25.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/David Pereiras).
Niektorí z vás to poznajú z vlastnej skúsenosti. Niekedy sa môže stať, že aj ten najdlhší a najúspešnejší vzťah sa skončí. City vyhoria, prejavujete o seba čoraz menší záujem. Samozrejme, príčin rozpadu vzťahu môže byť veľa a rozchody sú veľmi individuálne a závisia od množstva faktorov. Preto by sa mal každý takýto prípad posudzovať osobitne.
Ak sa vo vašom vzťahu začne niečo kaziť, ale stále k sebe niečo cítite a chcete na tom pracovať, je dobré najprv navštíviť psychoterapeuta, napríklad v rámci párovej terapie. S podporou odborníka môžete vidieť nové horizonty, chyby a vzorce správania, na ktorých viete pracovať, aby ste sa dostali z krízy. A v mnohých prípadoch je to úspešné, takže aj keď si u seba/partnera všimnete nasledujúce správanie – vždy sa oplatí o ňom otvorene hovoriť a pracovať na ňom.
Niekedy sa však stáva, že samotné úmysly nepomôžu a vzťah jednoducho skončí, napriek všetkým pokusom o záchranu. Podľa psychológov a terapeutov existuje niekoľko základných náznakov, ktoré môžu predznamenávať rozchod. Tieto signály sa môžu zdať veľmi nenápadné a vyvíjajú sa postupom času. Preto si môžete myslieť, že niečo je len dočasné, hoci v skutočnosti to jednoducho naznačuje, že vzťah začína byť jednostrannejší.
Je najvyšší čas rozlúčiť sa a ísť vlastnou cestou? Toto správanie vedie k rozchodu
Prvým takýmto signálom je nedostatok emocionálnej angažovanosti zo strany vášho partnera alebo partnerky. Situácia, keď sa zdá, že ste jedinou stranou, ktorá sa „stará“, zvyčajne vedie k rozchodu. Najčastejšie sa to prejavuje tým, že partner/partnerka uteká od rozhovorov, nechce sa s vami deliť o svoje emócie a myšlienky a čoraz viac sa vyhýba citovej alebo fyzickej blízkosti.
Nedostatok emocionálnej angažovanosti súvisí aj s druhým stavom, teda fyzickým odstupom od seba. Prejavuje sa to tým, že na seba máte čoraz menej času a keď si ho nájdete, neuprednostňujete spoločne strávený čas a hľadáte si iné aktivity. Samotná ochota nestačí. Úspešný vzťah je o trávení času spolu.
Toto správanie môže zničiť úspešný vzťah
Nedostatok úprimnosti. Je to dôležitý znak toho, že veci vo vašom vzťahu neprebiehajú dobre. Nedostatok úprimnosti na mnohých úrovniach môže spôsobiť, že partner sa bude cítiť stratený alebo neistý. Nedostatok úprimnosti zase vedie k strate vzájomnej dôvery – pocity neistoty a zmätku jednej strany sa zhoršujú podozrievaním, zlou náladou, podráždenosťou alebo smútkom. Toto je hotový recept na konflikty, ktoré vypuknú z ničoho nič – aj keď sa teoreticky „nič nedeje“.
Ďalším aspektom, ktorý vás môže vzďaľovať od vašej druhej polovičky, je chýbajúca spoločná vízia budúcnosti. Aj keď žijete pre túto chvíľu, vzťah nebude dlhodobo správne fungovať, ak nemáte spoločné plány do budúcnosti. A hoci drobné hádky o tom, či tohtoročnú dovolenku strávite radšej na horách alebo pri mori, by nemali byť dôvodom na znepokojenie, vážnejšie témy áno. Ako si predstavujete váš vzťah o niekoľko rokov? Chcete obaja deti? Kde chcete žiť? Ak tieto otázky neriešite s dostatočným predstihom, môžete byť prekvapení negatívnymi dôsledkami.
Chýbajúca spoločná vízia budúcnosti môže súvisieť s tým, že máte úplne odlišné požiadavky a očakávania v živote. Časom môžete napríklad zistiť, že vás partnerove názory na rôzne otázky iritujú. Alebo vás irituje jeho/jej nedostatok ambícií atď. Samozrejme, nemusíte mať rovnaké názory, ale ak sa v základných otázkach líšite môže byť ťažké mať trvalý vzťah.
Ste krôčik od rozchodu? Nasvedčovať tomu môže viacero vecí
Ďalšia vec: ak si všimnete, že často plačete kvôli tomu, čo sa deje vo vašom vzťahu – ani to nie je pozitívna prognóza. Ak vám časté konflikty a spory rôzneho druhu často spôsobujú smútok, vyskytujú sa takzvané tiché dni, drobná zlomyseľnosť, nepríjemné podtóny – je to priama cesta k rozpadu vzťahu.
Ďalším bodom sú spomínané ponožky v titulke. Je to, samozrejme, len príklad, ale v skratke ide o to, že vás začne rozčuľovať správanie vašej polovičky. Všímate si čoraz viac chýb, hádate sa napríklad kvôli tomu, že niekto neumýva riad alebo neupratuje. Často si to tiež začnete všímať až vtedy, keď obdobie zamilovanosti pominie. Vtedy vidíte druhú osobu takú, aká je, v plnej kráse.
Posledný signál je veľmi dôležitý, pretože v niektorých prípadoch môže byť nevyhnutné vyhľadať pomoc psychológa alebo psychoterapeuta. Týka sa to situácie, keď sa váš partner(ka) ukáže ako toxická osoba. Toxickí ľudia sa vedia veľmi dobre maskovať, takže na samom začiatku nemusíte ani tušiť, že máte dočinenia napríklad s človekom s narcistickou osobnosťou, manipulátorom, patologickým klamárom alebo aktívne závislou osobou, ktorej činy majú deštruktívny vplyv na vás a vašich blízkych. Na druhej strane, ak si všimnete, že váš partner je majetnícky, chorobne žiarlivý, agresívny, používa voči vám násilie, týra vás, izoluje vás od vašich blízkych – potom je najvyšší čas dať na prvé miesto seba a ukončiť toxický vzťah.
Kde hľadať pomoc?
POZOR! Zažívate domáce násilie? Hľadáte pomoc? Môžete to nahlásiť napríklad na Národnú linku pre ženy zažívajúce násilie. Bezplatná linka pomoci je v prevádzke 24 hodín denne na čísle 0800 212 212. V prípade ohrozenia života volajte tiesňovú linku 112.
Ak bojujete so závislosťou alebo chcete zistiť, ako môžete pomôcť blízkej osobe, môžete sa obrátiť na službukonajúcich špecialistov na týchto číslach:
Linka pomoci pre závislých od alkoholu a drog: 02/53 417 464
Linka dôvery Ministerstva vnútra SR: 02/555 71 110
Linka detskej istoty: 116 111
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toto správanie zničí každý vzťah. „Moja bývalá urobila všetko“
Toxický alebo zdravý vzťah? Tieto signály vám prezradia pravdu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.