19.5.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Real_life_photo).
Muškáty sú často vhodnými rastlinami na balkón. Potešia krásnymi farebnými kvetmi a jednoduchým pestovaním. Niekedy sa však stáva, že uschnú a stratia listy. Čo by ste mali v takejto situácii robiť? Na začiatok sa oplatí zistiť príčinu tohto javu, aby ste potom mohli prijať vhodné opatrenia. Niekedy stačí malá zmena, aby sa obnovila sila a zdravie muškátov.
Muškáty sú nádherné balkónové a záhradné kvety, ktoré počas leta potešia oko kvetmi rôznych farieb. Aby však rastlina zdravo rástla, je nevyhnutná správna starostlivosť. Neznalosť základov vedie napríklad k strate listov. Skontrolujte, či ste si istí, že sa o muškáty staráte správne.
Prečo muškáty chradnú a strácajú listy? Hlavné príčiny
Na začiatku musíte zistiť hlavné príčiny slabosti muškátu, v dôsledku ktorých stráca listy. Prečo teda rastlina chradne?
- Príliš veľké zalievanie
Pelargónie pochádzajú zo suchých oblastí Afriky, kde si zvykli na obmedzený prístup k vode, a preto nemajú rady nadmernú vlhkosť. Nadmerné zalievanie rastlín vedie k hnilobe koreňov a listov.
- Nedostatok svetla
Muškátom sa najlepšie darí a kvitnú na slnečnom mieste. Nedostatok svetla má za následok slabý rast, bledé listy a slabšie kvitnutie.
- Nedostatok živín
Tieto rastliny rastú rýchlo a bujne, a preto ich musíte pravidelne hnojiť. Nedostatok živín sa prejavuje žltnutím a opadávaním listov, ako aj nedostatočným kvitnutím.
- Nízke teploty
Chladné počasie a mrazy muškátom neprospievajú. Nízke teploty sú veľmi nebezpečné, pretože môžu spôsobiť nielen oslabenie rastliny, ale dokonca aj jej úhyn.
Čo urobiť, aby sa muškát zotavil? Malá zmena má význam
Muškáty sa zotavia, ak si uvedomíte príčiny ich oslabenia a budete uplatňovať najdôležitejšie zásady starostlivosti. Ako teda tieto kvety správne pestovať?
V prvom rade zabezpečte dostatok vody. Na tento účel zabezpečte rastline dobrú drenáž a zabráňte stagnácii vody.
Muškát premiestnite na slnečné miesto, kde budú čerpať svetlo po väčšinu dňa. A nezabudnite kvety pravidelne hnojiť, najmä počas obdobia rastu a kvitnutia.
Tieto rastliny vynášajte von až po skončení jarných mrazov. Na jeseň ich naopak chráňte pred nízkymi teplotami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Cibuľové šupky nikdy nevyhadzujem. Zalejem vodou a povarím. Moje rastliny nikdy nevyzerali lepšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.