17.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Julija Ogrodowski).
Kocúrnik záhradný je univerzálna okrasná rastlina, ktorá sa dobre uplatní v záhrade aj na balkóne. Je skvelým doplnkom kvetinových záhonov, výsadieb okolo domu alebo balkónových kvetináčov. Vďaka svojej špecifickej vôni je účinným prostriedkom na odradenie kliešťov a komárov. Pozrite si, čo potrebujete vedieť o pestovaní tejto rastliny.
Ktorý druh kocúrnika je najlepší pre záhradu? Odrody
Kocúrnik (Nepeta L.) je rod rastlín z čeľade hluchavkovitých, ktoré prirodzene rastú v Európe, Ázii a Afrike. U nás sa prirodzene vyskytuje len kocúrnik panónsky (Nepeta pannonica). Okrem neho sa pestuje aj kocúrnik Mussini (Nepeta mussinii), kocúrnik veľkokvetý (Nepeta grandiflora) a kocúrnik obyčajný (Nepeta cataria).
Medzi najobľúbenejšie odrody patria:
- Kocúrnik záhradný (Nepeta x faassenii) – zmes kocúrnika Mussina a Nepetella. Vďaka svojej vysokej estetickej hodnote je okrasnou rastlinou v domácich a mestských záhradách. Väčšina odrôd sa vyznačuje hustými kvetmi s modrofialovou farbou. Za zmienku stoja aj druhy „Snowflake“ so snehobielymi kvetmi a „Six Hills Gigant“ so žltými listami,
- Kocúrnik sibirský (Nepeta sibirica) – pochádza zo Sibíri. Odroda ‚Souvenir d’André Chaudron‘ je veľmi obľúbená a vyznačuje sa vysokou odolnosťou voči poveternostným vplyvom,
- Kocúrnik mussinii ‚Walker’s Low‘ – odroda vyznačujúca sa modrofialovými kvetmi a striebornozelenými listami. Priťahuje včely a iný opeľujúci hmyz.
Kocúrnik v záhrade a v kvetináči. Kedy bude kvitnúť?
Kocúrnik vďačí za svoju popularitu nielen krásnemu vzhľadu a pomerne jednoduchému pestovaniu, ale aj dlhému obdobiu kvitnutia. Kvety sa objavujú už začiatkom mája a miznú až v septembri. Vďaka tomu sú krásnou ozdobou záhrady alebo balkóna počas celého leta. Počas kvitnutia priťahujú včely a motýle a zároveň odpudzujú kliešte, komáre a muchy.
Kedy sadiť a ako pestovať kocúrnik?
Kocúrnik sa môže vysádzať z odrezkov a tiež z vlastnoručne vypestovaných semien. V prvom prípade je možné umiestnenie do zeme alebo do kvetináča na jar aj na jeseň. Taktiež si nevyžaduje veľké nasadenie. Stačí si kúpiť hotové rastliny, zasadiť ich do zeme a tešiť sa z krásnych kvetov po mnoho sezón.
Druhé riešenie zahŕňa správnu prípravu semien, čakanie na ich vyklíčenie a následné prešívanie rastlín do nádoby alebo do zeme. To zaberie podstatne viac času, ale je to veľmi obohacujúce a ušetríte tým časť peňazí za sadenice. Pred vložením semien do zeme je potrebné ich zmäkčiť, napr. schladením v mrazničke na približne 12 hodín a následným namočením do vody na približne 24 hodín. Takéto ošetrenie umožňuje mierne narušiť štruktúru semien a uľahčiť ich klíčenie. Do pôdy sa musia vysádzať pomerne plytko, do hĺbky približne 5 mm. Na to je najlepší úrodný substrát s neutrálnou reakciou. Keď kocúrnik dorastie do výšky približne 4 až 7 cm, môžete ho presadiť do nádoby alebo do zeme.
Kocúrnik alebo levanduľa. Čo je v záhrade lepšie?
Kocúrnik a levanduľa majú podobné usporiadanie kvetov v kvetenstvách, ale výrazne sa líšia vôňou a tvarom listov. Konečné rozhodnutie, ktorú rastlinu zasadiť, závisí od vašich preferencií. Kocúrnik je vo všeobecnosti menej náročný na kvalitu pôdy a zavlažovanie. Priťahuje mačky a zostáva odolný voči suchu.
Levanduľa zasa poskytuje jedinečnú vôňu a krásne fialové kvety. Vyžaduje si však pravidelné zavlažovanie. Potrebuje tiež viac slnka a teplejšie miesto.
Redakcia vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sedem účinných rastlín proti komárom. Umiestnite ich na parapet
Raz za mesiac si pripravte takýto kondicionér. Levanduľa bude rásť dvakrát rýchlejšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.