29.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Galaxy love design).
Chýbajúce zuby sú praktický a estetický problém. To je často spojené s komplexmi a v súčasnosti dostupné spôsoby náhrady zubov nie sú lacné. Existuje však nádej, že sa to o pár rokov zmení. Vedci pracujú na lieku, ktorý umožňuje opätovný rast zubov. Čoskoro začnú ľudské skúšky.
Ústna hygiena je veľmi dôležitá, no niekedy sa aj napriek nášmu úsiliu zuby nepodarí zachrániť a musia sa odstrániť. Problémom môže byť aj anodontia, teda vrodený úplný alebo čiastočný nedostatok zubných pukov. Očakáva sa, že práve táto druhá skupina bude z objavu vedcov ťažiť ako prvá, hoci autori štúdie dúfajú, že liek nakoniec pomôže všetkým v núdzi.
Liek na opätovný rast zubov je nádejou pre mnohých ľudí. S objavom pomohli fretky
Podľa Popular Mechanics v roku 2021 vedci z Kjótskej univerzity objavili monoklonálnu protilátku, ktorá zasahuje do interakcie medzi USAG-1 a molekulami známymi ako kostný morfogenetický proteín alebo BMP. Protilátka USAG-1 blokuje rast zubov u fretiek a myší. Táto informácia je dôležitá, pretože fretky trpia difyodontizmom, čo znamená, že rovnako ako ľudia majú mliečne a trvalé zuby. Blokovanie prevádzky USAG-1 by teda mohlo tento proces zastaviť. Roky výskumu tejto protilátky nakoniec viedli k vývoju lieku na edentulizmus.
„Vedeli sme, že potlačenie USAG-1 má priaznivý vplyv na rast zubov. Len sme nevedeli, či to stačí“
– uviedol v tlačovom vyhlásení spoluautor štúdie Katsu Takahashi z Kjótskej univerzity.
Teraz sa ukazuje, že to môže skutočne stačiť. Skúšky na ľuďoch sa majú začať v septembri 2024. Potrvajú 11 mesiacov a zúčastní sa ich 30 mužov vo veku od 30 do 64 rokov. Na tento účel boli vybraní ľudia, ktorým chýbal aspoň jeden molár. Liek sa bude podávať intravenózne. Ak táto etapa výskumu prinesie očakávané výsledky, japonský liek môže byť pre stomatológiu skutočnou revolúciou, aj keď nie každý z toho bude okamžite profitovať.
Je možné, že v najbližších rokoch opäť vyrastú trvalé zuby. Profitovať budú najskôr tí najmladší
Za predpokladu, že štúdie začaté v septembri budú úspešné, ďalšou skupinou pacientov liečených liekom budú deti vo veku 2-7 rokov, ktoré trpia anodontiou a chýbajú im aspoň štyri zuby. Táto skupina bola vybraná z dôvodu intenzívnej erupcie zubov a vysokých regeneračných schopností organizmu v tomto období života. Autori štúdie chcú, aby liek na opätovný rast zubov bol široko dostupný do roku 2030.
Takahashi tiež dúfa, že ho nakoniec budú môcť používať všetci, bez ohľadu na dôvody chýbajúcich zubov. Ide o veľmi optimistickú víziu, ktorá sa môže ukázať ako oveľa pohodlnejšia ako zubné protézy, lacnejšia ako implantáty a zároveň efektívnejšia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už žiadne platenie v hotovosti. Čoskoro začnú platiť nízke limity
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.