24.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Peter Turner Photography).
Jahody z vlastnej záhrady majú jedinečnú chuť a vôňu. Najmä tie, ktoré boli správne hnojené. Ak na jar prehnojíte, plody budú podstatne menej sladké a kríky začnú chorľavieť. Ako by sa mali jahody hnojiť v máji? Zistite, čím máte jahody hnojiť, aby boli chutné.
Hnojenie jahôd v máji
Jahody nemajú príliš vysoké nároky na výživu, ale nesmiete zabúdať na ich hnojenie. Zásobovanie živinami má veľký vplyv nielen na zdravý rast týchto rastlín a množstvo a veľkosť získaných plodov, ale aj na chuť úrody. Jahody nie sú žravé, preto ich musíte hnojiť opatrne, používať správne dávky a druhy hnojív, ako aj dodržiavať správne načasovanie. Ak použijete príliš veľa hnojiva, rastliny začnú chorľavieť a nakoniec budete mať slabo voňajúce a málo sladké plody.
Na jar a v lete, po zbere posledných plodov, nesmiete zabudnúť jahody prihnojiť. Prvé jarné hnojenie naplánujte na marec alebo apríl a ďalšie na máj. V tomto mesiaci jahody kvitnú a zakladajú plody a sú obzvlášť náchylné na pleseň sivú, takže potrebujú dodatočnú dávku živín. Zdravšie a silnejšie rastúce jahody budú mať lepšiu úrodu. Ak si v máji vyberiete správne hnojivá a nebudete hnojiť nadmerne, získate sladké, silne voňajúce plody.
Ak práve zakladáte malú záhradnú jahodovú plantáž, nezabudnite vybrané miesto prihnojiť aj organickým hnojivom, najlepšie kompostom. Môžete tak urobiť pri príprave pôdy tesne pred výsadbou kríkov. Rovnako dôležité je aj mulčovanie týchto rastlín, ktoré môžete vykonať po prvom jarnom hnojení. Ako mulč môžete použiť slamu, kôru, štiepku alebo ovčie rúno. Zvolený materiál, ktorý sa pomaly rozkladá, obohatí pôdu o humus a zlepší pH pôdy, ako aj ochráni pred odparovaním vody a zníži riziko vzniku chorôb.
Organické hnojivá pre jahody – dobre si vyberte
Na hnojenie jahôd môžete použiť kombinované minerálne hnojivá určené špeciálne pre tieto rastliny. Existuje však riziko prehnojenia dusíkom, ktoré jahody neznášajú. V prípade amatérskeho pestovania, keď sa plody často konzumujú priamo z kríka a sú určené pre deti, je oveľa vhodnejšie používať organické hnojivá. Tie sú výborné na jarné prihnojovanie jahôd bez rizika zasolenia pôdy.
Ktoré organické hnojivá na jahody sa oplatí zvoliť v máji? Tu sú najlepšie návrhy:
- žihľavová kaša,
- prasličková kaša,
- biohumus,
- guáno.
Ak si vyberiete jedno z vyššie uvedených hnojív, aplikujte ho maximálne 1 – 2 krát v máji. V prípade guána, prírodného hnojiva vyrobeného z trusu morských vtákov, prísne dodržiavajte dávky odporúčané výrobcom. Po rozsypaní granúl guána na substrát ho výdatne zalejte. Rastliny nie je možné biohumusom prehnojiť, preto ním môžete jahody bez obáv polievať aj každé 2 – 3 týždne až do konca zberu. Okrem toho môžete jahody počas celej sezóny poprášiť čadičovou múčkou, ktorá ich ochráni pred slimákmi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vedľa jahôd mám vždy tieto dve rastliny. Nikdy v živote som nemala sladšie a väčšie plody
Samotné zalievanie nestačí. Nakrájajte, pridajte vodu a zalejte záhony. Jahody neboli nikdy sladšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.