8.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tatevosian Yana).
Kapusta je jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny, pretože sa dá v kuchyni použiť na mnoho rôznych spôsobov. Jej pestovanie nie je príliš zložité, ale pre bohatú úrodu je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí. Odporúčame, kedy kapustu vysádzať do zeme.

Foto: shutterstock/Tatevosian Yana
Kapusta sa považuje za skutočnú vitamínovú bombu. Obsahuje kyselinu listovú, železo, vápnik, draslík a vitamíny A, B, C, E a K. Podľa dĺžky vegetačného obdobia sa rozlišuje niekoľko odrôd: skorá, stredne skorá, stredne neskorá a neskorá. Zelenina nemá žiadne špeciálne nároky, preto je v našich záhradách taká obľúbená. Ak sa o ňu budete dobre starať, odmení sa vám štedrými hlávkami.
Kedy sadiť kapustu do zeme? Všetko závisí od odrody
Biela kapusta sa radí medzi dvojročná rastlina. V prvom roku vytvára hlávku s veľkými, stočenými zelenými listami. V druhom roku vytvára semenné výhonky a plodí. Zelenina má vysoko vyvinutý koreňový systém, ktorý siaha až do hĺbky 1,5 m. Pestuje sa zo sadeníc, ktoré sa vopred pripravia v dobre osvetlenej miestnosti.

Foto: pixabay/utroja0
V záhradách sa najčastejšie pestujú skoré odrody kapusty, ktoré sa najlepšie hodia na prípravu šalátov a polievok. Vysádzajú sa do zeme v prvej polovici apríla na vzdialenosť 40×40 cm alebo 50×40 cm. Stredne skoré odrody sa vysádzajú v máji na vzdialenosť 50×40 cm a stredne neskoré a neskoré odrody od polovice mája do polovice júna na vzdialenosť 60×60 cm.
Prírodné hnojivo na kapusty. Vyrobte si domácu výživu z týchto rastlín
Semená skorých odrôd kapusty sa vysievajú v januári a februári, stredne skoré odrody v marci a neskoré odrody v apríli. Produkcia trvá približne dva mesiace. Úroda sa zbiera od júna do konca októbra. Hlávku odrežte až vtedy, keď je pevná a správne sformovaná. Pôda, do ktorej zeleninu vysadíte, by mala obsahovať bór, dusík a molybdén. Nedostatok týchto živín môže spôsobiť, že listy budú žlté, krehké a tuhé. Okrem toho je dobré rastlinu podporovať pravidelným hnojením. Veľmi dobre funguje žihľavové, prasličkové alebo bazové hnojivo. Obsahuje draslík, fosfor, železo a dusík, ktoré kapusta veľmi potrebuje.

Foto: shutterstock/Martina Unbehauen
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo môžete urobiť, aby zeler vyrástol do koreňa? Budete zbierať obrovské hlavy, ale buďte opatrní
Zalejte tým mrkvu. Neminiete ani cent a vypestujete viac ako vaši susedia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.