17.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PhotoJuli86).
Záhradkárska sezóna je v plnom prúde. Pestovanie vlastnej zeleniny, ovocia a kvetov nie je vždy najľahšia úloha. Každá rastlina potrebuje trochu iné podmienky. Týka sa to nielen typu substrátu, ale aj zalievania a hnojenia. Mnohí pestovatelia však často zabúdajú na jednu dôležitú vec.
V domácich záhradách sú práce v plnom prúde. Vytrháva sa burina, vysádzajú sa sadenice a zalievajú sa rastúce rastliny. Problémom niekedy býva dostatočné zavlažovanie. Nie každá zelenina alebo ovocie má rada zalievanie v jednom pevne stanovenom čase. Ako sa teda starať o svoje vlastnoručne vypestované rastliny?
Kedy je najlepší čas na zalievanie rastlín? Nie nevyhnutne večer
Mnoho ľudí polieva svoje plodiny večer. Predtým, ako siahnete po záhradnej hadici alebo kanvici, sa však uistite, že vaše rastliny určite potrebujú zalievať práve teraz a že čas, ktorý ste zvolili, najlepšie vyhovuje ich potrebám. V poslednom čase sme zaznamenali výrazné zlepšenie poveternostných podmienok. Teplota v mnohých regiónoch už niekoľko dní stúpa, slnko bohato svieti na naše záhony a o daždi si pestovatelia môžu nechať len snívať.
Frekvencia zavlažovania počas tohto obdobia závisí od viacerých faktorov. Patrí medzi nich typ pôdy, štádium vývoja rastlín a kvalita substrátu. Veľa závisí aj od vegetačného obdobia zeleniny a ovocia. Najviac vody budú v tomto období potrebovať maliny, jahody, cibuľa, uhorky, reďkovky, šalát, zeler a karfiol. Na zalievanie je najlepšie používať tzv. dažďovú vodu, t. j. vodu získanú z dažďa. Rastliny na záhonoch odporúčame polievať skôr skoro ráno ako večer. Okrem iného sa tým minimalizuje riziko vzniku hubových ochorení v dôsledku nadmerného zalievania.
Zavlažovanie nestačí. V období sucha potrebujú sadenice ďalšiu podporu
Musíte zabezpečiť, aby substrát zostal vlhký, ale nie premokrený. Správny vývoj rastlín však nezávisí len od správnej zálievky. Rovnako dôležité je kyprenie pôdy. Uvoľnením pôdy záhradným hákom môžete znížiť straty odparovaním z pôdy. Je dobré to urobiť pred zalievaním. Zlepšenie štruktúry pôdy prospeje najmä jahodovým a malinovým kríkom a čučoriedkovým kríkom. Pravidelné kyprenie pôdy je skrátka kľúčom k úspechu. Ak túžite po bohatej a zdravej úrode, tieto tipy vám ju pomôžu dosiahnuť.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy sadiť jahody? Urobte to po „troch zamrznutých“ a vaše záhony budú plné sladkých plodov
V dôsledku toho sa nakladané uhorky stávajú plesnivými a mäkkými. Všetky poháre pôjdu do koša
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.