30.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/so vv).
Každý, kto má doma krb, má aj popol z dreva. Namiesto toho, aby ste ho považovali za odpad vhodný len do odpadkového koša, oplatí sa naň pozerať ako na cenný zdroj živín pre vašu záhradu alebo pozemok. Navrhujeme, ako využiť drevený popol pri pestovaní zeleniny. Výhod je viac, ako by ste možno očakávali.
Drevený popol – aké má vlastnosti?
Popol z dreva sa zdá byť zbytočným odpadom. Má však mnoho vlastností, ktoré sú cenné v záhradníckej praxi. Ak ho nasypete na zeleninové záhony, nielenže im dodáte potravu, ale aj znížite množstvo vyprodukovaného odpadu. Vlastnosti dreveného popola pri pestovaní rastlín sú neoceniteľné:
- Obohacuje pôdu o minerály
Drevený popol je bohatým zdrojom rôznych minerálov, ako je vápnik, horčík, draslík, fosfor, železo a mnohé ďalšie. Draslík a fosfor prospievajú kvitnutiu, zatiaľ čo vápnik robí plody tvrdými a odolnými voči hubovým chorobám a škodcom. Zloženie popola závisí od stromu, z ktorého sa vyrába. Ten zo smreka obsahuje viac draslíka, zatiaľ čo ten z borovice a duba je bohatší na vápnik. V priemere tvorí vápnik 20 až 50 % popola, draslík 2 až 9 %, kremík približne 14 %, horčík 1 až 5 % a fosfor 0,5 až 2 %.
- Reguluje pH pôdy
Krbový odpad má zásadité vlastnosti, čo znamená, že môže pomôcť vyrovnať kyslosť pôdy. Zmení pH pôdy na zásaditejšie. Z tohto dôvodu by sa nemal používať pre rastliny, ktoré majú rady kyslý substrát.
- Zlepšuje štruktúru pôdy
Jemné častice popola môžu pomôcť zlepšiť štruktúru pôdy, najmä v ílovitých pôdach, tým, že vrstvy pôdy sa stanú voľnejšími a priepustnejšími pre vodu a vzduch. To má veľký význam pri zásobovaní koreňov rastlín vodou a živinami. Zvyšky po táboráku je dobré rozsypať na kompost.
- Bojuje proti škodcom a zabraňuje chorobám
Drevený popol obsahuje minerálne zlúčeniny, ktoré pomáhajú predchádzať niektorým škodcom a chorobám rastlín, ako sú slimáky, vošky a huby. Popol z čremchy má osobitné antibakteriálne vlastnosti.
Ako použiť drevný popol v zeleninovej záhrade?
Mnohé vlastnosti dreveného popola sa dajú úspešne využiť pri pestovaní zeleniny na záhonoch. Odkyslí pôdu, dodáva rastlinám potrebné zložky a robí ich odolnými voči napadnutiu škodcami a chorobami. Je obzvlášť vhodný na použitie pre tie druhy zeleniny, ktoré na svoj rast nepotrebujú veľmi kyslý substrát. Drevný popol v zeleninovom záhone možno využiť viacerými spôsobmi:
- posypanie cibuliek pred výsadbou – cibuľky je potrebné najprv namočiť, zasypať popolom a hneď zasadiť. Vďaka tomu budú odolné voči škodcom a chorobám.
- prekopanie pôdy pred výsadbou – uvoľnite pôdu na zeleninovom záhone; prekopte ju asi do 10 cm. Takto vykopanú pôdu je dobré premiešať s dreveným popolom. Tým sa jej pH stane zásaditejším, čo je pre zeleninu dobré;
- mulčovanie – pri mulčovaní zeleniny je dobré zmiešať mulčovací materiál s popolom. Tým sa postupne uvoľnia minerálne látky potrebné pre rast rastlín;
- zalievanie a polievanie zeleniny vodou s drevným popolom – drevný popol obsahuje draslík a fosfor, ktoré rastliny najviac potrebujú počas kvitnutia a plodenia. Preto je dobré pri nasadzovaní kvetov posypať paradajky alebo papriky popolom alebo ich zalievať vodou z popola. Na tento účel zmiešajte pohár dreveného popola s litrom vody;
- postrek proti voškám – 100 gramov dreveného popola zalejte dvoma litrami vody a nechajte pôsobiť cez noc. Potom suspenziu preceďte cez plátno a nalejte ju do fľaše s rozprašovačom a pridajte trochu tekutiny na riad alebo mydla. Týmto roztokom postriekajte rastliny preventívne aj po objavení sa vošiek.
Popol z dreva sa oplatí zbierať počas celej zimy pri spaľovaní dreva v krboch. Na jar je užitočný pri úprave záhrady.
Ako použiť popol v záhrade?
Drevný popol môžete použiť nielen v zeleninovej záhrade, ale aj v záhrade. Obsahuje veľa vápnika, vďaka ktorému je pôdna reakcia zásaditejšia. To určite ocenia majitelia trávnikov, ktorí majú radi takéto zásadité prostredie. Namiesto vápnenia môžete použiť drevný popol.
Trávnik je najlepšie ošetriť drevným popolom v dvoch rôznych obdobiach – na jeseň, keď stonky prestali rásť (september až november), a na jar, tesne pred vegetačným obdobím (začiatok februára až koniec marca). Toto ošetrenie je najlepšie vykonať po vertikulácii a prevzdušnení trávnika, potom má popol väčšiu šancu preniknúť hlboko do pôdy, kde bude pomaly uvoľňovať vápnik.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nevyhadzujte ho, ale rozsypte ho v zime do záhrady. Rastliny na jar krásne ožijú
Najlepšie prírodné hnojivá pre maliny. Počas sezóny budú kríky prinášať ovocie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.