9.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Martina Unbehauen).
Nielen v kuchyni sa vraciame k metódam starých mám. Preto sa oplatí preniesť dobré návyky a šetrnosť aj do záhrady a na to je ideálne spoľahlivé žihľavové hnojivo. Toto ekologické hnojivo prekoná chemikálie z obchodu – s touto jednoduchou metódou budú vaše kvety, kríky a zelenina rásť ako huby po daždi.
Namiesto postrekovania chemickými hnojivami alebo postrekmi je oveľa lepšie vrátiť sa ku koreňom a siahnuť po vidieckej metóde, ktorú kedysi používali naše staré mamy. Žihľavový hnoj je príroda sama a pomôže vašim rastlinám krásne rásť v záhrade, bez chorôb a škodcov.
Žiadne postreky ani umelé hnojivá. Žihľavová kaša robí zázraky
Žihľavová kaša je prírodné a veľmi účinné hnojivo pre mnohé rastliny a zeleninu. Ak sa necháte zlákať a budete ňou svedomito polievať, môžete sa pripraviť na najväčšie výnosy, ako aj na krásny kvet v záhrade. Jedinou nevýhodou je odpudivý zápach – ale to je malá pikantnosť v porovnaní s plusmi, ktoré z tejto metódy vyplývajú.
Okrem výživy rastlín zaručuje žihľavový hnoj aj ochranu pred škodcami a rôznymi chorobami, ktoré radi napádajú vaše ovocné kríky, zeleninové záhony a záhony s inými druhmi. Tento čarovný, aj keď trochu odpudivo páchnuci odvar je tiež elixírom rastu nielen pre paradajky, ale aj ruže, maliny, jahody a ihličnany. Treba však pamätať na to, aby ste ho nepoužívali na rododendrony, vresy, cesnak a toľko pestovanú cibuľu.
Ako pripravíte žihľavovú kašu? Je to jednoduché, ale časovo náročné
Podľa babičkinej metódy stačí na prípravu kaše kilogram čerstvo natrhaných žihľav a 10 litrov vody. Stačí, ak bylinky vložíte do suda alebo vedra a zalejete ich tekutinou. Všetko starostlivo premiešajte a prikryte gázou. Je dôležité, aby ste nádobu tesne neuzavreli – potom sa vám hnojivo nepodarí.
Takto pripravená kaša sa každých niekoľko dní premieša. Hnojivo je pripravené po troch alebo dokonca štyroch týždňoch. Potom tekutinu zrieďte vodou a zalievajte kvety, zeleninu alebo kríky. Hotový elixír sa môže použiť na:
- hnojenie rastlín (pomer 1:10),
- ochrana proti škodcom (pomer 1:20),
- boj proti hubovým chorobám (1:5),
- podpora vývoja listov a kvetov (1:50),
- hnojenie pôdy a kompostu (bez riedenia).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nevonia, ale jeho účinnosť je pôsobivá. Ako vyrobiť žihľavové hnojivo
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.