15.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Fascinadora).
Lopúchový olej je známy svojimi priaznivými účinkami na stav pokožky a vlasov. Preto je pomerne obľúbený a ľahko sa používa v kozmetike. Je dobré vedieť, že nemusíme siahať po hotových výrobkoch z obchodu, pretože si ho môžeme pripraviť sami, z čerstvých koreňov lopúcha. Ako na to? Vysvetlíme vám to.

Foto: shutterstock/Fascinadora
Lopúchový olej sa získava z koreňa lopúcha väčšieho. Je to rastlina z čeľade Asteraceae, ktorá je rozšírená na celom Slovensku. Lopúch je veľká bylina, ktorá môže dosiahnuť výšku až 2 metre. Vyznačuje sa malými kvetenstvami a veľkými srdcovitými listami. Považuje sa za burinu, ale používa sa v kozmetike. Lopúchový olej totiž dokáže výrazne zlepšiť stav pokožky a vlasov. Ako ho používať a ako si ho pripraviť doma?
Lopúchový olej – vlastnosti a použitie
Lopúchový olej sa získava z koreňov a listov lopúcha. Vyniká mnohými vlastnosťami, ktoré sú cenné pre zdravie a vzhľad pokožky a vlasov. Pri aplikácii na pokožku lopúchový olej hydratuje, vyživuje a pôsobí proti vysušovaniu. Pomáha tiež zmierniť podráždenie pokožky a má upokojujúci účinok. Podporuje hojenie rán tým, že pôsobí protizápalovo a antibakteriálne.

Foto: shutterstock/Peter Milto
Stará sa aj o zdravie a stav vlasov. Pomáha ich posilňovať, hydratovať pokožku hlavy a redukovať lupiny. Môže sa ukázať ako užitočný, ak bojujete s lámavosťou alebo nadmerným vypadávaním vlasov.
Lopúchový olej môžete aplikovať priamo na tvár, vyhnite sa oblasti očí. Možno ho pridať aj do krému. Môžete ho tiež vmasírovať do pokožky hlavy, pripraviť domácu masku na vlasy s lopúchovým olejom a medom a vykonávať olejovanie vlasov. Na tento účel sa niekoľko kvapiek nanesie na vlasy a nechá sa pôsobiť aspoň hodinu.
Lopúchový olej – ako ho pripraviť?
Lopúchový olej si môžeme pripraviť sami a je to naozaj jednoduché. Stačí si zaobstarať čerstvé lopúchové korene, ktoré sú základom na jeho výrobu. Budete tiež potrebovať olivový olej a prípadne aj esenciálny olej. Čerstvý lopúchový koreň sa musí najprv vysušiť, preto ho nechajte schnúť asi dva alebo tri dni.
Keď je suchý, treba ho nakrájať, rozdrviť a vložiť do nádoby, ktorú naplníme olivovým olejom a prípadne esenciálnym olejom podľa vlastného výberu. Potom nádobu uzavrieme a uložíme na chladné a tmavé miesto, kde strávi štyri až šesť týždňov. Je dobré ju raz týždenne otvoriť, aby sme sa zbavili nahromadeného vzduchu a skontrolovali jej stav. Po uplynutí tejto doby je potrebné olej preliať cez sitko do tmavej fľaše. Lopúchový olej bude pripravený na použitie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nemusíte si kupovať odličovač. Môžete si ho vyrobiť samé a ušetriť peniaze
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.