20.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: freepik/vecstock).
Paradajky sú zelenina, ktorú môže pestovať každý. Hoci sú nenáročné, je užitočné poznať niekoľko metód, ktoré im pomôžu rásť rýchlejšie. Osvedčené domáce hnojivo je ideálnym spôsobom, ako rastlinu vyživovať. Jeho výroba vám zaberie niekoľko minút.
Chladné obdobie sa skončilo, takže nastal čas zasadiť do pôdy vopred pripravené plodiny. Obľúbeným momentom každého záhradkára je, keď sa môže tešiť z vypestovaných rastlín. Nie každý sa však rozhodne pestovať v domácej záhrade veľa druhov zeleniny alebo ovocia. Vo väčšine záhrad nájdete paradajky. V závislosti od odrody si na nich pochutnáva mnoho ľudí. Môžu ich pestovať aj amatéri, pretože nemajú zložité požiadavky. V tomto článku vám povieme, ako si vyrobiť domáce hnojivá a čo najskôr si vychutnať chutné ovocie.
Domáce hnojivo na paradajky. Čo potrebujú na rast?
Na internete nájdete množstvo receptov na rôzne druhy hnojív, ktoré si môžete ľahko vyrobiť doma. Medzi inými aj taký, ktorého základom je pekárske droždie, ktorého 100 g sa rozpustí v 10 litroch teplej vody a potom sa použije na zalievanie rastlín paradajok. Použiť možno aj žihľavový hnoj, ktorého príprava trvá približne dva týždne. Budete na to potrebovať asi 1 kg čerstvej žihľavy, ktorú treba nakrájať na kúsky. Žihľavové listy pridajte do nádoby naplnenej 10 litrami vody a celé to odložte na slnečné miesto. Po 14 dňoch prípravok zrieďte vodou a raz za mesiac rastlinu zalejte. Ak sa vám však uvedené metódy zdajú príliš zložité alebo komplikované, existuje aj iné riešenie. Príroda sa o to výborne postarala. Plodmi, ktoré nám dáva, môžeme obohatiť ostatných.
V akých rozostupoch by ste mali sadiť paradajky? Nezabudnite dať rastlinám voľnosť
Paradajky počas rastu vytvárajú veľa výhonkov. Ak vysadíte kríky príliš blízko pri sebe, zabrzdíte tým príslušné vývojové procesy rastlín. Navyše to sťaží prácu pri údržbe. Plody by sa mali vysádzať vo vzdialenosti približne 50 cm od seba. To vám umožní ľahký prístup k odrezkom, ktoré bude potrebné časom odtrhnúť z neplodiacich stoniek. Takýto postup umožňuje presmerovať všetky živiny potrebné na rast priamo k plodom. Ak sa vrátite k prírodným procesom, pripomenieme, že v prírode sa nič nedeje bez príčiny. Predtým, ako sa rozhodnete niečo vyhodiť do koša, dôkladne sa zamyslite nad tým, či sa to niekedy ešte dá nejakým spôsobom využiť.
Taký je často osud banánových šupiek. Dokonca aj ľudia, ktorí poznajú spôsob ich zakopávania v blízkosti paradajkových kríkov (a nielen ich), sa niekedy rozhodnú šupky vyhodiť do koša s myšlienkou – veď som ich už nedávno použil. Na tom nezáleží. Z ďalšej dávky banánových šupiek si môžete vyrobiť práškovú verziu prírodného hnojiva pre vaše rastliny. Jednoducho ich vysušte na slnku a potom ich rozomeľte. Šupky, ktoré sa zmenia na prášok, môžete rozsypať pod kríky paradajok a potom zvlhčiť pôdu. Rajčiaky tak získajú dôležité živiny – dusík, draslík a fosfor. Metóda práškových banánových šupiek je dobrým riešením pre ľudí, ktorí nemajú veľa času na skúšanie iných metód hnojenia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Listy paradajok sa krútia? To by mohla byť príčina
Paradajky ako sen? Zakopte ich do zeme a tešte sa z úrody
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.