30.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/antoniodiaz).
Vysoké teploty spôsobujú, že sa rýchlejšie unavíme, ľahšie sa dehydrujeme a máme často problémy so zaspávaním. Mnoho ľudí sa prehadzuje polovicu noci, pretože je im jednoducho príliš teplo. Poradíme vám, ako si zvýšiť pohodlie a prežiť leto, aj keď nemáte klimatizáciu. Stojí za to použiť metódy, ktoré sú známe po stáročia.
Spánok je základom zdravia a pohody, ako aj krásy. Počas noci sa celé naše telo zregeneruje a naberie sily na ďalší deň. Preto je také dôležité mať dostatok spánku. Žiaľ, v lete to môže byť kvôli horúčavám náročné. A hoci slnko zapadá až večer, teploty často zostávajú okolo 25-30 stupňov Celzia, pričom optimálna teplota na spánok je v rozmedzí 16-20 stupňov Celzia.
Nedáva vám horúčava spať? Zistite, ako zlepšiť svoje pohodlie
Najdôležitejšie je zabrániť prehriatiu miestnosti, v ktorej spíme. Vyhnite sa vetraniu počas dňa, oveľa lepšie je otvárať okná skoro ráno alebo neskoro večer alebo v noci, keď je vzduch sviežejší. Oplatí sa kúpiť aj závesy, alebo ešte lepšie žalúzie, ktoré ochránia pred slnkom a teplom. V spálni je tiež lepšie nepozerať televíziu a nepoužívať počítač, pretože tieto zariadenia vyžarujú dodatočné teplo.
Dôležité je aj to, v čom a na čom spíme. Najlepšie je vybrať si posteľnú bielizeň z prírodných tkanín, ako je ľan, bavlna alebo hodváb. Vyhýbajme sa však syntetickým vláknam, pri ktorých sa telo viac potí.
Dobrým riešením by bolo aj spať nahý. V letných mesiacoch sa samozrejme vzdajme hrubých perín či diek. Ak sa počas spánku radi niečím prikrývate, nech je to tenká plachta.
Ako zaspať a zostať spať v horúcom počasí?
Dve hodiny predtým, ako plánujete ísť spať, sa vyhnite ťažkému a ťažko stráviteľnému jedlu. V dôsledku toho sa človek často cíti malátny a viac sa potí. Nehovoriac o tom, že tento zvyk má hrozný dopad na kvalitu vášho nočného odpočinku.
Odborníci tiež neodporúčajú spať so zapnutým ventilátorom. Predstava sa môže zdať ideálna, no v skutočnosti často spôsobí viac škody. Hrozia vám potom dýchacie problémy, alergie, suché oči a pokožka, ale aj nespavosť. Bežiaci ventilátor môže sťažiť zaspávanie alebo spôsobiť prebudenie.
Navyše rotujúce lopatky, ktoré odfukujú peľ a prach, môžu u niektorých ľudí spôsobiť sennú nádchu, sťažiť dýchanie a v dôsledku toho brániť spánku. Okrem toho dochádza k vysušovaniu pokožky, hrdla a úst, ktoré sú dôsledkom vyfukovania studeného vzduchu. Studený vzduch môže tiež spôsobiť svalové napätie a ráno kŕče a stuhnutosť.
Egyptská metóda pre pohodlný spánok počas horúcich nocí
Ide o prekvapivý, ale veľmi účinný a ľahko použiteľný patent. Vďaka nemu sa budete cítiť príjemne v pohode a bez problémov zaspíte aj pri veľmi vysokých teplotách. Všetko, čo potrebujete, je obyčajná plachta. Potom ju treba namočiť a poriadne vyžmýkať. Najlepšia možnosť je priamo z práčky po odstredení. Keď sa ňou prikryjete, bude sa vám oveľa ľahšie zaspávať.
Materiál samozrejme celkom rýchlo vyschne, ale dovtedy už zaspíte a riziko, že vás zobudí teplo, je oveľa menšie.
Japonská technika spánku v lete
Druhým spôsobom je nápad z ďalekého východu. Tu využívame skutočnosť, že ohriaty vzduch je ľahší a stúpa nahor, zatiaľ čo vzduch pri podlahe bude chladnejší. Preto sa v lete oplatí presunúť sa na podlahu a spať na matraci.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako schladiť byt v horúčave? Vezmite 1,20 EUR a utekajte do lekárne. Zabudnite na otváranie okien
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.