a ekologickejší spôsob, ako si vychutnať vitamínové bohatstvo, ktoré nám tieto plody poskytujú. Udržiavať kríky v dobrom stave a dosiahnuť bohatú úrodu je však pomerne náročné. Vyrobte si toto domáce hnojivo s kyselinou citrónovou a výsledok bude prekvapujúci.
Kedy hnojíte čučoriedky?
Čučoriedky by sa mali hnojiť na jar aj na jeseň. Potom sa líši nielen termín, ale aj to, aké prípravky použijete a čo od nich budete očakávať.
Na jar sa prihnojovanie vykonáva až trikrát. Čučoriedky by sa mali začať hnojiť po odkvitnutí, teda v apríli až máji. Druhú dávku živín by ste mali do kríkov dodať začiatkom júna. Posledný jarný termín je koniec júna/začiatok júla.
Kyselina citrónová ako hnojivo pre čučoriedky – prečo sa to oplatí?
Kyselina citrónová je ideálnym hnojivom pre čučoriedky, pretože pomáha okysliť pôdu. Tieto ovocné kríky sa musia vysádzať do pôdy s kyslým pH. Ak pH nie je správne, rastlina ťažko prijíma živiny z pôdy. Akékoľvek iné hnojenie bude preto márne, ak sa nepostaráte o pH pôdy.
Použitie hnojiva s obsahom kyseliny citrónovej na čučoriedky zlepší schopnosť koreňov rastliny prijímať živiny. Výsledkom bude lepší rast, kvitnutie a potom oveľa bohatšie plodenie.
Okrem toho má kyselina citrónová fungicídne vlastnosti. Hnojivo z nej vyrobené teda zníži riziko napadnutia plodín čučoriedok hubovými chorobami.
Ako vyrobiť hnojivo z kyseliny citrónovej?
Na výrobu domáceho hnojiva z kyseliny citrónovej na čučoriedky budete potrebovať len dve zložky. Sú to, samozrejme, kyselina citrónová a voda. Najlepšie sa na to hodí dažďová voda.
Zmiešajte tieto dve zložky v pomere 10 g kyseliny citrónovej na 10 litrov vody. Ak túto kuchynskú prísadu nemáte, môžete namiesto nej použiť 10 ml citrónovej šťavy. Celú zmes miešajte, kým sa nespojí.
Takto pripravené hnojivo z kyseliny citrónovej je okamžite pripravené na použitie. Spôsob použitia je mimoriadne dôležitý.
Ako používať hnojivo z kyseliny citrónovej?
Čučoriedkový substrát zalievajte len priamo hnojivom s obsahom kyseliny citrónovej. Vyhnite sa namáčaniu listov, kvetov alebo plodov. Kondicionér by mohol spôsobiť popáleniny alebo zvýšiť riziko iných poškodení alebo chorôb.
Hnojivo s obsahom kyseliny citrónovej aplikujte pod čučoriedky pomocou jednoduchej záhradnej konvice. Na jedno hnojenie použijete veľké množstvo.
Prvú aplikáciu hnojiva s kyselinou citrónovou na čučoriedky vykonajte skoro na jar. Ošetrenie potom môžete zopakovať približne po 6 až 8 týždňoch. Takáto frekvencia prihnojovania a okysľovania pôdy kríka udrží správne pH pre rast.
Chyby pri hnojení čučoriedok
Jednou z najčastejších chýb pri hnojení čučoriedok je nesprávne načasovanie. Príliš skoré hnojenie môže spôsobiť, že kríky začnú príliš intenzívne rásť, kým je vonku ešte nízka teplota. V dôsledku toho sadenice vymrznú a neskôr nedávajú úrodu.
Ďalšou chybou pri hnojení čučoriedok je nesprávny výber zložiek. Zlou voľbou je prihnojovať rastlinu dusíkom príliš neskoro, t. j. v druhej polovici júla. Takéto hnojivo bude stimulovať ďalší vývoj. To bude mať za následok nedostatočnú prípravu na nadchádzajúcu zimu. Sadenice budú vystavené nízkym teplotám a mrazu. V tomto období je vhodné spoliehať sa na produkty bohaté na fosfor, draslík a horčík.
Problémy pri pestovaní môže spôsobiť aj nadmerné hnojenie čučoriedok. Nadmerné hnojenie spôsobí príliš rýchly rast, v dôsledku čoho budú stonky ochabnuté a nedrevnatejú. To sa prejaví na nízkych výnosoch a zníženej odolnosti voči mrazu.
Podobne aj príliš slabé hnojenie bude pri pestovaní čučoriedok chybou. To rýchlo povedie k sterilizácii pôdy a nedostatkom. Krík nebude mať možnosť rásť a plodiť počas sezóny. Okrem toho môžu jeho listy neatraktívne zožltnúť alebo sčervenať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zvyšky z kuchyne. Čučoriedky to milujú! Plody budú šťavnaté a veľké
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.