17.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: youtube.com/@Amazement365).
Hoci mnohí z nás snívajú o dovolenke na vzdialených ostrovoch, tomu sa treba striktne vyhýbať. Na tomto mieste už nikto nebýva a turisti majú vstup zakázaný. Jeho porušenie môže viesť k smrti. Všetko kvôli obrovskému množstvu jedovatých hadov, ktoré zabíjajú všetko, čo im príde do cesty.
Tento brazílsky ostrov je už roky neobývaný a turisti tam majú absolútny zákaz vstupu. Plazy, ktoré ho obývajú, sú schopné zabiť svoju korisť za menej ako hodinu. Ukazuje sa, že okrem nich tam prakticky žiadne iné zvieratá nie sú. Kde je Snake Island a prečo sa tak volá? Odpoveď vás možno poriadne prekvapí.
Pozrite sa, koľko hadov je na ostrove hadov. Turisti majú na toto miesto vstup zakázaný kvôli jedovatým plazom
Tento malý ostrov s rozlohou 43 hektárov, ktorý miestni obyvatelia nazývajú Ilha da Queimada Grande, leží približne 34 kilometrov južne od brazílskeho Sao Paula. Jeho rozloha je síce malá, to však nebráni tomu, aby bol domovom pre vyše štyritisíc smrteľne jedovatých hadov. Enkláva pozostáva takmer výlučne z nich. Niektorí hovoria, že len na jednom metri štvorcovom môžeme stretnúť až päť jedincov.
Oblasť nie je vhodná na bývanie ľudí a v 20. rokoch 20. storočia brazílske námorníctvo oblasť pre turistov uzavrelo pre zdravotné riziká. Zaujímavosťou je, že jedinými obyvateľmi Snake Island sú oni.
Hady Queimada Grande sú svetlej farby a môžu dorásť až do dĺžky 70 centimetrov. Hoci nie sú veľké, dokážu korisť zabiť svojim jedom za menej ako hodinu. Len kvôli ich prítomnosti na ostrove neprežijú žiadne cicavce. Jedinou potravou plazov sú vtáky. Hady sa na nich šikovne naučili útočiť, aby nestihli odletieť.
Najnebezpečnejšie miesto na svete: Toto sa stalo na Snake Island
Mnoho ľudí sa čuduje, ako je možné, že na Haďom ostrove žijú len plazy a občas aj vtáky, ktoré sú čoskoro lovené. Zrejme v priebehu evolúcie hadov, ktoré sa nedokázali živiť ničím iným, vyvinuli jed, ktorý funguje takmer okamžite. Obeť ochrnie skôr, ako stihne odletieť. Napriek tomu, že nedorastajú ani do výšky metra, ľahko by mohli zabiť človeka. U uhryznutého jedinca sa začne objavovať množstvo obťažujúcich a nebezpečných symptómov, od zlyhania obličiek, cez vnútorné krvácanie až po odumretie tkaniva a poškodenie orgánov.
Našťastie je ostrov prísne strážený armádou a do Queimada Grande prichádzajú len špecializované vedecké expedície. Na ostrove je prekvapivo aj maják.
Ale odkiaľ sa na Haďom ostrove vzalo toľko plazov? Teórie sa líšia. Niektorí hovoria, že ich priniesli piráti, ktorí chceli ochrániť poklady zakopané na ostrove pred ostatnými. Pravdepodobnejšou teóriou je, že po skončení poslednej doby ľadovej, pred viac ako 11 000 rokmi, stúpajúca hladina mora odrezala plazy od pevniny. Vzhľadom na to, že na ostrove nie sú žiadni iní prirodzení predátori, hady sa tu už po stáročia množia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.