21.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/olko1975).
Jedlé huby sú vynikajúcim obohatením stravy. Mnohé z nich majú jedinečnú chuť a dajú sa pripraviť na mnoho spôsobov. Musíme s nimi však zaobchádzať opatrne, aby sme sa vyhli otravám. V tomto prípade rozhoduje jeden malý detail, ktorý hubári často prehliadajú.

Foto: shutterstock/olko1975
Sírovec obyčajný je huba, ktorá sa bežne vyskytuje aj na Slovensku. Jej bežnosť aj jasná farba znamenajú, že by sme ju mali nájsť bez problémov. Je tiež pomerne ťažké zameniť si ju s iným druhom. Prečo sa teda prinesenie sírovca obyčajného domov často môže končiť otravou? Ukazuje sa, že je chybou preskočiť jeden krok.
Je sírovec obyčajný jedlý? Toto je detail, ktorý musíte mať na pamäti
Sírovec obyčajný je jedlá huba, ale len vtedy, ak sa pred konzumáciou dôkladne opláchne a uvarí. Ak vynecháte tepelnú úpravu, čakajú vás veľmi nepríjemné žalúdočné ťažkosti. Mnohí hubári uvádzajú, že nestačí len jej vyprážanie. Ďalší zasa upozorňujú, že je lepšie vyhnúť sa starým hubám, ktoré môžu byť jedovaté aj po uvarení. Okrem toho sú často chuťovo horšie. Mladé plodnice by sa mali variť 15 minút, ak sa predtým nakrájajú, alebo 20-30 minút, ak sa huba varí vcelku.

Foto: shutterstock/mersitzzsu
Za predpokladu, že si vyberieme mladé huby a nezabudneme ich tepelne upraviť, môže byť sírovec výborným doplnkom našich jedál. Chuť je klamlivo podobná kuraciemu mäsu, preto sa často používa vo vegetariánskych a vegánskych jedlách. Žltá huba môže byť prísadou do paštét, zapekaných jedál, ako aj vegánskych trojhubiek alebo rezňov. Dobre sa hodí na vyprážanie, pečenie a marinovanie. Mnohí vyznávači si pripravujú aj hubové nugetky, čo sú sirovce obalené v cestíčku a vyprážané na oleji. Teraz, keď už vieme, ako tieto huby pripravovať, a čo je dôležité, ako to robiť bezpečne, stojí za to poskytnúť viac informácií o tom, ako ich zbierať.
Na akých stromoch rastie sírovec obyčajný? Sezóna týchto chutných húb práve prebieha
Sezóna sírovca obyčajného sa začína v máji a zvyčajne trvá do konca júna. Ako sa na túto hubu patrí, vyskytuje sa na kmeňoch stromov, presnejšie listnatých stromov, najmä vŕb, topoľov a dubov. Mimo lesov ju možno nájsť v záhradách a sadoch na ovocných stromoch a dokonca aj v parkoch. Zaujímavé je, že sírovec je patogénna huba, ktorá napáda oslabené aj zdravé rastliny a vedie k ich hnilobe zvnútra. Pri zbere treba mladé plodnice odrezať priamo pri kmeni.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Aké huby sa dajú zbierať v máji? Tieto druhy teraz nájdete v slovenských lesoch
Kedy ísť na huby? Jeden deň dažďa nestačí. Hubári odporúčajú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.