21.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Marian Weyo).
Medovka lekárska je liečivá bylina, ktorá si získala popularitu vďaka svojim upokojujúcim vlastnostiam. To však nie je jediná vlastnosť tejto rastliny, ktorá podporuje zdravie a pohodu. Čo presne je medovka lekárska, aké ďalšie vlastnosti má a na čo sa dá použiť?
Čaj z medovky lekárskej a kombinácia s inými bylinkami
Medovka lekárska je vďaka svojmu miernemu sedatívnemu účinku veľmi častou zložkou mnohých bylinných čajov. Vyznačuje sa príjemnou chuťou a silou svojich zdraviu prospešných vlastností, ktoré môžu pomôcť v boji proti nepríjemným ochoreniam.
Najjednoduchší spôsob prípravy medovkového čaju je vložiť sušené listy do šálky a zaliať ich vriacou vodou. Tento čaj sa nechá lúhovať približne 5 až 10 minút, potom sa pridá med alebo citrón, aby sa chuť čaju ešte viac „okorenila“.
Medovka sa dobre kombinuje s inými bylinkami, ako je mäta, levanduľa alebo harmanček. V špecializovaných čajovniach alebo obchodoch s čajmi často dostanete bylinkovú zmes s medovkou, ktorej výsledkom je mimoriadne aromatický a upokojujúci čaj. Bez väčších problémov si ho môžete pripraviť aj sami.
Medovka lekárska – liečivé vlastnosti. Účinné bylinky na upokojenie
Medovka lekárska sa najčastejšie používa ako účinná sedatívna a protiúnavová bylina. Vďaka týmto vlastnostiam je ideálna na vypäté obdobia v živote človeka. Okrem toho čaj z nej pomáha riešiť nespavosť a problémy so spánkom.
Ďalšou mimoriadne cennou vlastnosťou je zlepšenie trávenia. Ak sa používa v dostatočnom množstve, stimuluje vylučovanie tráviacich štiav a zároveň zmierňuje tráviace ťažkosti a odstraňuje žalúdočné plyny. Je účinná aj pri žalúdočných ťažkostiach, ako je nevoľnosť a plynatosť.
Polyfenoly a flavonoidy obsiahnuté v tejto rastline majú antivírusový účinok, ktorý je obzvlášť užitočný pre ľudí s rôznymi vírusovými infekciami, ako je napríklad herpes. Okrem toho dokáže bojovať proti bakteriálnym infekciám, najmä v tráviacom trakte.
Tým to však nekončí – medovka lekárska dokáže zmierniť menštruačné bolesti, zlepšuje pamäť a koncentráciu a tiež pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi, čím znižuje riziko aterosklerózy.
Medovka lekárska – kontraindikácie
Hoci medovka lekárska vykazuje množstvo zdraviu prospešných vlastností, neodporúča sa používať vo viacerých prípadoch a to vrátane tehotenstva a dojčenia. V súčasnosti neexistujú dostatočne dôkladné vedecké štúdie, ktoré by potvrdili úplnú bezpečnosť jej konzumácie tehotnými a dojčiacimi ženami. Z tohto dôvodu sa odporúča úplne prerušiť jej užívanie.
Ľudia, ktorí sú alergickí na rastliny z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), medzi ktoré patrí aj mäta, oregano a bazalka, by sa mali vyhnúť aj medovke lekárskej. Je totiž pravdepodobné, že títo ľudia majú neznášanlivosť aj na ňu, preto by sa v prípade výskytu akýchkoľvek znepokojujúcich príznakov mali čo najskôr poradiť s lekárom.
Okrem toho sa medovka lekárska neodporúča pri hypotyreóze a u pacientov pred plánovanou operáciou. Dôvodom je, že medovka lekárska môže zvýšiť riziko účinku vyvolávajúceho spánok a môže tiež nepriaznivo ovplyvniť účinky anestetík.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Krásna rastlina s liečivými vlastnosťami. Každý by ju mal mať doma
Hovoria, že je to „čaj dlhovekosti“. Suroviny nájdete v každom supermarkete
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.