27.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Google Maps x.com/INGVvulcani).
Zemetrasenie, ktoré Taliani zažili tento týždeň, vyvolalo v krajine paniku. Ľudia začali nahlas hovoriť o hrozbe života v blízkosti najnebezpečnejšej sopky v Európe. Obyvatelia mesta Pozzuoli spia na bombe.
V Taliansku pri Neapole došlo k zemetraseniu s magnitúdou 4,4. Išlo o najsilnejšie zemetrasenie za posledných 40 rokov. Nikomu sa nič vážne nestalo. Zaznamenané boli len praskliny v budovách a poškodenie omietky. Padali aj rímsy. Obyvatelia mesta Pozzuoli však zo strachu utiekli zo svojich domovov a prespávali v autách a v núdzovom tábore pri mori. Báli sa, že kvôli zemetraseniu sa konečne prebudí „bomba“, na ktorej dlhé roky žili.
Taliansko. Supervulkán sa prebúdza zo spánku
Hovoríme o Flegrejských poliach (z taliančiny Campi Flegrei), kde sa nachádza tzv. supervulkán. Nachádza sa tu obrovské jazero tekutej magmy a 24 kráterov. V jeho centre sa nachádza spomínané mesto Pozzuoli, ktoré obýva cez 80 000 ľudí. ľudí. Celkový počet obyvateľov Campi Flegrei je približne 360 000 ľudí, ale až pol milióna ľudí sa nachádza v zóne s nebezpečenstvom výbuchu.
Erupcia tejto sopky by mohla mať katastrofálne následky. Posledná moderná erupcia sa odohrala v roku 1538. Jej doteraz najsilnejší výbuch sa však odohral pred 40 000 rokmi, keď sa do vzduchu vymrštilo približne 300 kubických kilometrov popola a kúskov skál a zem zalialo 200 kubických kilometrov magmy. Stopy po tomto výbuchu sa zrejme našli aj v dnešnom Rusku.
Recentemente è stata installata una nuova stazione multiparametrica nella parte sommersa della caldera dei Campi Flegrei, per lo studio del degassamento idrotermale sottomarino.
— INGVvulcani (@INGVvulcani) May 24, 2024
Per saperne di più, ne parliamo nel blog INGVvulcani https://t.co/MIsWhNCNGT pic.twitter.com/l4R7ZVSgGr
Taliansko chce zaplatiť za to, aby sa ľudia odsťahovali od sopky
Medzi Talianmi narastajú obavy, že sa takýto scenár zopakuje, najmä keď región zaznamenáva čoraz väčšie otrasy. Vedci si ich každý mesiac všimnú viac ako 1000. „Politico“ opisuje, že vláda sa s tým konečne rozhodla niečo urobiť. Uvažuje sa o zákaze výstavby nových zariadení v kraji a platení ľudí za presťahovanie. V úvodnej fáze chce vláda na najohrozenejšiu oblasť vyčleniť 500 miliónov eur. Obyvatelia však o toto riešenie nemajú veľký záujem.
„Politico“ opisuje, že po nedávnych šokoch sú politici v panike. Uvedomili si, že už roky umožňujú nelegálnu výstavbu a expanziu v zraniteľných regiónoch. Najmä preto, že táto krajina je „výnimočne krásna“ a jednoducho láka Talianov, aby sa tam usadili.
„Obyvatelia čelia trom hrozbám“
Nedávne udalosti však miestne orgány jednoznačne prinútili uvedomiť si, že región nie je pripravený reagovať na hrozbu. Ak by obyvatelia chceli zo zóny odísť autom, zablokovali by dopravu.
„Obyvatelia žijúci v regióne čelia trom hrozbám: veľkému zemetraseniu, zvýšeniu úrovne zeme spôsobenému magmou, ktorá napĺňa podzemné komory, a veľmi zložitému, veľmi nebezpečnému vulkánu“
– povedal tento týždeň minister civilnej ochrany Nello Musumeci.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Dvadsaťročná sa prvýkrát vybrala na all inclusive dovolenku. „Za toto neplatíme?“
Rebríček 100 najznečistenejších miest sveta je desivý. 83 miest sa nachádza v jednej krajine
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.