19.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Uryupina Nadezhda).
Aj keď rastie v riadkoch v starších zeleninových záhradách, o ktoré sa starali starí rodičia, nie je také jednoduché vypestovať dobrú, tvarovanú a chutnú mrkvu – mrkva má svoje požiadavky, ktorých nesplnenie má jasný vplyv na kvalitu úrody. Chcete, aby vaša zelenina išla skôr ku koreňu a chutila klamlivo podobne ako tá vytrhnutá z babičkinho záhonu? Prečítajte si nášho sprievodcu a zistite, ako hlboko a kam siať mrkvu, aby boli sadenice silné a korene zdravé, rovné a šťavnaté – tie nenájdete v žiadnom obchode.
Jarný výsev mrkvy
Šťavnatá oranžová zelenina, ktorú sme v detstve s radosťou trhali priamo z babičkiných záhonov a po opláchnutí sme ju jedli, pričom sme v ústach stále cítili charakteristickú zemitú pachuť, sa teoreticky pestuje ľahko. Nie vždy sa však bude prezentovať tak, ako si ju pamätáme z babičkinej záhrady. Dlhý, rovný a dobre vyvinutý koreň mrkvy je výsledkom tvrdej práce – nejde o ošetrovanie hotovej plodiny, pretože v tomto ohľade zasiata mrkva, prerušovaná a pravidelne ošetrovaná, nepotrebuje o nič viac. Ale samotný proces prípravy pôdy a výsevu semien do zeme si vyžaduje pozornosť.
Pri jarnom záhradníčení by sa mrkva mala vysievať priamo na záhon, pretože patrí k tým rastlinám, ktoré neznášajú presádzanie. Kedy je najlepší čas na jarný výsev mrkvy? Môžete sa mu venovať už v poslednom marcovom týždni, pokiaľ počasie nie je jednoznačne proti. Dbajte však na to, aby ste v správnom čase zasiali do pôdy správne odrody zeleniny:
- koncom apríla – skoré odrody,
- do polovice mája – stredne neskoré odrody,
- od polovice mája pre neskoré odrody.
Nemusíte sa obávať, že by vaše sadenice nevydržali krátke mrazy, ktoré sa často ohlasujú v apríli a dokonca aj v máji. Pokiaľ dbáte na správny spôsob a hĺbku výsevu, vaše sadenice sa bez problémov vyrovnajú s poklesom teploty na -3 °C a dokonca aj na -8 °C, keď sa jar rozhodne opäť „otočiť na päte“.
Ako hlboko a kam zasiať mrkvu?
Ak je priaznivé počasie a semená sú zasiate do hodnotnej pôdy v správnej hĺbke, prvé zelené listy mrkvovej petržlenovej vňate môžu na záhone dozrieť už za 10 dní. Čo vlastne ovplyvňuje hĺbka, v ktorej sú semená zasadené do pôdy? Predovšetkým:
- na posilnenie sadeníc,
- na zachovanie optimálneho času klíčenia,
- na následný vývoj rastliny po objavení sa prvých listov,
- na úrodu.
Semienka mrkvy sú malé a veľmi jemné, preto by sa nemali dostať príliš hlboko do pôdy. Ak je výsev hlbší ako 2 cm, mikrosadenice, ktoré sa objavia po určitom čase, budú slabšie a ich rastový proces sa výrazne predĺži. Ideálna hĺbka pre semená mrkvy v záhone je 1 cm. Ako túto hĺbku odmeriate? Ideálne je začať prípravou ľahkého, dobre spracovaného a jasne štruktúrovaného povrchu. Potom:
- vyznačte rovnomerné záhony,
- rovnomerne rozmiestnite semená pozdĺž vyznačenej línie,
- dodržujte vzdialenosť medzi riadkami približne 25-30 cm,
- zasypte semená ľahkou, úrodnou zeminou tak, aby boli úplne zakryté,
- jemne poklepte na záhony,
- na zalievanie použite kanvicu s rozprašovacou tryskou (pri tak plytkom výseve by akákoľvek iná tryska mohla semená vyplaviť z pôdy).
Zalievanie počas obdobia vzchádzania by malo byť pravidelné, pretože semená lepšie klíčia v mierne vlhkej pôde. Máte problémy s dodržiavaním správnych rozostupov medzi riadkami alebo nie ste zruční pri vytváraní prestávok? Na výsev použite semená na páske – je to ideálne pre začínajúcich záhradkárov a korene budú mať dostatok priestoru na rast. Ďalšou metódou, ako zabrániť príliš hustým rozostupom, je zmiešať semená s čistým, suchým pieskom a zobrať ich v malých hrstiach ako takú zmes.
Najlepšia pôda pre mrkvu
Pri jarnom výseve mrkvy do záhonov nesmiete zabudnúť na správnu prípravu miesta. Záhon musí byť zbavený buriny, kameňov a iných nečistôt, napríklad zvyškov koreňov starších rastlín. Nezabudnite si pripraviť hotové organické hnojivo pre mrkvu a primiešajte ho do vrchnej vrstvy pôdy. Výsledkom je, že takto pripravená pôda by mala byť pomerne ľahká, kyprá, vyživená a dobre priepustná.
Používate na zlepšenie pôdy neupravený hnoj? Ak áno, zasejte mrkvu na záhon najlepšie v 2. roku po prihnojení pôdy maštaľným hnojom. Podobne je to aj s čerstvým kompostom – pôda potrebuje čas na „prepracovanie“ takejto živiny a stabilizáciu parametrov. A nezabúdajme, že vôňa čerstvého kompostu je návnadou pre mrkvovú mušku a jej aktivita na záhone je to posledné, čo potrebujete.
Najlepšia pôda pre mrkvu je nevyhnutná, ale nezabudnite ani na správnu pestovateľskú spoločnosť. Siahnite napríklad po cibuli, cesnaku, póre, záhradnom kôpri, šaláte alebo pažítke a porastie ako maľovaná. Len si dajte pozor, aby ste v čase zberu nepolámali vyrastené korene. Majte po ruke kanvicu na polievanie a dôkladne zalievajte pôdu, a až potom môžete začať vyťahovať čerstvé oranžové pochúťky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysievať môžete už v marci. Ako docieliť, aby mrkva prerástla do koreňov?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.