16.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/csikiphoto).
Mnohí z nás sa aspoň raz v živote stretli s nepríjemným problémom zapálených kútikov úst. Zvyčajne v takýchto situáciách vyhľadáme pomoc v lekárni a kúpime si masť, ktorú nám odporučí lekárnik. Niekedy však nemôžeme ísť nakupovať. Čo máme robiť pri popraskaných kútikoch? Domáce prostriedky prinesú úľavu a pomôžu ich zahojiť.
Čo spôsobuje zapálené kútiky ? Existujú rôzne príčiny
Zapálené kútiky na ústach, odborne cheilitis angularis, sa najčastejšie vyskytuje na jeseň a v zime, ale nie je to pravidlom. Zvyčajne vznikajú počas infekcie, ktorú spôsobujú kvasinky. Tieto lézie nie sú nákazlivé a väčšina z nich po niekoľkých dňoch spontánne prejde. Niektoré spôsoby nášho správania podporujú vznik kútikov a častejšie sa vyskytujú u ľudí, ktorí si notoricky oblizujú pery, otvárajú ústa dokorán alebo majú zhoršenú sekréciu slín. Niekedy vznikajú aj v dôsledku kontaktnej alergie, napr. na zubnú pastu alebo rúž.
Čo to sú zapálené kútiky? Domáce prostriedky, ktoré vám pomôžu rozlúčiť sa s týmto problémom
Zapálené kútiky sú pomerne bolestivým ochorením, preto by sme mali rýchlo konať, aby sme ho vyliečili. Domáce prostriedky môžu byť rovnako účinné ako masti z lekárne, takže ak vás trápia popraskané kútiky úst, vyskúšajte ich. Pred prvým použitím však nezabudnite vykonať test senzibilizácie na malom kúsku pokožky.
- Kokosový olej. Svojím protizápalovým účinkom upokojuje postihnuté miesta, takže môžeme pociťovať menšiu bolestivosť. Hydratačné vlastnosti oleja znižujú napätie pokožky a urýchľujú hojenie. Malú vrstvu prípravku natrite na trhlinky niekoľkokrát denne, a keď úplne zmiznú, každé ráno na prevenciu.
- Med. Táto zložka upokojuje prípadné podráždenie pokožky, a preto urýchľuje hojenie kútikov. Má antibakteriálny účinok, a preto znižuje zápal v kútikoch úst. Natrite malé množstvo medu na trhlinky a nechajte pôsobiť 20 minút. Jemne opláchnite teplou vodou a osušte uterákom. Ošetrenie opakujte dvakrát denne, kým príznaky nezmiznú.
TIP! Ak sa vám kútiky objavujú často a trvajú dlho, mali by ste sa poradiť s lekárom. Ich častá prítomnosť môže poukazovať na nedostatok vitamínov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Takto sa zbavíte nepríjemného problému. Zápach nôh zmizne
Suché a popraskané pery už nebudú problémom. Tieto 3 skvosty máte vo svojej kuchyni
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.