31.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Marharyta M).
Rastliny v domácnosti nie sú len krásnym doplnkom. Niektoré zdobia priestor svojimi kvetmi, iné majú za úlohu čistiť vzduch. Jednou z najbežnejších rastlín v domácnostiach je papraď obyčajná. Jej pestovanie podľa návodu je pomerne jednoduché. Niekoľko chýb však môže spôsobiť, že rastlina uschne alebo zle rastie. Ako sa o papraď najlepšie starať?
Ak chcete svoj priestor ozdobiť papradím, verte, že je to dosť rozmarná rastlina, ktorá netoleruje základné chyby. Každý malý detail sa počíta. Od jej umiestnenia cez zalievanie, až po správnu starostlivosť. Pri dodržiavaní niekoľkých najdôležitejších pravidiel sa vám papraď odvďačí krásnou zeleňou svojich listov. Tie budú lahodiť vášmu oku dlhé roky.
Záleží na správnom mieste
Nevhodné miesto pre papraď je jej zabijakom. Pri výbere tejto rastliny sa často riadime prostredím, v ktorom prirodzene žije. Väčšinou sú to spodné vrstvy lesov. Tie sú chránené pred slnkom. To však neznamená, že papraď má rada úplnú tmu. Pre väčšinu domácich odrôd týchto rastlín budú dobre fungovať miesto, ktoré je napoly chránené pred slnkom. Musí tam ale dosahovať rozptýlené svetlo. Listy papradia na plnom slnku sa spália. Potom vám rastlina uhynie.
Papraď potrebuje správne podmienky
Okrem vhodného miesta je dôležité sledovať aj teplotu. Keď začne papraď po zime opäť rásť, teplota v jej okolí nesmie byť nižšia ako 18 stupňov ani vyššia ako 25. Počas zimy sa tiež oplatí zabezpečiť, aby nepremrzla. Ideálne je držať ju na mieste chránenom pred vetrom a zabezpečiť minimálne pätnásť stupňov. Ak je vzduch v zmesi príliš suchý, jej listy začnú hnednúť a usychať. Musíte zabezbečiť správnu vlhkosť. V tejto situácii pomôže pravidelné kropenie papradia vodou. Mala by mať izbovú teplotou. Taktiež pomôže umiestnenie zvlhčovača vzduchu v jej blízkosti.
Kľúčom k úspechu je dostatočná hydratácia
Všeobecne panuje názor, že paprade majú rady vlhkosť. Nemali by sme ju však prelievať. Rastlinu zalievajte opatrne, aby ste ju nepremáčali. Príliš veľa vody papraď ničí. Jej listy začnú žltnúť a postupne opadávať. Zalievanie príliš studenou vodou môže papraď tiež poškodiť. Pred zalievaním by sme mali skontrolovať teplotu vody. Taktiež je dobré skontrolovať obsah vápnika vo vode. Ten rastliny neznášajú. Dobrým patentom je ponoriť kvetináč na niekoľko minút do vody. Zabráni sa hromadeniu vody na dne. V prípade papradia by kvetináč mal obsahovať drenáž.
Správna starostlivosť o paprade
Sú to cenné rastliny v každej domácnosti. Dokážu čistiť vzduch od toxínov, ktorý neutralizujú. Nemajú však rady, keď sa ich niekto dotýka. Suché listy odstraňujte veľmi opatrne. Sú to veľmi citlivé rastliny. Nemajú rady chemické látky. Pri plánovaní hnojenia by sme na to mali dbať. Hnojivá môžeme pripraviť napríklad z banánových šupiek. Taktiež sa hodia použité čajové vrecúška. Nemalo by sa to však robiť počas zimného obdobia. Správna starostlivosť o papradie zabezpečí, že sa z neho budeme môcť tešiť dlhé roky.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pridajte do vody a zalejte papraď. Nové listy budú rásť ako huby po daždi
Expresné ovsené vločky pre paprade. Vyhladovaná rastlina porastie rýchlejšie, ako si myslíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.