5.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Gorloff-KV).
Kedy zastrihnúť buxus? Máte tri konkrétne termíny na akciu. Zapíšte si ich do kalendára, nezmeškajte ich a v budúcej sezóne sa vám rastlina poďakuje. Pozrite si tiež, ako si vyrobiť postrek proti vijačke krušpánovej. Zachránite tak ker, ktorý svojím vzhľadom poteší blízkych aj susedov.
Strihanie krušpánu je dôležitý postup údržby, ktorý má okrem dobrého vplyvu na vzhľad krušpánu aj mnoho výhod pre rastlinu, napríklad zabraňuje výskytu škodcu vijačky krušpánovej na kríkoch. Niektorí ľudia sa rozhodnú vytvarovať svoje kríky podľa svojich predstáv, čo je úplne správne. Zachovanie správneho tvaru a veľkosti však nie je všetko. Ukazuje sa, že strihanie má pozitívny vplyv aj na zdravie rastliny. Nie každý však vie, že krušpána sa nemôžu strihať stále. Existujú tri vhodné časy. Kedy by sa mal vykonávať? V týchto časoch sa chopte nožníc.
Kedy zastrihnúť buxus? Sú tri termíny, ale nezmeškajte žiadny z nich
Buxus najlepšie prospieva v zásaditej pôde, ktorá sa pravidelne zalieva miernym množstvom vody. Uprednostňuje tiež slnko a čiastočný tieň. Je dôležité vedieť, že ak mu tieto podmienky nezabezpečíte, rezanie nemá veľký význam. To sa môže vykonávať až trikrát ročne. Dbajte na to, aby ste používali len dobre naostrené nožnice. Na menšie vetvičky môžete použiť záhradnícke nožnice. Kedy je najlepší čas na to?
- Prvý rez – vykonajte ho skoro na jar, najneskôr koncom apríla, keď rastlina ešte nezačala intenzívne rásť.
- Druhé prerezávanie – vykonajte ho v júni.
- Tretí rez – vykonajte ho najneskôr do konca augusta.
Pri strihaní nezabudnite odstrániť všetky nevzhľadné vetvičky, ktoré sa nevyvíjajú správne. Je lepšie nestrihať buxus neskôr ako koncom augusta, pretože rastlina nebude pripravená na zimu a nestihne zahojiť rany pred príchodom prvých mrazov. V tomto období je tiež náchylnejší na choroby a poškodenia. Neuvážený zásah môže spôsobiť, že krušpán bude v nasledujúcej sezóne mizerný alebo úplne odumrie. Ak chcete, aby bol ker dobre ošetrený, zastrihávajte ho aspoň dvakrát ročne vo vybraných termínoch. Ideálny čas na tento zásah je neskoro popoludní.
Čím postriekať krušpán proti škodcom? Nepotrebujete prípravky zakúpené v obchode
Nie každý vie, že buxus môže byť napadnutý rýchlo sa rozmnožujúcimi a nenásytnými larvami vijačky krušpánovej, ktoré môžu rýchlo zničiť celý ker. Na Slovensku sa prvýkrát objavili pravdepodobne v roku 2012 a veľmi rýchlo sa stali notoricky známymi. Ak na svojom buxuse spozorujete zmeny, oplatí sa ihneď konať a škodcov vyhubiť. Ukazuje sa, že domáce prostriedky, na ktoré miniete doslova haliere, vám veľmi dobre pomôžu.
Zaujímavým nápadom je použitie spreja vyrobeného z výrobku, ktorý používali už naše babičky. Hovoríme o sivom mydle. Čo by ste mali urobiť? Jednoducho nastrúhajte kocku sivého mydla a odrezky rozpustite v približne 5 litroch teplej dažďovej vody (dôležité je, aby voda bola mäkká, preto by ste na postrek nemali používať vodu z vodovodu). Špecifiká premiešajte, a keď vychladnú, preceďte tekutinu cez jemné sitko. Tento bod je veľmi dôležitý, pretože zabezpečí, že sa zbavíte všetkých nerozpustených čiastočiek mydla, ktoré by mohli náhodne spáliť listy buxusu. Keď je prípravok precedený, nalejte ho do fľaše s rozprašovačom a hojne nastriekajte na rastlinu.
Ako vyrobiť octový sprej na vijačku krušpánovú? Drahé prípravky sú prežitkom
Ak nemáte doma sivé mydlo, výborne poslúži aj obyčajný liehový ocot. Máte ho v kuchyni? Ak áno, je to skvelá vec. Do misky nalejte pol litra vody, 4 lyžice octu a 3 lyžice repkového oleja. Tekutinu prelejte do fľaše s rozprašovačom, dôkladne pretrepte a potom postriekajte buxus napadnutý vijačkou krušpánovou. Po 30 minútach vezmite záhradnú hadicu a rastlinu opláchnite vodou, zatiaľ čo nenásytné larvy sa budú plaziť z listov. Nevynechávajte umývanie listov, pretože dlhodobý kontakt buxusu s octom by mohol nepriaznivo ovplyvniť rast krušpánu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy kladie vijačka krušpánová vajíčka? Ako zachrániť krušpán po napadnutí vijačkou?
Kedy prerezávať Buksus? Pri prerezávaní majte na pamäti toto
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.