24.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Tatevosian Yana).
Pestovanie uhoriek v domácej zeleninovej záhrade môže byť obohacujúcim a príjemným zážitkom pre záhradkárov všetkých úrovní. Nie je prekvapením, že sú jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny, ktoré môžete vidieť na záhonoch. Hoci majú vysokú úrodu, oplatí sa poznať trik, vďaka ktorému bude vaša úroda bohatšia. Môžete ho použiť už v počiatočnej fáze pestovania.
Výhody vlastného pestovania uhoriek
Každý, kto mal aspoň raz možnosť ochutnať zeleninu a ovocie z vlastnej záhrady, vie, že ich chuť nič nenahradí. Uhorky majú navyše cenné výživové vlastnosti, dokonale hydratujú a podporujú odkyslenie organizmu. Ich chuť rozmaznáva a osviežuje chuťové bunky aj v tých najhorúcejších dňoch.
Pestovanie uhoriek môže priniesť aj veľa spokojnosti. Ide o rastliny, ktoré nie sú príliš náročné na spracovanie. Nevyžadujú si odborné znalosti ani dlhoročné skúsenosti. Uhorky možno pestovať v záhrade aj v kvetináčoch na balkóne. Okrem toho majú vysoký výnos – z jednej rastliny možno získať až 10 kg plodov.
Kedy sadiť uhorky do zeme? Traja zamrznutí vám povedia pravdu
Pri výbere termínu výsevu a výsadby uhoriek musíte vziať do úvahy, že ide o rastliny citlivé na nízke teploty. Unáhlenie sa spôsobí vymrznutie mladých sadeníc. Semená uhoriek sa vysievajú do kvetináčov v druhej polovici apríla, ale sadenice sa môžu presádzať do pôdy až koncom mája/začiatkom júna. Nemalo by sa to robiť pred 15. májom, keď nastane takzvané obdobie troch zamrznutých. Toto pravidlo platí aj vtedy, ak chcete uhorky vysievať priamo do zeme alebo sa rozhodnete pestovať ich v nádobách na balkóne.
Domáce hnojivo na uhorky – zelenine sa bude dariť
Už v počiatočných fázach môžete zabezpečiť zdravý rast rastlín a z dlhodobého hľadiska bohatú úrodu. Všetko, čo na to potrebujete, je voda a jedlá sóda. Tento produkt, ktorý sa spája najmä s domácim pečením, má mnoho výhod:
- znižuje kyslosť pôdy,
- zvyšuje odolnosť rastlín voči nepriaznivým poveternostným podmienkam a škodcom,
- zvyšuje odolnosť uhoriek voči hubovým chorobám.
V dôsledku toho sa kríky môžu nerušene vyvíjať a uhorky rastú veľké a chutné. Ako si vyrobiť domáce hnojivo na uhorky? Je to jednoduché. Stačí zmiešať 10 g jedlej sódy v 1 litri vody. Roztokom zalejte po zasadení uhoriek do zeme trikrát v dvojtýždňových intervaloch.
Najlepšie podmienky pre uhorky
Pri plánovaní výsadby musíte zohľadniť požiadavky na pôdu a stanovište. Uhorky poskytujú bohatú úrodu na teplých, slnečných a chránených miestach. Uistite sa, že pôda je priepustná a humusová so zásaditým pH.
Spojencom pri pestovaní budú aj iné rastliny. Pripravili sme sprievodcu dobrým susedstvom pre uhorky, ale v krátkosti treba spomenúť, že na sadenice mimoriadne dobre pôsobí cibuľa, fazuľa, hrach a kôpor.
Sucho im neprospieva
Dôležitý aspekt pri pestovaní uhoriek predstavuje ich pravidelné zavlažovanie, najmä počas vegetačného obdobia. Ak horúčavy trvajú dlho, sucho môže nepriaznivo ovplyvniť tvorbu plodov. V takýchto podmienkach sa odporúča uhorky polievať ráno alebo večer a to vlažnou vodou. Ošetrovanie plodín studenou tekutinou môže viesť k rýchlemu potlačeniu rastu a opadávaniu plodov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Uhorky sadím len japonskou metódou. Majú oceľové korene a rastú o 3 týždne rýchlejšie
Vysaďte uhorky v tomto termíne a vašu letnú úrodu vám budú závidieť všetci susedia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.