20.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/krolya25).
Keď sa čaj dostal do Spojeného kráľovstva, údajne sa predával výlučne v lekárňach. V súčasnosti by sa mohol ľahko dostať na pulty záhradkárskych obchodov, pretože kraľuje medzi metódami domácej starostlivosti o rastliny. Vlastnosti čajovej usadeniny sú užitočné pri starostlivosti o črepníkové aj záhradné kvety.
Starostlivosť o domáce rastliny
Čajová usadenina je ekologický a ekonomický spôsob, ako zlepšiť zdravie a rast rastlín. Môže sa používať ako prírodné hnojivo na zlepšenie štruktúry a zloženia pôdy, ako aj ako účinný postrek proti škodcom. Mnohým druhom, najmä tým, ktoré uprednostňujú kyslú pôdu, táto prírodná podpora prospeje. Medzi rastliny, ktoré majú rady čajové hnojivo, patria napr:
- paprade,
- brečtany,
- dracény,
- fikusy,
- monstery,
- lopatkovce,
- rododendrony,
- azalky,
- hortenzie,
- ruže,
- čučoriedky.
Pravidelné používanie zlepšuje vitalitu rastlín, ale aj odolnosť voči chorobám, najmä hubovým. To všetko sa premieta do atraktívnejšieho vzhľadu – pekne sfarbených listov a pekných kvetov. Ďalšou výhodou je, že hnojivo si môžete pripraviť prakticky zadarmo, pretože sa vyrába zo zvyškov po varení, ktoré zvyčajne aj tak skončia v koši.
Čajové hnojivo – aký typ zvoliť?
Čaj je bohatstvom živín vrátane aminokyselín, trieslovín a flavonoidov. Sú prítomné v náleve aj v usadeninách – preto sa neoplatí vzdávať sa ich výhod. Ktorý čaj je najlepší na výrobu domáceho hnojiva?
Zelený a biely čaj sa odporúčajú kvôli ich najmenšiemu spracovaniu. Dobre sa osvedčuje aj čierny čaj. Ochuteným a sladeným čajom sa naopak treba vyhnúť, pretože sú nielen menej kvalitné, ale ich používanie môže vytvoriť nepriaznivé podmienky pre rastliny a podporiť rast patogénnych húb.
Ako z čaju vyrobiť prírodné hnojivo?
Najjednoduchší spôsob použitia čajovej usadeniny je primiešať ju do vrchnej vrstvy pôdy v kvetináči alebo na záhrade. Živiny sa budú postupne uvoľňovať do pôdy a dodávať živiny rastlinám, ktoré po nich túžia.
Nič vám však nebráni v tom, aby ste sa vydali inou cestou. Zozbierajte usadeninu a vložte ju do litrovej nádoby. Zalejte ich vlažnou vodou, nádobu uzavrite a odložte na noc. Ráno ju preceďte cez sito. Výsledný odvar použite na zalievanie rastlín.
Vošky budú bežať ako o život
Ukázalo sa, že vlastnosti čaju majú na vošky odpudzujúci účinok. Predpokladáme, že každý záhradkár sa aspoň raz stretol s problémom týchto nenásytných škodcov, ktorí dokážu rastliny vyslovene zničiť. Keď na svojich druhoch zbadáte votrelcov, konajte múdro – nie ste odsúdení na syntetické prípravky.
Nazbierajte pol šálky usadenín (v tomto prípade najlepšie funguje čierny čaj) a zalejte ich 100 ml vriacej vody. Nechajte hodinu odstáť, sceďte a vychladnutú tekutinu nalejte do fľaše s rozprašovačom. Postrekujte vošky každé dva dni, pričom sa zamerajte na napadnuté rastliny. Nepozvaní hostia sa vzdajú kŕmenia na vašej záhrade.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nie je lepšie hnojivo pre rastliny ako „čierne zlato“. Toto je liek záhradníkov nielen na škodcov
Zalievajte ním kaktusy, antúrie a orchidey. Stačí jedna čajová lyžička. Budú rásť ako o život
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.