31.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe ().
V stánkoch je k dispozícii po celý rok, ale najlepšie chutí koncom jari a začiatkom leta. Slováci si kaleráb cenia predovšetkým pre jeho chuť, ale obsahuje aj množstvo vitamínov a ďalších výživových hodnôt. Prečo by sa mal jesť a ako by sa mal pripravovať?
Nenápadná zelenina s úžasnými vlastnosťami. Zahrňte ju do svojho každodenného jedálnička
Keleráb je odroda kapusty, ktorá sa vyskytuje len ako kultúrna rastlina, čo znamená, že nerastie „vo voľnej prírode“. Na Slovensku je obľúbený už mnoho rokov a pestuje sa prakticky v každej časti krajiny. Vďaka svojej jedinečnej chuti sa konzumuje surový, varený, vyprážaný a dokonca aj nakladaný.
Konzumácia kalerábu je nielen potešením pre chuťové bunky, ale aj zdraviu prospešná. Vďaka bohatstvu vitamínov, minerálov a nízkemu obsahu kalórií je kaleráb zeleninou, ktorú sa oplatí pravidelne zaraďovať do jedálnička.
Vlastnosti a výživové hodnoty kalerábu
Kaleráb je skutočným pokladom vitamínov a minerálov. Je mimoriadne bohatý na vitamín C a 100 gramov tejto zeleniny pokrýva prakticky celú dennú potrebu tejto zložky. Pravidelná konzumácia kalerábu posilní našu imunitu a tiež zníži krvný tlak.
Okrem toho kaleráb obsahuje vitamíny skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nervového systému, tvorbu červených krviniek a zdravý spánok. Vďaka minerálnym látkam, ako sú vápnik, meď, draslík, horčík a železo, kaleráb prispieva k udržaniu zdravých kostí, zlepšeniu krvného obehu a správnej činnosti svalov.
Vďaka nízkemu obsahu kalórií je ideálnou voľbou pre tých, ktorí si strážia postavu – 100 gramov tejto zeleniny obsahuje len 45-55 kalórií. Okrem toho obsahuje protirakovinové zlúčeniny, ako sú indol-3-karbinol, sulforafán a izotiokyanáty.
Zaujímavé je, že listy sú bohaté aj na vitamíny A a K a rastlinné bielkoviny, čo z nej robí rovnako hodnotnú časť rastliny.
Ako jesť kaleráb? Táto zelenina má široké využitie pri varení
Čerstvý mladý kaleráb má sladkú a výraznú chuť, preto ho mnohí ľudia radšej jedia surový. Pred konzumáciou by sa mal zbaviť tvrdej šupky a dôkladne umyť. V tejto forme si kaleráb zachováva väčšinu svojich výživových hodnôt vrátane vitamínu C a ďalších cenných látok.
Naopak, staršie kaleráby sú ideálne na varenie alebo vyprážanie. Možno ich nakrájať na kocky a variť približne 20 minút v osolenej vode alebo zľahka opiecť na masle, potom pridať mlieko alebo vodu a variť ďalších 10 minút. Takto pripravený kaleráb je chutným doplnkom rôznych jedál.
Nakladanie kalerábu je ďalším spôsobom prípravy, ktorý nielen obohacuje chuť, ale vďaka probiotikám, ktoré vznikajú počas fermentácie, podporuje aj zdravie čriev. Nakladaný kaleráb sa môže konzumovať ako desiata alebo príloha a využívať jeho priaznivé účinky na tráviaci a imunitný systém.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Detoxikuje telo a zlepšuje zrak. Podceňovaná zelenina s vynikajúcimi vlastnosťami
Tento nápoj pite každý deň nalačno. V okamihu pocítite úľavu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.