14.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/tanitost).
Zalievanie črepníkových a záhradných rastlín kvasnicami je jednoduchý a lacný spôsob, ako ich hĺbkovo vyživovať a zabezpečiť ich bujný rast. Samozrejme, ak viete, ako na to. Navyše nie každá kvetina alebo plodina sa vám za takúto výživu poďakuje. Na čo je lepšie dávať si pozor?
Domáce spôsoby starostlivosti o rastliny sa tešia neutíchajúcej obľube. Namiesto utrácania peňazí za hotové výrobky, ktorých zloženie a cena sú často veľmi nevýhodné, sa čoraz viac ľudí obracia na prírodné hnojivá a postreky. Kraľujú kondicionéry na báze banánových šupiek, kávovej usadeniny, vaječných škrupín a predovšetkým kvasníc. Pred ich použitím si však overte, či sú vhodné pre rastliny, ktoré máte. V opačnom prípade dosiahnete opačný účinok, ako ste zamýšľali.
Ako pripravíte kvasnicový odvar na zalievanie? Je to triviálne jednoduché
Kvasnicové hnojivo je jednoduchý a účinný spôsob, ako mať krásne a svieže rastliny. Nielenže ich vyživuje, ale zároveň ich robí menej náchylnými na choroby. Okrem toho zlepšuje kvalitu a štruktúru pôdy, takže kvety môžu lepšie absorbovať živiny. A predovšetkým je lacná a ekologická. Obsahuje vitamíny skupiny B, horčík, fosfor a draslík, ktoré budú pôsobiť ako stimulátor rastu. Navyše si ho môžete vyrobiť naozaj jednoduchým spôsobom. Čo potrebujete?
- 1 balenie čerstvého droždia (100 g),
- 10 litrov teplej vody v kanvici, vedre alebo inej veľkej nádobe,
- poháre.
Spôsob prípravy:
- Rozdrvte droždie, vložte ho do pohára a zalejte teplou vodou. Miešajte, kým sa nerozpustí.
- Vzniknutú zmes nalejte do vody v kanvici alebo vedre.
- Nechajte stáť jednu hodinu. Po tomto čase je hnojivo pripravené na použitie bez riedenia.
TIP! Neriedené kvasnicové hnojivo používajte najlepšie na jar a na konci leta, a to maximálne raz za dva týždne.
Je zalievanie kvasnicami dobrý nápad? V prípade týchto rastlín – najlepšie
Kvasnicové hnojivo môžete použiť tak pre črepníkové rastliny pestované doma alebo na balkóne, ako aj pre záhradné a pestované rastliny. Na vašom pozemku sa vám zaň poďakujú najmä paradajky, šalát, cuketa špenát, paprika, uhorky, jahody a kríky a ovocné stromy. Medzi ne patria maliny, ríbezle, čerešne, hrušky a jablone. Pokiaľ ide o okrasné rastliny, môžete ho použiť na hnojenie ruží, levandule, muškátov, krokusov, tulipánov a petúnií. Je vhodný aj pre bazalku a tymián. Pokiaľ ide o izbové rastliny, použite ho na:
- orchidey,
- paprade,
- lopatkovec.
Len nezabudnite, že v ich prípade je najlepšie použiť zjednodušený vodný kúpeľ. To znamená, že namiesto toho, aby ste živinu naniesli priamo do pôdy, nalejte ju do väčšej nádoby a potom do nej vložte kvetináč na maximálne 5 minút. Taktiež aplikujte maximálne raz za dva týždne a vaše rastliny budú svieže a zdravé.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozmixujte dva malé zemiaky a ošetrite pelargónie. Budú zdravo kvitnúť a rásť
Dám ju do nádoby a po dvoch dňoch lopatkovec zalejem. Je tam viac kvetov ako listov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.