Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Ekológia, Záhrada, Zvieratká,

Účinný spôsob boja proti slimákom. Metóda používaná anglickými záhradkármi

27.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kosobu). Slimáky a ulitníky v záhrade nedajú v noci spať každému, kto sníva o zelenine z vlastných záhonov. Rýchlo sa množia a živia sa...

27.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kosobu).

Slimáky a ulitníky v záhrade nedajú v noci spať každému, kto sníva o zelenine z vlastných záhonov. Rýchlo sa množia a živia sa všetkými časťami rastlín, pričom ich najväčšou pochúťkou sú mladé výhonky, listy a korene. Existuje mnoho metód boja proti nim a najlepšie je siahnuť po prírodných, ktoré nepoškodia vaše plodiny. Anglickí záhradníci majú svoj vlastný osvedčený spôsob, ako sa vysporiadať so slimákmi. Stojí za to vziať si z nich príklad, pretože slimáky a slizniaky sú v Spojenom kráľovstve skutočnou pohromou, keďže tamojšie klimatické podmienky im prajú.

ulitníky
Napriek suchu je slimákov v záhradách veľa. Ako sa ich účinne zbaviť?
Foto: shutterstock/Kosobu

Prečo sú slimáky nebezpečné pre záhradu?

Slimáky a ulitníky patria v našich klimatických podmienkach k najväčším škodcom. Vo vašej záhrade sú nebezpečné z niekoľkých dôvodov. Po prvé, živia sa najmä rastlinami: ich listami, koreňmi a výhonkami, ale nepohrdnú ani kvetmi alebo plodmi. Najradšej majú mladé, a teda čerstvo vysadené rastliny, na ktorých si pochutnávate. Za jednu mokrú noc dokážu vyplieniť celý záhon. Ďalším dôvodom, prečo sú slimáky nebezpečné pre vašu záhradu, je, že prenášajú choroby. Cez deň sa ukrývajú na tmavých a vlhkých miestach, kde sa často uhniezdia pôvodcovia plesňových ochorení. Počas svojich nočných výprav za potravou prenášajú mäkkýše na svojich telách hubové ochorenia na vaše plodiny. Pri pohybe vylučujú mäkkýše sliz, ktorý pokrýva listy rastlín, čím im sťažuje fotosyntézu. Problémom slimákov je aj to, že sa veľmi rýchlo rozmnožujú. Samička je schopná naklásť naraz až 500 vajíčok. Preto hrozí, že ak máte v záhrade niekoľko slimákov, čoskoro ich môže byť až niekoľko tisíc.

Prírodná metóda pre slimáky

Prírodné metódy boja proti slimákom využívajú ich záľubu alebo sa naopak snažia odradiť mäkkýše od návštevy záhrady. Pasce na mäkkýše využívajú záľubu mäkkýšov v pive, do ktorého škodcovia padajú. Naopak, prirodzenou metódou na slimáky, ktorú používajú anglickí záhradníci, je posypanie záhonov kávovou usadeninou a rozdrvenými vaječnými škrupinami. Povedal mi o tom kamarát z Bristolu, ktorý škodcov úspešne vyhubil a zmes používa každú sezónu. Ako to funguje? Jemná a suchá štruktúra poraní telá mäkkýšov a odradí ich od potuliek do záhrady. Mimochodom, kávová usadenina aj vaječné škrupiny obsahujú mnoho zložiek prospešných pre rast rastlín. Najlepšie je posypať ich husto okolo rastlín a nenechať žiadne listy alebo konáre, ktoré by sa stali mostíkmi pre slimáky. Toto ošetrenie sa oplatí zopakovať po každom daždi, pretože vlhké hrádze sa zhlukujú a prestávajú byť účinnou bariérou proti škodcom.

Anglickí záhradníci odporúčajú posypať záhony vaječnými škrupinami.
Foto: shutterstock/YULIYA KIRILLOVA

Čo robiť, keď prírodné metódy na slimáky nepomáhajú?

Slimáky a ulitníky v záhrade predstavujú vážny problém a je možné, že prírodné metódy tu nepomôžu. V takom prípade je vhodné zvážiť použitie chemických prostriedkov. Tie by sa však mali vyberať opatrne, aby nepoškodili rastliny a iný hmyz alebo živočíchy. V tomto prípade sa môžu použiť nástrahy s fosforečnanom železa. Ten je pre slimáky toxický, ale je úplne bezpečný pre životné prostredie a je schválený na použitie v ekologických plodinách. Na trhu je pomerne veľa prípravkov s fosforečnanom železa, stačí si pozorne prečítať zloženie na obale. Často sú takéto prípravky vo forme granúl, ktoré je najlepšie rozsypať večer medzi záhony. Máte tak väčšiu šancu zbaviť sa mäkkýšov, ktoré sa v noci chodia kŕmiť. Pri používaní chemických prostriedkov je nevyhnutné dodržiavať pokyny výrobcu.

Ako prirodzene zabrániť slimákom v záhrade?

Ak chcete zabrániť výskytu slimákov a slizniakov v záhrade, je vhodné zvážiť, čo majú radi. Slimáky a ulitníky milujú vlhké a tmavé miesta, preto je dobré odstrániť z pozemku hromady dosiek, kopy lístia alebo hromady sutiny. Dlhodobo neodstránené nánosy odpadu ich povzbudia k zakladaniu kolónií.

Priepustná pôda umožní rýchle vsiaknutie vody do substrátu, čo tiež nepodporí návštevu slimákov. Dobrou prírodnou metódou, ako zabrániť napadnutiu slimákmi, je vysadiť rastliny, ktoré ich odpudzujú. Zvyčajne ide o silný zápach alebo štruktúru, ktorá je pre slimáky nepriaznivá: tuhé, ostré listy, tŕne, drsný povrch alebo kutikula, čo je hustý vlas pokrývajúci povrch stoniek a listov. Rastliny, ktoré odpudzujú slimáky, sú:

  • majoránka;
  • šalvia;
  • rozmarín;
  • bazalka;
  • mäta;
  • mydlica lekárska;
  • rebríček;
  • kapucínka;
  • baza čierna;
  • tymián;
  • levanduľa úzkolistá;
  • pupalka;
  • ľaliovka hybridná;
  • cesnak;
  • cibuľa.
Mydlica lekárska účinne odpudzuje slimáky.
Foto: shutterstock/olko1975

Okrem repelentných rastlín sú účinnou metódou, ako sa zbaviť slimákov v záhrade, aj zvieratá a vtáky. Ježkovia, piskori alebo krtkovia sa živia slimákmi. To isté platí pre vtáky, ako sú havrany, drozdy, červienky alebo škorce. Ak máte v záhrade ropuchu, žabu alebo larvy svetlušky, budú vašimi spojencami v boji proti napadnutiu slimákmi. Vytvorte im vhodné životné podmienky a pomôžu vám zbaviť sa problému. Vtáčie búdky a napájadlá, krovinaté jazierka pre žaby urobia vašej záhrade veľa dobrého.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Trápia vás slizkí škodcovia? Vyberte ho z chladničky a dajte do záhrady. Chytíte ich všetkých

Jedia slimáky vašu záhradu? Zasaďte tieto rastliny. O chvíľu utečú široko ďaleko


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Najlepšie rastliny na zber na jar. Srdce a kĺby sa Vám poďakujú

04.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Madeleine Steinbach). V marci a apríli sa oplatí vyraziť na lúku, lesnú čistinu alebo okraj lesa. Nájdete tam čerstvé…

Hoďte dve tabletky do odpadu a zabudnite na zápach a upchatie: Geniálny trik, ktorý funguje okamžite!

4.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/sumeth c). Upchané odtoky v kúpeľni či kuchyni dokážu poriadne znepríjemniť deň. Namiesto drahých chemikálií či volania inštalatéra však…

Vysnívaná rastlina do záhrady. Jej kvety sú obrovské ako taniere a starostlivosť o ňu je veľmi jednoduchá

04.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/APugach). Ktoré trvalky do záhrady budú najkrajšie? Výber je obrovský, ale nie každá rastlina je taká úžasná ako táto.…

Zázračný nálev z kyslých uhoriek: Rododendrony, magnólie a hortenzie rozkvitnú ako nikdy predtým!

4.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ArtCookStudio). Zabudnite na drahé hnojivá z obchodu. Tajomstvo bujne kvitnúcich kríkov sa skrýva vo vašej chladničke. Nálev z kyslých…

Lyžicu rozpustite do vody a vylejte do kvetináča. Antúria bude kvitnúť niekoľko týždňov

04.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/larisa Stefanjuk). Čo sa dá urobiť, aby antúrie opäť rozkvitli? Je to pôvabná tropická rastlina, ktorá do domácnosti vnesie…

Auto Trendy

Odpoveď Nemcov je jasná: Elektromobily? Nie, ďakujeme!

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Napriek masívnemu marketingu, politickým tlakom a nekončiacim kampaniam si Nemci stále držia zdravý odstup od elektromobilov. Nové prieskumy ukazujú, že väčšina z nich odmieta prechod…

Zlom na trhu: Elektrické a spaľovacie autá za rovnakú cenu?

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - O tom, že elektrické autá už dávno nie sú len drahým luxusom, svedčí najnovší prírastok z dielne čínskeho výrobcu Leapmotor. Model C10 REEV prináša do…

Zaparkuj a nabíjaj! Renault ukazuje budúcnosť elektromobilov bez káblov.

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si, že stačí zaparkovať svoje auto a technológia sa sama postará o jeho nabitie – bez káblov, bez komplikácií! Francúzska automobilka Renault v spolupráci…

Bojnice: Skrytý klenot Slovenska, ktorý musíte navštíviť toto leto

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Hľadáte dokonalý cieľ na jednodňový výlet alebo víkendový únik, ktorý ponúka zábavu pre celú rodinu? Zabudnite na preplnené letoviská a drahé zahraničné destinácie. Čarovné mestečko…

Auta, ktoré písali históriu: Čím jazdil Jan Pavol II.?

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Jan Pavol II., jedna z najvýznamnejších postáv svetových dejín, nebol len duchovným lídrom, ale aj cestovateľom s výnimočným vzťahom k automobilom. Od starých klasík ako…

Kia prináša novinku za volantom: AI asistent, Netflix či karaoke v aute? Všetko je možné!

4.4.2025 Redakcia Auto trendy - Kia posúva hranice moderného automobilizmu na novú úroveň! Najnovšia aktualizácia softvéru pre modely EV3, EV6, EV9 a Sorento (2022 a novšie) prináša nielen špičkové technologické…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov