22.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Marina April).
Hortenzie sú krásne kvety, ktoré často vysádzame do našich záhrad. Ich pestovanie nie je náročné a určite si s nimi poradí aj neškolený záhradník. Niekedy však ochorejú a začnú odumierať. Ako im môžete pomôcť? Urobte si domáci postrek a rastliny sa rýchlo spamätajú.
Hortenzie často trápi múčnatka, choroba spôsobená hubami z čeľade múčnatkovitých. Napáda listy, kvety, stonky, púčiky a plody. Môže rastlinu úplne zničiť, takže ak ste si všimli jej prítomnosť, radšej rýchlo konajte. Tu nájdete návod, ako sa s touto chorobou vysporiadať.
Ako rozpoznáte múčnatku? Buďte opatrní, pretože ide o veľmi nebezpečné ochorenie. Môže viesť k úhynu rastliny
Charakteristickým znakom múčnatky je práškový povlak na listoch. Má bielu alebo sivú farbu, objavuje sa na hornej strane listov a veľmi ťažko sa z povrchu stiera. Najčastejšie sa vyskytuje v suchom počasí, pri vysokých teplotách a nedostatku dažďa. Napáda viniče, zeleninu, ako aj obilniny, stromy, kríky a tiež okrasné rastliny, ako sú hortenzie.
Múčnatka vedie k pomalému odumieraniu rastlín. Najprv listy zožltnú a kvety zvädnú, až časom úplne uschnú. Ako sa s touto chorobou vysporiadať? Nuž, ukázalo sa, že stačí vyrobiť domáci postrek a zachránite svoje vädnúce hortenzie. Ako ho pripraviť?
Čo robiť, keď hortenzia uschne? Ako sa zbaviť múčnatky? Tento domáci postrek zničí zárodky týchto húb
V boji proti múčnatke výborne poslúži žihľavový postrek. Nielenže pomôže rozvoju rastlín a zlepší kvitnutie, ale bojuje aj proti chorobám spôsobeným hubami. Ako si vyrobiť postrek zo žihľavy? Jednoducho dajte čerstvú žihľavu do nádoby a zalejte ju vodou. Celé to odložte na 3-4 dni, potom nálev zrieďte s vodou v pomere 1:5 a postriekajte hortenziu a pôdu okolo nej. Tento postrek by sa mal opakovať každé 2 týždne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo nezalievať žihľavovým hnojivom? Týmto rastlinám môže uškodiť!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.