1.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Galina Bolshakova 69).
Ľalie sú mimoriadne krásne a nápadné záhradné rastliny, ktoré zaujmú svojimi rozprestierajúcimi sa a voňavými kvetmi v odtieňoch červenej, ružovej, bielej alebo oranžovej. Ako sa o ne starať, aby vám robili radosť čo najdlhšie?
Ak snívate o krásnej, farebnej a voňavej záhrade, ktorú vám bude každý závidieť, majestátnymi ľaliami nič nepokazíte. Tieto očarujúce kvety rozhodne upútajú pozornosť a ich pestovanie je pomerne jednoduché. Na čo by ste mali dávať pozor, aby ste im neublížili a aby ste maximalizovali dobu ich kvitnutia?
Aké miesto majú ľalie rady? Dôležitý je aj substrát
Ľalie sú pomerne vysoké kvety, ktoré svojou krásou potešia aj tých, ktorí sú voči kráse rastlín mimoriadne odolní. V závislosti od odrody môžu kvitnúť od júna do augusta. Je však dôležité poznamenať, že trvá len 2 až 3 týždne, kým rastlina naplno rozkvitne, vďaka čomu je ich krása v tomto procese mimoriadne prchavá. Aby ste sa z nich mohli tešiť čo najdlhšie, je potrebné zabezpečiť im špecifické podmienky pestovania. Predovšetkým ich vysádzajte len na teplé, slnečné miesto, chránené pred vetrom a do úrodnej a priepustnej pôdy.
Čo nemajú ľalie rady? Udržujte ich dobre hydratované
Dôležitou otázkou v starostlivosti o ľalie je pravidelné zalievanie, pretože reagujú veľmi zle aj na krátke sucho. To však neznamená, že by ste ich mali zalievať bez prestávky a bez obmedzenia, pretože im škodí aj nadmerné zalievanie, na čo mnohí začínajúci záhradníci zabúdajú. Robte to pravidelne, ale s miernym množstvom vody, a odvďačia sa vám jedinečným šarmom. Okrem toho sa im oplatí skoro na jar dopriať poriadne hnojivo a pravidelne ho pridávať až do júla. Po odkvitnutí kvetov už ho nepoužívajte.
Čo robiť s ľaliou po odkvitnutí? Toto je najdôležitejšie ošetrenie
Ďalším základným ošetrením pri starostlivosti o ľalie je odstraňovanie kvitnúcich kvetov. Týmto jednoduchým spôsobom ich prinútite, aby všetku svoju energiu vložili do vývoja cibuľky, takže budú krásne a hrdé aj v nasledujúcej sezóne. Dôležité je však odstrániť len vrchol, bez stonky s listami. Pokiaľ ide o stonky, odrežte ich, až keď úplne zožltnú. To sa zvyčajne stáva koncom jesene. S príchodom zimy ich chráňte pred chladom. Stačí použiť suché lístie, kôru alebo slamu a pokojne počkajú do jari.
TIP! Pokiaľ ide o prezimovanie ľalií, orientálna odroda je výnimkou. Mala by sa vykopať koncom septembra a uskladniť pri teplote maximálne 10 stupňov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ľalie môžu kvitnúť druhýkrát. Stačí vykonať tento postup
Zalejte tým svoje ľalie. Budú kvitnúť celé leto
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.