16.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Elena Kirey).
Jedovaté rastliny na Slovensku predstavujú vážnu hrozbu pre zvieratá a ľudí, preto sa oplatí dobre sa s nimi oboznámiť. Tieto informácie budú užitočné najmä počas prázdnin a dovolenky. Tentoraz ide o druh, ktorý je rozšírený hlavne v podunajskej oblasti a kedysi sa používal pri rozsudkoch smrti.
Dovolenky sú obdobím, keď sme bezstarostnejší a častejšie konáme impulzívne. Platí to najmä pre deti, preto by sme ich mali vždy varovať pred nebezpečenstvami, ktoré na nich číhajú. Tentoraz je to rozpuk jedovatý, ktorý vyzerá celkom nenápadne, ale môže rýchlo viesť k smrti.
Rozpuk jedovatý. Výskyt na Slovensku. Buďte opatrní pri stretnutí s touto rastlinou
Rozpuk jedovatý (Cicuta virosa). Ide o jednu z najjedovatejších rastlín vyskytujúcich sa na Slovensku. Vyznačuje sa malými bielymi kvetmi, ktoré sú usporiadané v dáždnikoch. Listy rozpuka jedovatého majú trojuholníkový tvar a jeho stonka je v strede dutá. Rozpuk jedovatý sa vyskytuje v mokradiach, na brehoch rybníkov, pri priekopách, v močiaroch a v rašeliniskách. Súvisí to s tým, že rastlina potrebuje na svoj rast veľa vody. Má príjemnú sladkastú chuť a mrkvovitú vôňu (patrí do rovnakej čeľade), preto si ho ľudia môžu pomýliť so zelerom, s petržlenom či s paštrnákom. Konzumácia rozpuka jedovatého môže byť smrteľná a jed obsiahnutý v rastline pôsobí veľmi rýchlo.
Ako pôsobí rozpuk jedovatý? Príznaky sa objavia za menej ako pol hodiny
Otrava rozpukom jedovatým môže byť spôsobená požitím ktorejkoľvek časti rastliny, pričom najnebezpečnejšie sú stonka a koreň. V tomto mieste sa nachádza najviac viacsýtneho alkoholu, ktorý je známy aj ako cicutoxín – jed, ktorý spôsobuje kŕče. Na spôsobenie otravy stačí malé množstvo, pričom príznaky sa objavia už 20 minút po požití. Patria k nim slinenie, pálenie v ústach, nevoľnosť, zvracanie, rozšírenie zreníc, kŕče, strata vedomia a ťažkosti s dýchaním. Príčinou smrti je často ochrnutie dýchacích ciest. Požitie rozpuka jedovatého si vyžaduje okamžité volanie na pohotovosť. Zaujímavosťou je, že sa všeobecne verí, že pri poprave Sokrata bol použitý rozpuk jedovatý, ale podľa informácií dostupných na Wikipédii to bol v skutočnosti pravdepodobne bolehlav škvrnitý (ktorý je mimochodom rozšírený aj na Slovensku).
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kostihoj – zakázaný čaj. Má liečivé účinky, ale je lepšie ho nepiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.