10.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PhotoJuli86).
Snom mnohých pestovateľov uhoriek je vypestovať si vlastnými rukami pekné, zdravé a chutné uhorky. Uhorky však môžu byť zradné, nepoddajné a často spôsobujú problémy. Vtedy sa oplatí venovať im trochu starostlivosti. Ako povzbudiť uhorky, aby prinášali plody? Skúsení majitelia pozemkov odporúčajú neobvyklú metódu. Triumfuje medzi nimi japonský trik.
Od polovice mája do polovice júna majú záhradníci plné ruky práce. V tomto období by sa totiž mali do zeme vysádzať sadenice uhoriek, ktoré potom pokojne rastú na pripravenom záhone.
Kde uhorky rastú najlepšie? Uhorky sa môžu pestovať v zemi, v skleníkoch alebo vo fóliových tuneloch. Ak chcete pestovať uhorky v zemi, odporúčame vybrať miesto, ktoré je chránené pred vetrom a má veľa slnka, pričom treba mať na pamäti, že optimálna teplota pre rast uhoriek je 18 až 25 stupňov Celzia.
Aké podmienky majú uhorky rady? V tomto záhone sa cítia najlepšie
Uhorka zemná nemá žiadne špeciálne požiadavky. Najdôležitejšími aspektmi pri jej pestovaní sú okrem slnka a dostatku tepla predovšetkým vhodná pôda – úrodná a bohatá na minerály. Pôda, v ktorej budú uhorky v budúcnosti rásť, by sa mala rýchlo zahrievať a mala by mať neutrálnu alebo mierne zásaditú reakciu.
Niekedy však uhorky hrajú vabank. Rastú dobre, len aby ich v určitom okamihu napadli škodcovia a rýchlo uhynuli. Niekedy uhorky nevyprodukujú toľko zeleniny, koľko by ste chceli. Preto sa oplatí konať vopred. Do práce sa pustite skôr, ako sa uhorky pohodlne usadia v záhone.
Ktoré prírodné hnojivo pre zemné uhorky? Japonská metóda triumfuje
Skúsení záhradkári už roky používajú japonský trik, podľa ktorého s príchodom júla a augusta zbierajú uhorky v plných strapcoch. Podobná metóda totiž zaručuje lepší rast a silu sadeníc rastlín, čím sa posilňuje ich koreňový systém.
Čo robiť? Jednoducho siahnite po nádobe a naplňte ju do polovice pilinami. Potom hobliny zalejte horúcou vodou a po vychladnutí zmes dôkladne premiešajte, kým sa nevytvoria jemné kúsky. Tým sa vytvorí prírodné hnojivo, ktoré bude silne vyživovať vaše uhorky.
Tým sa však práca nekončí. Potom vykopte na záhonoch diery, vložte do nich semená uhoriek a potom ich zasypte pilinami. Potom už len počkajte, kým uhorky vyklíčia podľa tradičného postupu výsadby. Bohatá úroda, menšia náchylnosť na choroby a predĺžený čas plodenia sú takmer zaručené.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zmiešajte s mliekom a nalejte pod uhorky. Získate koše chrumkavej zeleniny. Všetky choroby zmiznú
Päť chýb pri zalievaní uhoriek, ktoré znižujú úrodu. Vyhnite sa im a budete mať čo chrumkať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.