19.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natali _ Mis).
Hrozno netreba veľmi predstavovať, pretože je to ovocie, ktoré je v európskej kultúre pomerne dobre známe. Kríky, ktoré produkujú tieto sladké bobule, ako sa ovocie botanicky nazýva, sa pestujú už niekoľko tisíc rokov, ale dnes sa väčšina z nich pestuje na európskych poliach.
Hoci vieme, že sa najčastejšie používajú na prípravu vína, vyrábajú sa z nich aj cenné oleje. Tie sú prospešné pre náš organizmus. Samozrejme, samotné plody sú skvelou pochúťkou, ak sa konzumujú surové. Preto stojí za to pozrieť sa, čo ponúkajú nášmu zdraviu.
Hrozno – niekoľko faktov
Je známe, že hrozno je nevyhnutné na prípravu suchých alebo sladkých vín, ktoré všetci poznáme. Toto ovocie je dôležitou surovinou aj v potravinárskom priemysle. Zo semien, ktoré sú zriedkavo žiadúce, sa lisuje oleje. Plody sa zasa dostávajú na pulty obchodov. Netreba zabúdať, že obľúbené sultánky, ktoré sa pridávajú do koláčov alebo konzumujú ako občerstvenie, nie sú nič iné ako sušené hrozno.
Hrozno sa vyskytuje v rôznych druhoch a odrodách. Samozrejme, líšia sa farbou, chuťou a tvarom. Máme biele, čierne a ružové hrozno.
Čo sa nachádza v hrozne?
O hrozne už toho vieme veľa. Je načase pozrieť sa, aké prospešné látky v sebe skrýva. Sladká chuť je, samozrejme, spôsobená prítomnosťou jednoduchých cukrov. Sú v nich aj vitamíny. Patria k nim vitamíny C a A, ako aj široké spektrum vitamínov skupiny B. K nim treba prirátať aj minerálne látky draslík, fosfor a vápnik, horčík, zinok, meď a železo. Hoci je to už pomerne bohaté zloženie, hrozno ponúka viac. Medzi najcennejšie látky patria triesloviny, polyfenoly a pektín, ktoré sú prospešné pre náš organizmus.
Ak budeme jesť hrozno spolu so semenami, dodáme nášmu telu navyše lipidy, bielkoviny a sacharidy. Toto zloženie znamená, že by nám toto ovocie nemalo byť ľahostajné. Mali by sme po ňom siahnuť vždy, keď sa nám dostane do rúk.
Na čo je hrozno zdravé?
Teraz, keď už vieme, čo hrozno obsahuje, je čas zistiť, ako reálne ovplyvňuje naše zdravie. Začnime tým, aké vitamíny ponúka.
Vitamín C sa najčastejšie spomína v súvislosti so zlepšením imunity, ktorá je v infekčnom období na prvom mieste. Jeho vlastnosti majú oveľa širšie spektrum. Je cenný aj pre kardiakov, pretože jeho pôsobenie sa zameriava na to, aby boli cievy pružnejšie. To sa môže prejaviť v normalizácii krvného tlaku a hladiny cholesterolu. Okrem toho doplnenie vitamínu C prospeje nášmu vzhľadu. Práve on stimuluje syntézu kolagénu, čo sa prejavuje mladším a zdravším vzhľadom.
Vitamín A chráni pokožku pred nadmerným UV žiarením a zároveň stimuluje regeneráciu tkaniva. Ľahšie odstraňuje zápaly a má skutočný účinok na oči. Solídny balík minerálov je tiež prospešný pre naše zdravie. Draslík a horčík stimulujú kardiovaskulárny a nervový systém do činnosti, takže odľahčujú záťaž srdca aj mozgu a stimulujú intenzívnejšiu prácu. Zinok, meď a fosfor tvoria harmonické trio. Prospievajú imunite, vlasom, nechtom či pokožke. Železo je cenné pre našu krv. Posilňuje ju a reálne zabraňuje anémii.
Za zmienku stoja aj polyfenoly. Zaraďujú sa medzi antioxidanty, teda látky, ktoré majú potenciál odstraňovať voľné radikály podporujúce vznik civilizačných ochorení. Pomáhajú tiež telu zbaviť sa toxínov, čím odľahčujú prirodzené filtre organizmu, teda pečeň a obličky.
Olej z hroznových jadierok
Keď už hovoríme o hrozne, nemožno zabudnúť na olej, ktorý sa získava zo semien. Táto za studena lisovaná pochúťka má zaujímavú hroznovú chuť s mierne orieškovým nádychom. Oplatí sa ho konzumovať za studena, pretože je zásobárňou nenasýtených mastných kyselín, ktoré môžu zlepšiť činnosť srdca. Podporuje boj proti hypertenzii a vysokej hladine cholesterolu, čo sa reálne prejavuje nižším rizikom kardiovaskulárnych problémov.
Oleje lisované za studena, vrátane oleja z hroznových jadier, sú vhodné pre tých, ktorí podstupujú každodennú duševnú námahu. Nielenže správne podporujú procesy učenia, ale zvyšujú aj odolnosť voči stresu.
Môže jesť hrozno každý?
Už vieme, že hrozno ponúka veľa, ale nie každý ho môže jesť naplno. Prečo? Pretože v porovnaní s iným domácim ovocím je dosť kalorické. Biele aj čierne hrozno má približne 70 kcal na 100 g. Odporúča sa jesť ho s mierou a to najmä vtedy, ak podnikáte redukciu hmotnosti. Nezabudnite však, že obsahujú pomerne málo zdravej vlákniny. Na druhej strane majú nízky glykemický index (GI 48), takže diabetici ich môžu jesť. Aj oni by mali k ich konzumácii pristupovať racionálne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hoďte hrozno do uzatvárateľného vrecka a nebudete ľutovať. Ušetríte veľa času
Tento čaj pôsobí ako spaľovač tukov. Choďte na prechádzku a zbierajte listy. Vyrobte si ho sami
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.