3.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/matunka).
Paradajky sa môžu pestovať v pôde, skleníku a v plastových tuneloch. Tretí spôsob je najobľúbenejší, pretože má najviac výhod. Chráni zeleninu pred dažďom a udržiava správnu teplotu. Ako by sa mali paradajky pestovať v tuneli, aby zdravo rástli?
Najväčšou výhodou plastového tunela je, že si môžete vypestovať vlastné šťavnaté a ekologické paradajky. Ak to raz vyskúšate, už nikdy sa nevrátite k zelenine kupovanej v obchode. Paradajky môžu byť červené, oranžové, žlté, zelené alebo dokonca čierne. Všetko závisí od toho, o akú odrodu sa staráte. Každá z nich je veľmi zdravá a bohatá na sodík, draslík, horčík, vápnik, železo a vitamíny skupiny B. Ak chcete začať pestovať paradajky v tuneli, pozrite si náš stručný návod, ako na to.
Ako sadíte paradajky do tunela? Dodržujte jedno pravidlo
Paradajky sa pestujú výlučne zo sadeníc. V marci sa semená vysievajú do debničiek naplnených úrodnou pôdou. Po 2 týždňoch sa vyvinú listy, ktoré je potrebné presadiť a presadiť do novej nádoby. Výsadba paradajok do plastového tunela sa vykonáva začiatkom mája. Rastliny sa vysádzajú do riadkov. Vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť 60 – 70 cm. V prípade cherry paradajok je to 30 – 40 cm. Zelenina potrebuje na svoj rast správnu teplotu. Vo vnútri tunela by mala byť 20-27 °C. Ak je vyššia ako 30 stupňov C alebo nižšia ako 15 stupňov C, peľ nevyklíči a plody sa nevytvoria.
Počas horúcich dní je dobré otvoriť dvere do tunela alebo otvoriť vetracie otvory. Paradajky potrebujú pravidelný prístup slnečného svetla, ktoré fólia veľmi dobre prepúšťa. Naopak, nezahrieva sa tak rýchlo ako sklo, takže sa nemusíte obávať poškodenia sadeníc. Nezabudnite pravidelne zalievať a udržiavať stálu vlhkosť. Ovocie je lepšie zalievať menej často, ale výdatnejšie. Na jar to môžete robiť každé dva dni, zatiaľ čo v horúcom počasí každý deň, a to dvakrát: ráno a večer. Používajte odstatú, vlažnú vodu. Vlhkosť vzduchu v plastovom tuneli by mala zostať na úrovni 60 %.
Ako zviažete paradajky v tuneli? Toto je veľmi dôležitý postup
Paradajkám sa najlepšie darí v úrodnej, humusovej a priepustnej pôde. Tú možno zlepšiť mulčovaním slamou alebo poľnohospodárskym rúnom. Keď sadenice začnú dozrievať, priviažte ich jemným špagátom k bambusovým tyčiam alebo dreveným latkám. Opory by mali byť vysoké 1,5 až 2 m, pričom 0,5 m kolov by malo byť pod zemou. Tým sa zabráni prevráteniu stĺpov pod váhou plodov. Uviazanie je veľmi dôležitý postup, pretože rozširujúci sa výhonok je spojený s preťaženým konárom, ktorý sa môže zlomiť, ak príde o oporu.
Paradajky v tuneli sa zbierajú postupne, ako dozrievajú plody. Poslednú úrodu (zozbieranú na jeseň) môžete presunúť do teplej miestnosti, kde ešte stihne dozrieť. Treba spomenúť, že paradajky nie sú jedinou vecou, ktorú môžete v tuneli pestovať. V ich spoločnosti môžete pestovať aj inú zeleninu a bylinky, napríklad cibuľu, cesnak, šalát, petržlen a špenát. Odradia škodcov a znížia riziko vzniku chorôb. Zlou spoločnosťou pre paradajky v tuneli budú naopak sadenice patriace do rovnakej čeľade, teda papriky, zemiaky a baklažány. Nesaďte ich ani vedľa reďkoviek, kapusty a bôbov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Prečo paradajky nedozrievajú? Vďaka tomuto jednoduchému triku budú v okamihu červené
Vysaďte ich spolu s paradajkami. Úroda bude bohatá a zelenina chutná a pekná
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.