19.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nataliajakubcova).
Otlaky na chodidlách a odreniny na stehnách sú mimoriadne nepríjemným a bolestivým problémom, ktorý dokáže pokaziť každý výlet či prechádzku. Ako si s nimi poradiť a čo použiť, aby ste pocítili okamžitú úľavu?
Nové, opotrebované alebo príliš tesné topánky a niekedy aj šmýkajúca sa ponožka. To stačí na to, aby sa na päte či inom mieste chodidla objavila bolestivá odrenina, ktorá sa čoskoro zmení na nepríjemný pľuzgier naplnený tekutinou.
Na druhej strane, podráždenie na stehnách je zvyčajne len dôsledkom nosenia šiat, pod ktorými sa koža trie o seba. Aj malé môžu spôsobiť obrovskú bolesť a nepohodlie. Ako sa s tým vysporiadať?
Čím liečiť odreniny a otlaky na chodidle? Nielen skladové produkty
Odieranie na chodidlách sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku zle padnúcej alebo jednoducho nepohodlnej obuvi. Tlak a trenie spôsobuje začervenanie, niekedy ranu a nakoniec, pokiaľ ju náhodou nezlomíme, aj pľuzgier. Niekedy sa to stane aj po dlhej fyzickej aktivite alebo keď je pokožka už podráždená. Aby ste sa vyhli mimoriadne nepríjemnej infekcii, musíte konať rýchlo.
V každej lekárni nájdete špeciálne prípravky a náplasti, ktoré vám pomôžu kontrolovať situáciu a prinesú úľavu. Okrem toho sa po vykonaní testu na alergiu oplatí použiť osvedčené domáce metódy.
Čo urýchľuje hojenie odrenín? Domáce opravné prostriedky
Obľúbeným spôsobom úľavy od bolesti je použitie prírodného gélu z aloe, ktorý pôsobí upokojujúco a urýchľuje hojenie. Môže to byť zmes priamo z listov rastliny alebo hotová kozmetika s jednoduchým zložením. Vhodné ako na nohy, tak aj na podráždené stehná.
Navyše, pokiaľ ide o vaše nohy, oplatí sa pripraviť si výživný kúpeľ s prídavkom harmančekového alebo levanduľového esenciálneho oleja. Ich antiseptický účinok určite pomôže. Len nezabudnite do vody pridať nosný olej, aby ste sa vyhli popáleninám. Ľanové obväzy sú vhodné aj na stehná, ktoré nielen schladia, ale aj uľavia.
Mali by ste prepichnúť pľuzgiere? Zabudnite na túto metódu
Obľúbenou metódou bývalo prepichnutie pľuzgiere sami, aby ste sa zbavili tekutiny. Dnes sa od tejto metódy upúšťa, pretože takáto činnosť môže mať nepríjemné následky. Samotný pľuzgier aj jeho obsah, ktorý nie je ničím iným ako seróznou tekutinou, sú prirodzenou ochranou pokožky pred ďalším trením, podráždením a znečistením zvonku. Preto je určite lepšie to nerobiť.
Ak pľuzgier náhodou praskne, udržujte ranu čistú a zabezpečenú. Ak niekam musíte ísť, dajte si obväz a doma ranu nechajte dýchať. Okrem toho dbajte na hygienu nôh.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čajovníkový olej dokáže veľa! Skontrolujte, kedy sa ho oplatí použiť
Nielen ventilátor. Toto sú najlepšie a najchutnejšie spôsoby, ako sa schladiť počas horúcich dní
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.