6.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VITALII BORKOVSKYI).
Postrek proti plesni paradajok je najčastejšie používaným prípravkom v boji proti nežiaducim chorobám. Tie často vznikajú v dôsledku nesprávnej prípravy pôdy alebo výsadby. Pozrite sa, čo robiť, aby vaše paradajky nedostali pleseň a zdravo rástli bez zbytočných komplikácií.
Paradajky sú najčastejšie pestovanou zeleninou v mnohých záhradách. V priebehu rokov bolo vyšľachtených mnoho odrôd tohto druhu a vyskúšali sa rôzne spôsoby ich pestovania. Stále sa však nevyhnete boju s rôznymi druhmi škodcov, ktorí si tieto sadenice obľúbili. Aby sa minimalizovalo riziko ochorenia rastlín, oplatí sa používať postreky a zvážiť metódy, ktoré zdieľajú skúsení záhradníci. Tu sú.
Čo robíte, aby vaše paradajky nedostali škvrnitosť? Musíte dodržiavať týchto niekoľko pravidiel
Záhradníci, ktorí sa roky zaujímajú o rastliny, ich výsadbu a spôsoby starostlivosti, vedia na základe skúseností, ako sa správať v prípade chorôb, ale predovšetkým ako im predchádzať. Tu je niekoľko pravidiel pre paradajky.
- Nevysádzajte strapce paradajok v blízkosti zemiakov. Jednou z najčastejších chorôb, ktorou sa rastliny nakazia, je pleseň zemiakov. Aby ste zeleninu ochránili pred nežiaducou infekciou, je lepšie vybrať pre ňu spoločnosť šalvie, ktorej blízkosť je prospešná pre zdravé prostredie záhonu.
- Kľúčom k úspechu je pravidelné zavlažovanie. Na tento účel je najlepšie mať pripravenú vodu. Ak tak urobíte vodou z vodovodu, môže to spôsobiť fyziologický stres a poškodenie rastliny. Nezabudnite polievať pôdu, nie listy.
- Rozstupy medzi kríkmi by mali byť 60 cm, aby mali voľný rast. Ak sú vysadené príliš husto, strácajú možnosť rastu, čím sa úroda stáva chudobnejšou a náchylnejšou na choroby.
Toto sú tri kľúčové prvky pri pestovaní paradajok. Treba pamätať aj na hnojenie, ktoré by malo byť založené najmä na živinách, ako sú vápnik a bór. Na ochranu úrody pred plesňami by sa mali používať aj preventívne postreky. Overte si, ktorá zmes je najlepšia.
Čím postriekať paradajky proti plesni? Vyskúšajte túto metódu
Medzi choroby, ktorým môžu paradajky podľahnúť, patrí okrem už spomínanej plesne zemiakov aj alternárióza, gangréna, hnedá hniloba a sivá pleseň. Aby sa im predišlo, odporúča sa používať vápnikový postrek, ktorý mimoriadne dobre pôsobí aj v priamom boji proti infekciám, najmä proti plesni sivej. Profylaxia by sa mala vykonávať večer, keď včely a čmeliaky ukončia svoju prácu na rastlinách a odletia. Do úvahy by sa mali brať aj poveternostné podmienky. Počasie by malo byť bezveterné a bez dažďa. Keď sú splnené všetky povinné body, môžete pokračovať. Na prípravu potrebujete 0,5 % dusičnan vápenatý, ktorý sa dá ľahko zohnať v záhradkárskych obchodoch. Do litra vody pridajte 1 gram prípravku. Postrekujte raz za 10 až 14 dní. Pri boji s chorobou opakujte raz týždenne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako zistíte, čo vašim paradajkám chýba? Pozrite sa na listy. Dôvod budete mať na dosah ruky
Minulý rok som testoval nový postrek na paradajky. Účinky ma tešia ešte aj dnes
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.