25.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Arina P Habich).
V posledných rokoch sa výrazne zvýšila popularita plynových grilov. Hovorí pre ne niekoľko kľúčových výhod, ako napríklad jednoduchosť používania, ako aj zdravotné aspekty spojené s týmto typom prípravy jedla. Ako vlastne plynový gril funguje? Na čo by ste sa mali pri jeho kúpe zamerať?
Ako funguje plynový gril? Prečo je to dobrá voľba – nielen na Prvý máj?
Prevažná väčšina plynových grilov je poháňaná propánom z tlakovej fľaše, hoci na trhu nájdete aj zariadenia, ktoré sú priamo pripojené k domácemu prívodu zemného plynu. Zapaľovacia iskra vzniká po otočení ovládacieho gombíka. V závislosti od typu grilu môže byť systém zapaľovania manuálny alebo automatický.
Plyn prúdi cez horáky, ktoré rovnomerne rozvádzajú teplo po celom svojom povrchu. Tým sa ohrieva rošt, na ktorý kladieme mäso, zeleninu atď. Intenzitu plameňa je možné regulovať aj pomocou gombíkov na ovládacom paneli grilu. Máte tak možnosť nastaviť úroveň tepla podľa pripravovaného pokrmu.
Nad horáky plynového grilu sa často umiestňujú kovové dosky alebo vulkanické kamene na rozptýlenie tepla. Vďaka tomu sa jedlo griluje rovnomerne zo všetkých strán. Okrem toho majú plynové grily veko s prieduchmi, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu a reguláciu teploty.
Ktorý plynový gril kúpiť? Všetko, čo potrebujete vedieť pred nákupom zariadenia
Pred výberom plynového grilu je najlepšie premyslieť si okolnosti, za ktorých sa bude najčastejšie používať. Malý plynový gril sa bude hodiť tým, ktorí grilujú s malou skupinou a nemajú veľa priestoru. Stredne veľký gril bude vyhovovať rodinám, ktoré si takto radi pripravujú jedlo napríklad na večeru, zatiaľ čo vášniví nadšenci grilovania alebo ľudia, ktorí často organizujú večierky, by si mali vybrať čo najväčší spotrebič s mnohými funkciami.
Je tiež dobré vybrať si gril, ktorý má správny počet horákov. Čím viac horákov, tým je spotrebič univerzálnejší a tým viac jedál sa dá pripraviť naraz. Treba však počítať s vyššími výdavkami.
Dôležitý je aj materiál konštrukcie. Plynové grily z nehrdzavejúcej ocele sú odolné a odolávajú poveternostným vplyvom, ale vyžadujú si správnu údržbu. Liatinový povrch účinne udržiava teplo, hoci je gril ťažší. Hliník je na druhej strane menej náchylný na koróziu, ale na druhej strane nemá takú vysokú odolnosť ako nerezová oceľ.
Pri zvažovaní, ktorý plynový gril by ste si mali vybrať, by ste mali v prvom rade zohľadniť, ako často a pre koľko ľudí budete grilovať, ako aj – ktoré funkcie budú pre vás kľúčové. Dôležité je aj množstvo priestoru, ktoré môžeme na grilovanie vyčleniť. Rovnako ako pri mnohých iných spotrebičoch – čím väčší počet funkcií, tým vyššie budú výdavky, ale z dlhodobého hľadiska sa investícia určite oplatí.
Na čo si dať pozor pri kúpe grilu?
Okrem už spomínaného materiálu konštrukcie, počtu horákov alebo ďalších funkcií je dôležitá aj značka plynového grilu. Spôsob jeho používania si vyžaduje bezpečnosť, preto je vhodné vybrať si model od známeho a renomovaného výrobcu, ktorý ponúka záruku pokojného a bezproblémového grilovania.
Tak ako pri mnohých iných spotrebičoch, aj pri výbere plynového grilu môžu byť nápomocné recenzie od iných používateľov. Môžu vám povedať, či sa so spotrebičom stretli s nejakými problémami, a poradiť vám, na čo si dať pri jeho používaní pozor.
Treba mať na pamäti aj ďalšie funkcie, ktoré plynový gril ponúka. Pri niektorých modeloch je možné nastaviť individuálne programy ohrevu pre konkrétne pokrmy. Ide o pohodlnú možnosť, ktorá zaručuje dokonalú prípravu chutných pokrmov.
Ako čistiť plynový gril? Metódy údržby
Plynové grily by ste mali začať čistiť predovšetkým tak, že vypnete plyn a počkáte, kým úplne vychladnú. Potom vyberte rošty a vyčistite ich špeciálnou kefou, aby ste odstránili zvyšky jedla a mastnotu. Môžeme na to použiť roztok vody a jemného čistiaceho prostriedku. Neskôr urobíme to isté s horákmi (pomocou mäkkej kefky) a odkvapkávacou miskou (väčšinu z nich môžeme vložiť do umývačky riadu).
Pokiaľ ide o vonkajšiu časť grilu, veko a boky možno čistiť mäkkou handričkou navlhčenou vo vode so saponátom. Na povrchovú úpravu z nehrdzavejúcej ocele je najlepšie použiť špeciálne leštidlo. Nakoniec všetky vyčistené časti dôkladne opláchnite čistou vodou a pred opätovným zostavením ich nechajte uschnúť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Radšej sa vzdajte používania tejto položky na grile a nahraďte ju zdravšou.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.