6.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Martina Unbehauen).
Domáce hnojivá pre rastliny sú jednoduchým, lacným a spoľahlivým spôsobom, ako zabezpečiť ich zdravý a svieži rast. Nie všetky rastliny ich však znášajú rovnako. Niektoré rastliny totiž nemusia dobre reagovať na hnojivo zo žihľavy. Čo by sa nemalo polievať žihľavovým hnojivom a ako ho vyrobiť?
Žihľavové hnojivo je predovšetkým vynikajúcim zdrojom dusíka, ale aj horčíka, vápnika a síry. Má tiež silné protiplesňové vlastnosti, pomáha chrániť rastliny pred napadnutím škodcami a chorobami a predovšetkým urýchľuje ich rast. Ľahko sa pripravuje a má široké využitie, a to nielen v záhrade. Je však vhodné skontrolovať, čo nesmiete polievať žihľavovým hnojivom, aby ste nepoškodili svoje rastliny a plodiny.
Čo sa nesmie polievať žihľavovým hnojivom? Existuje pomerne málo rastlín
Mnohé rastliny sa vám za zalievanie hnojivom poďakujú. Odvar môžete použiť najmä na paradajky, uhorky, cukety, ruže, ihličnany, ovocné stromy a kríky a okrasné trávy. Existujú však rastliny, ktoré je lepšie takouto výživou nezalievať. Okrem iného sa neodporúča hnojivo zo žihľavy používať na zalievanie kapustovitých rastlín. To však nie je všetko. Čo by sa nemalo polievať tekutým hnojivom zo žihľavy? Sú to predovšetkým tie rastliny, ktoré neznášajú nadbytok dusíka, tj:
- cibuľa,
- cesnak,
- fazuľa,
- hrášok,
- azalky,
- vres,
- rododendrony.
Niektoré rastliny môžu na takéto ošetrenie reagovať zle. Ktoré rastliny nemajú rady žihľavovú kašu? Špenát, reďkovky, koreňová petržlenová vňať a mrkva sa lepšie zalievajú aj inými hnojivami, hoci veľa závisí od toho, ako často sa žihľavová živina aplikuje, ako aj od „sily“ odvaru. Mnohí ľudia sa tiež pýtajú, či sa hortenzie, petržlen a iné môžu zalievať žihľavovou kašou? Pri týchto rastlinách nezabudnite na striedmosť a kašu primerane zrieďte. Je to silné hnojivo, takže v nadmernom množstve môže narobiť viac škody ako úžitku.
Ako sa vyrába hnojivo zo žihľavy? Toto je triviálny, aj keď smradľavo jednoduchý recept
Na výrobu hnoja budete potrebovať 1 kg čerstvých listov žihľavy zozbieraných pred kvitnutím. Ako vyrobiť hnojivo zo žihľavy? Nakrájajte ich na menšie kúsky, vložte do suda a zalejte 10 litrami destilovanej vody, najlepšie dažďovej. Prikryte ich gázou, starou záclonou alebo iným materiálom, ktorý umožňuje cirkuláciu vzduchu. Sud alebo inú vzduchotesnú nádobu umiestnite na odľahlé miesto, pretože hnojivo vydáva nepríjemný zápach.
Takéto hnojivo premiešajte dvakrát denne, najlepšie ráno a večer, aby sa prevzdušnil. V závislosti od vonkajšej teploty bude hnojivo pripravené po dvoch týždňoch alebo po mesiaci. Znakom toho, že hnojivo už môžete použiť, bude absencia peny na povrchu. Nezabudnite vždy zriediť žihľavové hnojivo na zalievanie rastlín v záhrade. Pomery závisia od druhu a spôsobu použitia.
- 1:10 – hnojenie stromov, ovocných kríkov,
- 1:20 – hnojenie okrasných rastlín, zeleniny, kvetov.
- 1:20 – ako postrek proti voškám a roztočom.
Ako často by som mal polievať rastliny so žihľavovým hnojom? Hnojivo aplikujte maximálne raz za dva až tri týždne.
Ako vyrobiť žihľavový sprej? Pomôže odradiť škodcov, ale nielen
Žihľavu môžete použiť ako hnojivo, t. j. hnoj, ale aj na postrek. Tu stačí nasypať asi 200 g sušenej byliny alebo 1 kg čerstvých listov do 10 l vody a nechať stáť asi 24 hodín. Týmto extraktom postriekajte rastliny bez riedenia, aby ste ich ochránili pred škodcami vrátane vošiek. Postrek tiež ochráni rastliny pred hubovými chorobami vrátane plesne sivej.
Redakcia vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zalievate záhradu hnojivom zo žihľavy? Pozor, tieto rastliny to neznesú
Škodcovia sa usídlili v záhrade? Vyberte ju z kuchynskej skrinky a oni húfne utečú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.