14.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/tanitost).
Zalievanie črepníkových a záhradných rastlín kvasnicami je jednoduchý a lacný spôsob, ako ich hĺbkovo vyživovať a zabezpečiť ich bujný rast. Samozrejme, ak viete, ako na to. Navyše nie každá kvetina alebo plodina sa vám za takúto výživu poďakuje. Na čo je lepšie dávať si pozor?

Foto: shutterstock/tanitost
Domáce spôsoby starostlivosti o rastliny sa tešia neutíchajúcej obľube. Namiesto utrácania peňazí za hotové výrobky, ktorých zloženie a cena sú často veľmi nevýhodné, sa čoraz viac ľudí obracia na prírodné hnojivá a postreky. Kraľujú kondicionéry na báze banánových šupiek, kávovej usadeniny, vaječných škrupín a predovšetkým kvasníc. Pred ich použitím si však overte, či sú vhodné pre rastliny, ktoré máte. V opačnom prípade dosiahnete opačný účinok, ako ste zamýšľali.
Ako pripravíte kvasnicový odvar na zalievanie? Je to triviálne jednoduché
Kvasnicové hnojivo je jednoduchý a účinný spôsob, ako mať krásne a svieže rastliny. Nielenže ich vyživuje, ale zároveň ich robí menej náchylnými na choroby. Okrem toho zlepšuje kvalitu a štruktúru pôdy, takže kvety môžu lepšie absorbovať živiny. A predovšetkým je lacná a ekologická. Obsahuje vitamíny skupiny B, horčík, fosfor a draslík, ktoré budú pôsobiť ako stimulátor rastu. Navyše si ho môžete vyrobiť naozaj jednoduchým spôsobom. Čo potrebujete?
- 1 balenie čerstvého droždia (100 g),
- 10 litrov teplej vody v kanvici, vedre alebo inej veľkej nádobe,
- poháre.
Spôsob prípravy:
- Rozdrvte droždie, vložte ho do pohára a zalejte teplou vodou. Miešajte, kým sa nerozpustí.
- Vzniknutú zmes nalejte do vody v kanvici alebo vedre.
- Nechajte stáť jednu hodinu. Po tomto čase je hnojivo pripravené na použitie bez riedenia.

Foto: shutterstock.com/Cristian Storto
TIP! Neriedené kvasnicové hnojivo používajte najlepšie na jar a na konci leta, a to maximálne raz za dva týždne.
Je zalievanie kvasnicami dobrý nápad? V prípade týchto rastlín – najlepšie
Kvasnicové hnojivo môžete použiť tak pre črepníkové rastliny pestované doma alebo na balkóne, ako aj pre záhradné a pestované rastliny. Na vašom pozemku sa vám zaň poďakujú najmä paradajky, šalát, cuketa špenát, paprika, uhorky, jahody a kríky a ovocné stromy. Medzi ne patria maliny, ríbezle, čerešne, hrušky a jablone. Pokiaľ ide o okrasné rastliny, môžete ho použiť na hnojenie ruží, levandule, muškátov, krokusov, tulipánov a petúnií. Je vhodný aj pre bazalku a tymián. Pokiaľ ide o izbové rastliny, použite ho na:
- orchidey,
- paprade,
- lopatkovec.
Len nezabudnite, že v ich prípade je najlepšie použiť zjednodušený vodný kúpeľ. To znamená, že namiesto toho, aby ste živinu naniesli priamo do pôdy, nalejte ju do väčšej nádoby a potom do nej vložte kvetináč na maximálne 5 minút. Taktiež aplikujte maximálne raz za dva týždne a vaše rastliny budú svieže a zdravé.

Foto: shutterstock/stock_studio
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozmixujte dva malé zemiaky a ošetrite pelargónie. Budú zdravo kvitnúť a rásť
Dám ju do nádoby a po dvoch dňoch lopatkovec zalejem. Je tam viac kvetov ako listov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.