16.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/pikselstock).
Priemerná dĺžka života vo vysoko rozvinutých spoločnostiach sa zvyšuje. Zvyšuje sa počet storočných a superstoročných ľudí, t. j. ľudí starších ako 110 rokov. Nie každý sa však dožije takého vysokého veku. Ako zvýšiť svoje šance byť medzi rekordmanmi?
Na Slovensku žije viac ako 400 ľudí starších ako 100 rokov. Odhaduje sa, že v súčasnosti ich je na svete asi pol milióna, najviac v Spojených štátoch, a do roku 2050 ich počet môže prekročiť jeden milión. Medzi faktormi, ktoré prispievajú k predĺženiu priemernej dĺžky života, sa uvádzajú pokroky v medicíne, lepšie hygienické podmienky, zdravší životný štýl a zdravotné vzdelávanie a osveta. Niektorí vedci tvrdia, že naše telo je naprogramované tak, aby každý z nás žil 120 rokov. Veľa však závisí od nás samotných, čo dokazujú aj najstarší seniori.
Zdravá strava
Ak chceme žiť dlho, mali by sme sa zdravo stravovať. Neexistuje však jediný recept na dlhovekosť. Medzi dnešnými storočnými ľuďmi sú vegetariáni aj ľudia, ktorí jedia mäso. Podľa vedeckých štúdií k dlhému životu prispieva stredomorská strava a okinavská strava. Bez ohľadu na stravu by sme sa však mali vyhýbať vysoko spracovaným potravinám, cukrom a transmastným tukom. Medzi storočnými ľuďmi nie sú ani obézni ľudia – striedmosť v príjme kalórií je teda určite faktorom v prospech predĺženia života.
Fyzická aktivita
Pravidelná fyzická aktivita, ako je chôdza, beh, plávanie alebo bicyklovanie, vám pomôže udržať sa v kondícii. Odporúčajú sa cvičenia, ktoré posilňujú svaly, ako napríklad s použitím odporovej gumy alebo joga, ako aj cvičenia, ktoré zlepšujú flexibilitu a rovnováhu – tai chi alebo pilates. Najstarší človek na Slovensku, o ktorom vieme, je žena, ktorá zomrela v roku 2024 vo veku 106 rokov. Volala sa Gizela Dvončová a žila v Partizánskom
Duševné zdravie
Chronický stres neprispieva k dobrému zdraviu, preto sa v záujme dlhého života oplatí naučiť sa zvládať ťažkosti, ktoré život prináša. Správne zvládnuť stres pomáhajú relaxačné techniky, meditácia, dýchanie alebo mindfulness.
Silné sociálne väzby sú dôležité aj pre duševné zdravie – storoční ľudia bývajú obklopení rodinou a priateľmi. Na ceste k dlhovekosti pomáhajú aj koníčky a vášne všetkého druhu, ktoré sú zábavné a zamestnávajú myseľ.
Preventívna zdravotná starostlivosť
Pravidelné návštevy lekára a vykonávanie odporúčaných preventívnych prehliadok môžu byť nápomocné pri včasnom odhalení mnohých ochorení a zvýšení šancí na uzdravenie. Dôležitý je aj zdravý spánok, pretože počas nočného odpočinku sa naše telo regeneruje, zbavuje sa
Storoční ľudia sú duševne aktívni. Udržiavanie zvedavosti o svet, neustále učenie sa nových vecí, čítanie a aktivity stimulujúce mozog podporujú dlhovekosť a duševnú čulosť.
Optimistický prístup k životu
Väčšina storočných ľudí zdôrazňuje, že kľúčom k dlhému životu je pozitívny prístup a vďačnosť za každý nový prežitý deň. Nové ciele dávajú nášmu životu zmysel a motivujú nás k činnosti. Potvrdzuje to príklad Španielky Maríe Branyas Morera, ktorá je považovaná za najstaršieho človeka na svete v súčasnosti. Táto superstálica bude mať čoskoro 116 rokov. Táto žena často zdôrazňuje, aká dôležitá bola pre ňu rodina a ľudia, ktorými sa obklopovala. Rekordérka sa vždy vyhýbala toxickým vzťahom a do budúcnosti sa pozerala s nádejou. Dbala aj na svoju fyzickú aktivitu, veľa chodila pešo a voľný čas trávila na čerstvom vzduchu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Žili viac ako 100 rokov. Čo by urobili inak? Prezradili, čo v živote ľutovali
Aby sa ženy po 60. roku života dožili 90 rokov, mali by si udržiavať stabilnú hmotnosť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.