06.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/zeljkodan).
Soláriá sa už dávno stali minulosťou, alebo to tak aspoň vyzeralo. Ukazuje sa však, že tento nebezpečný trend sa vracia závratným tempom. Zástupcovia generácie Z na TikTok si vymieňajú tipy na opaľovanie v soláriu a pochvaľujú si jeho účinky. Preto je vhodné pripomenúť, aké zdravotné riziká môže táto prax predstavovať.
Móda má tendenciu prichádzať do kruhu. V tomto prípade však máme dočinenia s nebezpečným trendom, pred ktorým varujú lekári. Na prelome 90. rokov 20. storočia máloktorá žena nechcela vyčnievať z davu karamelovým či dokonca čokoládovým opálením, ktoré pripomínalo tropickú dovolenku. Absolútnym hitom bolo opálenie priamo z miestneho solária. Kamarátky si navzájom závideli odtiene slnkom pobozkanej pokožky a následné štúdiá s opaľovacími lampami sa predbiehali akciami a povzbudzujúcimi ponukami. Trend opaľovania zo solária propagovali aj naši miestni prominenti. Ženy aj muži.
Zdalo by sa, že táto praktika, ktorá veľmi škodí pokožke, je už dávno zabudnutá. Nič však nemôže byť ďalej od pravdy. Tému nastolila v marci tohto roku. Lifestyle novinárka New York Post Brooke Kato. Reportérka urobila výskum, ktorý ukazuje, že zástupcovia generácie Z sú čoraz ochotnejšie využívať soláriá, ktoré boli módne pred viac ako dvoma desaťročiami.
Opálenie zo solária si na prelome 20. storočia mnohí ľudia spájali so zdravím, krásou, blahobytom a v niektorých kruhoch bolo dokonca považované za vrchol estetiky. Máloktorý používateľ solária vtedy myslel na zdravotné riziká spojené s týmto druhom aktivity. Dnes sme si toho plne vedomí, a preto stále sa opakujúca móda solárií medzi „GEN Z“ vyvoláva obavy.
Hitom medzi „zets“ sú soláriá. „Keď som opálená, dostávam viac komplimentov“
„Napriek bohatstvu a dostupnosti informácií o zdravotných rizikách opaľovania, akými sú predčasné starnutie a rakovina kože, generácia posadnutá starostlivosťou o pleť sa ironicky uchyľuje k soláriám“
-píše Brooke Kato vo svojom článku.
A cituje najnovší výskum Americkej akadémie dermatológie, ktorý ukazuje, že 20 percent predstaviteľov generácie Z veria, že opálenie je pre nich dôležitejšie ako ochrana pred rakovinou kože. 30 percent opýtaných zase priznalo, že radšej „vyzerajú skvele dnes“ s „rovnomerným opálením“, aj keď to znamená, že v neskorších rokoch vyzerajú horšie. 59 percent opýtaných verí škodlivým mýtom, ako napríklad, že „opaľovať sa je zdravé“. 71 percent respondentov si neuvedomujú nebezpečenstvo spálenia slnkom.
Zástupcovia generácie „Z“ na TikToku si vymieňajú rôzne typy tipov na používanie solárií, pričom často citujú slová kedysi populárnej TikTokerky Hollie Evelyn, ktorá povedala, že „radšej zomrie pekná, ako bude škaredo žiť“.
Iná influencerka, 26-ročná Holly Reardon, je napríklad presvedčená, že opálenie získané v soláriu ju robí „krajšou“ a „štíhlejšou“. Diskusiu však rozprúdila druhá časť jej vyjadrenia pre Washington Post, v ktorej sa priznala, že keby nebolo sociálnych sietí, „netrápila by sa toľko vzhľadom na slnkom pobozkanú pokožku“.
24-ročná obyvateľka New Yorku, ktorá prehovorila pre nylon.com, prezradila, že prvýkrát išla do solária, keď mala 16 rokov. Zvyk opaľovať sa v soláriu ju sprevádzal aj počas štúdia.
„Ak sa cítim škaredá, začnem sa viac opaľovať. Dostávam viac komplimentov, keď som opálená“
– povedala.
Expertka: „Neexistuje nič také ako zdravé opálenie“
Zoči-voči tejto nebezpečnej móde stojí za to uviesť na svetlo sveta niekoľko faktov. Opaľovanie v soláriu je veľmi nebezpečné a škodlivé pre pokožku. Urýchľuje tvorbu vrások, škvŕn a znižuje elasticitu pokožky. Zvyšuje tiež riziko vzniku rakoviny kože – v prípade spinocelulárneho karcinómu o 58 % a v prípade bazocelulárneho karcinómu – o 24 %. Menej často môže prispieť aj k rozvoju melanómu, ktorý je nebezpečnejšou a často smrteľnou rakovinou kože.
„Neexistuje nič také ako zdravé opálenie, ak je výsledkom solária alebo vystavenia slnku“
– povedala doktorka Jennifer Holman, dermatológka z Texasu, v rozhovore pre Yahoo News.
Najmä preto, že existuje veľa bezpečných alternatív pre ľudí, ktorí chcú rýchlo dosiahnuť efekt krásne a rovnomerne opálenej pokožky. Dnešné balzamy, spreje, púdre, krémy, peny a bronzujúce hmly sa nedajú porovnávať s lepkavými samoopaľovacími prípravkami spred desaťročí, ktoré zanechávali škvrny a nečistoty. Teraz máme na trhu široký sortiment tohto druhu kozmetiky a v obľúbených drogériách kúpime veľmi dobré prípravky za nízku cenu.
Je všetko opálenie „zlé“?
Opaľovanie v soláriu je predovšetkým znásobené (v pomere k prirodzenému slneniu) a nadmerné vystavovanie sa UVA a UVB lúčom, ktoré ničia kolagénové vlákna pokožky, čo vedie k tvorbe vyššie spomínaných vrások a strate jej pevnosti.
Podľa The Skin Cancer Foundation „len jedna návšteva solária výrazne zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože, ktorá môže byť smrteľná. Na používaní solária nie je nič bezpečné. Povedzte to ‚Zets‘, ktorí sú blázni do solárií, a podeľte sa o to s ostatnými na TikTok,“ čítame.
Podľa uvažovania lekárov a všemožných špecialistov je každé vystavovanie sa UV žiareniu pre pokožku nebezpečné. Nezabúdajme však, že kontakt so slnkom poskytuje aj dávku vitamínu D. Nejde teda o to zamknúť sa doma a vyhýbať sa slnečnému žiareniu za každú cenu. Len k tomu treba pristupovať múdro. Mali by sme sa vyhýbať nadmernému vystavovaniu sa slnečnému žiareniu, vyhýbať sa popáleninám a predovšetkým každodenne používať krém s SPF filtrom (bez ohľadu na intenzitu slnečných lúčov), ktorý nás chráni pred spálením, UVA a UVB žiarením a fotostarnutím pokožky. A je nevyhnutné chrániť všetky tmavé znamienka na koži, materské znamienka a tetovania pred slnečným žiarením.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nebezpečné komáre okupujú Európu. Odborníčka varuje pred epidémiou
Produkty, ktoré potláčajú chuť do jedla. Takto „prežijete“ do ďalšieho jedla
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.