18.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Joanne Dale).
Záhradkári hľadajú rôzne spôsoby, ako zvýšiť rast a výnosy pestovaných rastlín. Na tento účel často siahajú po minerálnych hnojivách, ktorých je v záhradkárskych obchodoch neúrekom. Nie každý však vie, že v našich domácnostiach sa nachádza zázračný liek, ktorý pomôže nielen vyživovať rastliny, ale aj znížiť riziko ochorení. Takýmto produktom je kyselina citrónová. Aké vlastnosti vykazuje a na čo ju v záhrade použiť? Vyskúšajte ju a vaša úroda bude bohatá ako nikdy predtým.
Kyselina citrónová v záhrade
Kyselina citrónová je nenahraditeľnou zložkou v mnohých priemyselných odvetviach – používa sa v potravinách, kozmetike alebo farmaceutických výrobkoch. Pomôže udržať čistotu v celom dome a je dokonca všestranným pomocníkom pri pestovaní rastlín. Skúsení záhradníci zdôrazňujú, že kyselina citrónová je akýmsi stimulátorom rastu. Zalievanie rastlín touto prísadou podporuje ich metabolizmus, stimuluje energetické procesy a zvyšuje účinnosť vstrebávania živín obsiahnutých v pôde (napr. draslíka a fosforu). Vďaka tomu naše plodiny rastú rýchlejšie, bohato kvitnú alebo prinášajú vysoké výnosy.
Okrem toho má kyselina citrónová mierne okysľujúce vlastnosti, takže je ideálna pre kyslomilné rastliny (napríklad pivonky, hortenzie, rododendrony, čučoriedky alebo brusnice). Stojí tiež za to vedieť, že tento produkt má fungicídny a baktericídny účinok, takže môže chrániť naše plodiny pred nebezpečnými chorobami. Keďže zlepšuje príjem mikro- a makroprvkov z pôdy rastlinami, minimalizuje riziko fyziologických ochorení, ako je napríklad chloróza.
Na čo v záhrade používať kyselinu citrónovú?
Kyselina citrónová je pre rastliny skutočnou vzpruhou, takže je ideálna na ich zalievanie alebo hnojenie. Dobre sa hodí nielen pre kyslomilné druhy, ale aj pre väčšinu zeleniny, ako napr. uhorky, paradajky, papriky alebo baklažány (používajte ju s mierou). Príprava hnojiva s kyselinou citrónovou je triviálna – stačí rozpustiť polievkovú lyžicu prípravku v 10 litroch vody. Pod každý koreň nalejte 0,5 až 1 liter vody. Takáto výživa je okrem iného ideálna na zalievanie uhoriek a paradajok, pretože kyselina citrónová aktivuje látky už v pôde a v krátkom čase ich dodá rastlinám. Na dosiahnutie obrovského výnosu sa postup opakuje každých 10 dní.
Okrem toho kyselina citrónová premieňa použité minerálne doplnky na rýchlo vstrebateľné formy pre rastliny. Ak sa rozhodnete živiť svoje plodiny fosforečnými hnojivami, je najlepšie pridať k nim kyselinu citrónovú. Prečo? Fosforečné hnojivá sú rozpustné v citráte, čo znamená, že soli fosforu, ktoré sú pre koreňový systém ťažko prístupné, sa v kyseline citrónovej ľahko rozpúšťajú. Tá je zasa účinným chelátovým činidlom, ktoré premieňa akékoľvek hnojivo na biologicky dostupnú formu na vstrebávanie koreňmi. Kyselina citrónová je na rozdiel od iných kyselín úplne neagresívna a absolútne neškodná pre rastliny aj ľudí. Vďaka takejto výžive možno zvýšiť úrodu až o 300 %. Tento produkt nielenže pomáha premieňať ťažko prístupné mikro- a makroelementy v pôde na formu, ktorú rastliny ľahko absorbujú, ale zároveň chráni naše plodiny pred niektorými chorobami, ako je napríklad hniloba špičiek.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Stačí jedna polievková lyžica na 10 litrov vody. Čučoriedkam neodoláte
Toto je najlepší odstraňovač škvŕn za drobné. Rýchlo odstráni aj zaschnuté škvrny
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.