12.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mid Tran Designer).
Pachira aquatica, známa svojimi originálnymi pletenými kmeňmi a sviežimi listami, sa z dobrého dôvodu nazýva „čínsky strom peňazí“. Má dôležité miesto vo filozofii feng-šuej. Jej listy predstavujú harmóniu všetkých živlov, zatiaľ čo originálny pletený kmeň prináša dobrú energiu a finančné šťastie.
Pachira aquatica – nezvyčajná rastlina, ktorá priťahuje peniaze. Jej nezvyčajné kvety uvidíte len za denného svetla
Pachira je tropický strom z čeľade slezovitých, ktorý pochádza z Mexika. Vyznačuje sa dutým, tvrdým kmeňom, ktorý sa smerom nadol rozširuje a má schopnosť uskladňovať vodu. Horná časť kmeňa je užšia a z vrcholu vyrastajú lesklé, dlhochvosté, intenzívne zelené listy.
Listy a kôra pachiry majú liečivé vlastnosti – v prírodnej medicíne sa kôra používa na liečbu bolesti žalúdka a hrdla.
Vo voľnej prírode vytvára pachira krásne, veľké, žltočervené kvety s vôňou vanilky, ktoré sa otvárajú v noci a zatvárajú cez deň. Plody pachiry sú veľké, oválne a podlhovasté, spočiatku zelené a časom zhnednú. Vo vnútri sa nachádzajú semená, ktoré sa môžu jesť surové, varené alebo pražené. Žiaľ, v domácich podmienkach pachira nekvitne ani neplodí.
Požiadavky a pestovanie pachiry. Tu je návod na starostlivosť o túto rastlinu
Pachire sa v našich bytoch darí veľmi dobre. Najlepšia teplota pre rast je 23-25 °C na jar a v lete a o niečo nižšia, ale neklesajúca pod 16 °C v zime.
Strom vyžaduje veľmi svetlé miesto, ale nemal by byť vystavený priamemu slnečnému žiareniu. V zime zabráňte prievanu a umiestnite kvetináč mimo vykurovacích zariadení.
Pôda na pestovanie pachiry by mala byť priepustná, dobre poslúži zmes piesku, lístia a rašelinovej zeminy v pomere 1:1:1, prípadne môžete použiť hotovú pôdu pre dracény a palmy. Na dno kvetináča musíte umiestniť drenážnu vrstvu, pretože pachira neznáša stojatú vodu.
Pachira – starostlivosť. Zalievanie, kropenie a hnojenie
Pachira vyžaduje pravidelnú zálievku, najmä počas horúcich letných dní, kedy sa má zalievať 2 až 3-krát týždenne. Dôležité je udržiavať optimálnu vlhkosť substrátu a rastlinu zalievať, keď vrchná vrstva pôdy vyschne. V zime sa zalievanie výrazne obmedzí, aby sa zabránilo stagnácii vody. Na zalievanie je najlepšie používať dažďovú vodu alebo mäkkú filtrovanú vodu izbovej teploty.
Vlhkosť vzduchu by mala byť približne 60 – 70 %. Počas vykurovacej sezóny, keď vlhkosť klesá, pravidelne postrekujte listy pachiry mäkkou vodou alebo umiestnite do blízkosti zvlhčovač vzduchu. Hnojenie pachiry sa vykonáva od marca do konca novembra, pričom sa používajú kombinované minerálne hnojivá pre okrasné listnaté rastliny každých 14 dní v polovičnej odporúčanej dávke. V zime sa hnojenie preruší a rastlina sa nechá v období vegetačného pokoja.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy presádzať rastliny v kvetináčoch? Nepremeškajte tento strategický moment!
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.