Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Pocity,

Dávajte si pozor na tieto toxické frázy. Ako si stanoviť hranicu a nenechať sa zahnať do pocitu viny?

7.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fizkes). „Čo na to povie rodina?“, „Čo si pomyslia susedia?“, „Ublížiš mi“. – To sú len niektoré z fráz, ktoré vo vás môžu vyvolať...

7.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fizkes).

„Čo na to povie rodina?“, „Čo si pomyslia susedia?“, „Ublížiš mi“. – To sú len niektoré z fráz, ktoré vo vás môžu vyvolať pocit viny. Prečo by sa nemali používať v rozhovore a ako sa pred nimi môžeme chrániť?

Aké vety sú toxické? Nedovoľte, aby vo vás vyvolali pocit viny.
Foto: shutterstock/fizkes

Citové vydieranie. Jedna z techník manipulácie


Existujú ľudia, ktorí používajú rôzne techniky manipulácie. Niekedy nevedome, inokedy zámerne. Niekoľko viet môže u adresáta vyvolať nízke sebavedomie, úzkosť alebo pocit viny.

Tú najčastejšie vyvoláva citové vydieranie. Osoba, ktorá používa túto manipulačnú techniku, tak robí preto, aby prostredníctvom vyvolania pocitu viny u obete získala niečo, na čom jej záleží a čo považuje za dôležité. Potom používa charakteristické výrazy. Ako ich rozpoznať a nenechať sa zmanipulovať?

„Čo na to povie babička“ a „čo si o tom pomyslia susedia“.


Anna organizuje svadbu so svojím partnerom a je to pre ňu mimoriadne radostná udalosť. Chcú tento deň prežiť po svojom. Dlho plánovali a odkladali si peniaze, aby zorganizovali takú svadbu a hostinu, o akej snívajú.

Mal to byť skromný civilný obrad a svadba v kruhu rodiny a priateľov. Anna o svojich plánoch povedala svojej matke, ktorá nereagovala dobre na správu, že pozvaní budú len jej najbližší – rodičia, sestra s manželom a babička.

„Mama sa celá začervenala. Spýtala sa, čo s členmi širšej rodiny, a začala sa ma vypytovať na ľudí, ktorých buď nepoznám, alebo si ich sotva pamätám z detstva. Bola som v šoku, pretože také emócie a slzy som od mamy nečakala.“ – spomína na tento nepríjemný rozhovor Anna.

Vtedy padli tie slová: „A čo teraz poviem tvoje tete? Ako jej vysvetlím, že moja dcéra sa vydáva a ona nie je pozvaná na obrad?“

V tomto momente, ako Anna rozpráva, sa dostavil hnev, chvíľková vina a stres.

„Snažila som sa však rýchlo ovládať, pretože mi v ušiach stále zneli slová môjho snúbenca, že toto je naša svadba, náš deň, naše rozhodnutia a naše šťastie. Nikto nemôže prežiť tento deň za nás a byť šťastný za nás. Nechcem, aby v takýto pre mňa dôležitý deň boli ľudia, ktorých ani nepoznám.“ – vysvetľuje Anna.

Ako sa z takejto situácie dostať? V prvom rade si musíte stanoviť jasnú hranicu.

„Povedala som mame, že nie je môj problém, čo povie tete a nemusí jej nič vysvetľovať. Je to jej rozhodnutie, či sa do diskusie s tetou pustí, alebo nie. Nie moje. Ak má teta na mňa nejaké otázky alebo sťažnosti, mala by sa rozprávať so mnou a nie s mojou mamou,“ – tvrdí Anna.

Ak sa v nás respondent snaží vyvolať pocit strachu alebo viny tým, že upozorňuje na to, čo by mohli povedať iní, stojí za to položiť si otázku: naozaj nám záleží na názore širšej rodiny alebo susedov?

Emocionálne zrelí ľudia budú rešpektovať naše rozhodnutie a nebudú nám vnucovať svoju vôľu len preto, že oni sami by sa rozhodli inak.

Ani najbližšia rodina nemá právo vnucovať ostatným svoj názor a diktovať podmienky na uzavretie manželstva, odsťahovanie sa z domu alebo spôsob výchovy detí.

Citové vydieranie môže spôsobiť, že obeť zažije silné napätie, ako je stres, úzkosť, depresia.
Foto: shutterstock/Olena Yakobchuk

„Toľko som sa pre teba obetoval a takto sa mi odvďačíš“, „si taká nevďačná“.


Niekedy sa pri pokuse o citové vydieranie objavujú slová, v ktorých partner vymenúva, čo všetko pre nás urobil, a naznačuje, že si jeho „obetu“ nevážime alebo mu dokonca svojím rozhodnutím ubližujeme. Môžeme sa potom vnímať ako nevďační, nehodnotiaci úsilie druhých.

Prečo by sme však mali meniť svoje plány, ako to od nás požaduje respondent? Má byť zmena rozhodnutia kompenzáciou za jeho „obetovanie“?

Potom sme to my, kto bude musieť vyhovieť jeho emocionálnej požiadavke a priniesť akúsi „obeť“.

„Ak to neurobíš, opustím ťa“.


Citové vydieranie sú aj hrozby, ktoré vyvolávajú strach. Vyhrážky sa môžu týkať odhalenia tajomstiev, odchodu zo vzťahu, prepustenia z práce. Má to byť druh „trestu“ za to, že sa niekto rozhodol robiť vlastné rozhodnutia.

Tieto triky môžu byť také účinné, že vydieraná osoba v obave z následkov podľahne a zmení názor. Vydierač, ktorý vidí náchylnosť ľudí podľahnúť nátlaku, môže začať používať uvedenú techniku častejšie.

Ako sa proti takýmto slovám brániť?


K citovému vydieraniu môže dôjsť takmer v každom vzťahu – priateľskom, partnerskom, pracovnom, rodičovskom. Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa proti nemu brániť, je stanoviť hranice, čo je pre mnohých z nás ťažké.

Aby ste sa však postarali o svoje pohodlie a duševné zdravie, je dôležité dôsledne stanovovať hranice prostredníctvom asertivity, vedieť zastaviť diskusiu, keď sa emócie dostanú príliš vysoko a jasne druhému človeku oznámiť, že pod vplyvom vydierania nezmeníte svoj názor.

To, že poznáme zámery partnera rozhovoru a vety, ktoré môžeme očakávať, nám uľahčí ovládanie našich emócií.

Dobrý nápad je tiež absolvovať terapiu a pokúsiť sa vypracovať si vlastný spôsob riešenia citového vydierania.

Je dôležité pochopiť, že pocit viny v nás vyvolala druhá osoba, nie samotná situácia a že nie sme zodpovední za emócie iných ľudí.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Šesť neviditeľných znakov, že váš vzťah je toxický

Ako rozpoznáte toxický vzťah? Tu sú tri príklady červených vlajok, ktoré sa považujú za „normálne“


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Páry sa často vyžívajú v takýchto hrách. Neuvedomujú si, že sa zahrávajú s ohňom. „Na chvíľu strácam zrak“

05.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/George Rudy). Pri posteľných záležitostiach neexistujú prakticky žiadne obmedzenia. Ak sú obaja partneri ochotní a schopní niečo otestovať, prečo…

Na to sa sťažujeme najčastejšie, ale nie všetci. Šťastní ľudia pristupujú k týmto témam uvoľnenejšie

19.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/WellStock). Šťastní ľudia sa zvyčajne nesťažujú na mnohé veci, ktoré môžu byť pre ostatných zdrojom frustrácie alebo nespokojnosti. Stručne…

Je tento vzťah len zo zvyku? Príznaky toho, že už nemáte nič spoločné

19.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/David Pereiras). Niekedy príde vo vzťahu chvíľa, keď začneme pochybovať o jeho budúcnosti a o tom, či sú city…

Osem kľúčových vlastností duševne silných ľudí. Toto nikdy nerobia

23.8.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock/lassedesignen). Každý má nejaké silné stránky, niekto je silný fyzicky, niekto psychicky. Duševná sila je mimoriadne dôležitá, bez nej…

Ako rozpoznať dvojplameň? Tento milenec vás rozpáli na celý život jediným pohľadom

18.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/GG_studio). Niektorí ho vnímajú ako osudovú lásku, iní o dvojplameni hovoria ako o párových dušiach či o vzťahu karmických duchovných dvojčiat.…

Auto Trendy

Nebezpečné baktérie v aute! Odkiaľ pochádzajú, aké choroby spôsobujú a ako sa ich zbaviť?

18.10.2024 Redakcia Auto trendy - Mnohí ľudia trávia v aute až niekoľko hodín denne. Nie všetci však nezabúdajú na pravidelné a dôkladné čistenie a dezinfekciu jeho interiéru. Podľa štúdie vedcov…

Nemci sú frustrovaní z elektromobilov. Každý tretí majiteľ sa vracia k nafte a benzínu

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Každý tretí nemecký majiteľ elektromobilu sa vracia k spaľovaciemu vozidlu. O nemeckom rozčarovaní z elektromobilov informuje portál denníka Welt s odvolaním sa na údaje najväčšej…

Kedy vymeniť kvapalinu do ostrekovačov za zimnú? Vodiči na toto pravidlo stále zabúdajú

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Kedy by sme mali vymeniť kvapalinu do ostrekovačov? Ak nechcete, aby vás na parkovisku čakalo nepríjemné prekvapenie, radšej si tento termín zapamätajte. Odborníci poukazujú na…

Čo použiť na vyčistenie čalúnenia auta

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Čalúnenie auta je vystavené rôznym druhom nečistôt, od drobných škvŕn až po trvalé stopy po jedle, nápojoch a blate. Mnohí ľudia sa pýtajú, čím vyčistiť…

Alfa Romeo prekvapuje v plus. V roku 2027 sa objaví úplne nový model a nástupcovia Giulie a Stelvia nebudú výlučne elektrické

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Odchádzajúci šéf značky Alfa Romeo Jean-Philippe Imparato potvrdil uvedenie úplne nového veľkého modelu v roku 2027. Rozptýlil pritom pochybnosti o pohonnom ústrojenstve budúcich generácií modelov…

Audi uvádza na trh novú verziu kompaktného modelu A3 PHEV s elektrickým dojazdom až 143 km

17.10.2024 Redakcia Auto trendy - Audi predstavilo novú plug-in hybridnú verziu modelu A3. V porovnaní so starým modelom inzeruje dvojnásobný elektrický dojazd. Audi predstavilo novú p

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov