25.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mikhail Gnatkovskiy).
Tamariška je nezvyčajná okrasná rastlina, ktorá svojou korunou kvetov dodáva záhradám farbu. Vyzerá mimoriadne elegantne, preto vás možno prekvapí, že na svoj bujný rast nepotrebuje veľa. Obľubuje málo úrodné pôdy a dobre sa vyrovnáva aj pri rušných cestách, kde nie je núdza o znečistenie. Prečítajte si viac o tamariške a uvidíte, že pestovanie tamarišky nie je zložité, ale veľmi prospešné.
Susedia budú s údivom pozerať – alebo ako vyzerá tamariška?
Presné vlastnosti závisia od odrody. Majú však niektoré spoločné vlastnosti. Tamarišky potrebujú veľa priestoru, preto sa dobre uplatnia ako solitéry v záhrade. Ich koruna je pomerne široká, takže pri výsadbe treba brať do úvahy túto skutočnosť. V závislosti od druhu sa tamarišky považujú buď za ker, alebo za malý strom.
Listy sú malé – pripomínajú ihličie alebo šupiny a nadobúdajú odtiene zelenej a sivej farby. Kedy tamariška kvitne? Tamariška je najkrajšia na jar a v lete, keď sa na jej stonkách objavujú biele, ružové, červené alebo fialové kvety v bodliakových úboroch. Po odkvitnutí sa na rastline vytvoria plody v podobe malých vrecúšok, ktoré ukrývajú semená.
Tamariška – najobľúbenejšie odrody
Rastlina pochádza z juhovýchodnej Európy a Stredného východu. Napriek klimatickým rozdielom sa jej darí aj v našich záhradách, a to aj v zime. U nás sa bežne pestujú tri odrody tamarišiek. Líšia sa predovšetkým dobou kvitnutia.
- Tamariška malokvetá: Nazýva sa aj tamariška štvortyčinková (Tamarix tetrandra). Jej kvety môžete obdivovať od mája do júna.
- Tamariška kaspická: Dlhé farebné úbory kvetov sa na kríku objavujú od júla do septembra, preto sa táto odroda odporúča záhradkárom, ktorí chcú obdivovať farebné rastliny až do začiatku jesene.
- Tamariška francúzska: Kvitne v lete – v júni a júli. Zaujímavosťou je, že sa v ľudovom liečiteľstve používa ako liek na žalúdočné ťažkosti, kožné infekcie a hadie uštipnutie.
Nie je dôležitý len vzhľad. Použitie tamarišky v záhrade
Aj keď vyzerá fenomenálne, estetický dojem nie je jedinou úlohou tamarišky v záhrade. Výborne vyplní priestor a môže byť zaujímavým akcentom na pozadí zeleného živého plota. Vedľa vášho domu to nebude nuda! Treba však tiež poznamenať, že tamariška priťahuje do záhrady opeľujúci hmyz (vrátane včiel a čmeliakov), čo má pozitívny vplyv nielen na celé prostredie, ale aj na kvitnutie ostatných rastlín v bezprostrednej blízkosti.
Nie nadarmo sa tieto kry niekedy vysádzajú v mestských a priemyselných oblastiach. Nielenže im takéto podmienky neprekážajú, ale tamarišky tiež pomáhajú čistiť vzduch od prachu a znečistenia. Oplatí sa ich mať v záhrade, ak bývate v blízkosti rušných ciest. Navyše sú odolné voči zasoleniu pôdy, takže im neuškodí ani zimné odpratávanie snehu a používanie ľadových roztokov.
Pestovanie tamarišky nie je náročné, ale je potrebné si uvedomiť jednu vec
Tamariška reaguje na presádzanie veľmi zle. Z tohto dôvodu by sa malo dobre premyslieť miesto, kde sa bude vysádzať. Miesto pre tamarišku musí byť slnečné a teplé. Bez výrazného prístupu svetla neprichádza bohaté kvitnutie do úvahy.
Základné požiadavky
Krátko po výsadbe nezabudnite na pravidelné zavlažovanie. Keď sa tamariška zakoreňuje, potrebuje častý prísun vody. Z týchto dôvodov je najvhodnejším obdobím na výsadbu skorá jar a jeseň, keď prípadné zrážky pomôžu rastlinu zavlažiť. Na druhej strane staršie kry vykazujú veľkú odolnosť voči suchu.
Nevyžaduje príliš úrodnú pôdu, ale ideálny substrát by mal byť ľahký, priepustný, piesčitý. Tamariška je uznávaná ako rastlina, ktorá sa dokáže vyrovnať s podmienkami, ktoré by boli pre iné druhy neprijateľné. Tamarišky musíte strihať tesne po odkvitnutí, odstraňovať staré výhonky a suché kvety.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento ker znesie akékoľvek horúčavy aj sucho. Vyzerá exoticky ako ružový plameniak
Kvety pokrývajú ker počas celého leta. Pripomínajú nadýchané pompony
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.