28.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olga Miltsova).
Európsky parlament v stredu prijal nové pravidlá o recyklácii, opätovnom použití a znižovaní množstva obalov. Ich cieľom je bojovať proti problému odpadu (najmä plastov), ktorý zaplavuje životné prostredie. Jednou z najdôležitejších zmien bude zavedenie zákazu používania niektorých jednorazových obalov od 1. januára 2030 a postupné znižovanie množstva vyrobených plastových obalov.
Európsky parlament v stredu prijal nové nariadenia, ktoré majú urobiť obaly šetrnejšie k životnému prostrediu a produkovať menej odpadu. Za ustanovenia hlasovalo 476 poslancov, proti bolo 129 poslancov a zdržalo sa 24 poslancov.
Nariadenia PPWR prijaté. Európska únia chce okrem iného zlepšiť aj recykláciu plastov
Ide o tzv. smernicu PPWR, teda nariadenie o obaloch a odpadoch z obalov. Predpisy majú pomôcť recyklačnému trhu, ktorý je v zlom stave, a zlepšiť zber odpadu, najmä plastov.
Nariadenia, na ktorých sa Parlament pôvodne dohodol s Radou, majú znížiť množstvo obalov o 5 % do roku 2030 o 10 percent do roku 2035 a o 15 percent do roku 2040. Členské štáty budú musieť podľa nich obmedziť najmä odpad, ktorý pochádza z plastových obalov.
Od 1. januára 2030 budú niektoré plastové obaly na jedno použitie úplne zakázané. Patria sem napríklad obaly na nespracované čerstvé ovocie a zeleninu, jednorazový riad a poháre používané v kaviarňach a reštauráciách, ako aj obaly na jednotlivé porcie (napríklad na korenie, omáčky, smotanu, cukor).
Európska únia zakáže niektoré plastové obaly na jedno použitie
Zákaz sa bude týkať aj miniatúrnych obalov na toaletné potreby a veľmi ľahkých plastových nákupných tašiek (s hrúbkou menšou ako 15 mikrometrov). Zmeny sa okrem iného dotknú aj: trhu elektronického obchodu. Predpisy uvádzajú, že objem prázdneho priestoru v obaloch pri online nakupovaní musí predstavovať maximálne 50 %.
Do roku 2029 sa bude musieť 90 % jednorazových plastových a kovových nádob na nápoje (do troch litrov) zbierať oddelene (prostredníctvom zálohových systémov alebo iných podobných riešení).
V súčasnosti sa v Európe ročne vyrobí približne 190 kilogramov obalov na osobu. V roku 2018 dosiahol obrat obalov v EÚ 355 miliárd EUR. Spracovanie tohto odpadu je stále problém a miera recyklácie plastov je stále príliš nízka. Množstvo plastových obalov v EÚ vzrástlo zo 66 miliónov ton v roku 2009 na 84 miliónov ton v roku 2021.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Plynové kotly sa stanú minulosťou. Nový zákaz sa blíži, rozhodnutie padlo
Nemecko dáva zbohom hnedým vajíčkam. Majú na to konkrétny dôvod
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.