1.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Alina Kruk).
Telový peeling je procedúra, ktorú by sme mali natrvalo zaviesť do svojej rutiny starostlivosti o pleť. Systematický peeling odumretej epidermy nám umožní nielen tešiť sa z hladkej a žiarivej pokožky. Pravidelný peeling tiež umožňuje lepšie vstrebávanie prípravkov starostlivosti o pleť, čím sa zvyšuje ich účinnosť. Ako často by sme mali vykonávať exfoliáciu? Existujú nejaké kontraindikácie používania exfoliačných produktov?
Exfoliácia je nevyhnutná
Peeling celého tela by sme mali vykonávať rovnako pravidelne ako peeling tváre. Práve vďaka systematickej exfoliácii bude pokožka hladká a pevná a bude príjemná na pohľad. Často však zabúdame na používanie telových peelingov. Najmä počas chladných jesenných a zimných mesiacov, keď sa obliekame hustejšie a neodhaľujeme svoje telo. Práve vtedy by sme však mali dbať najmä na stav našej pokožky, ktorá sa pod vplyvom nízkych teplôt viac vysušuje a má tendenciu hromadiť zrohovatenú epidermis. Výsledkom je, že na jar, keď sa oteplí a my si chceme obliecť blúzky alebo šaty, ktoré odhaľujú ramená alebo dekolt, je naša pokožka sivá, bez lesku a bez pružnosti. Často sa potom snažíme rýchlo dosiahnuť viditeľné výsledky a začneme príliš často používať nadmerne exfoliačné kozmetické prípravky. To môže viesť k podráždeniu a zvýšiť citlivosť pokožky na vonkajšie faktory.
Prirodzené procesy na pokožke
Naša pokožka je vrstevnatá a pozostáva z troch hlavných vrstiev:
- epidermis
- derma
- podkožné tkanivo
Epidermis tvorí priamu hranicu medzi naším organizmom a vonkajším prostredím. Je to pravidelne sa obnovujúca štruktúra, ktorej bunky (nazývané keratinocyty) dozrievajú a prechádzajú postupnými vrstvami – počnúc bazálnou vrstvou, cez skvamóznu vrstvu, zrnitú vrstvu a končiac rohovou vrstvou. Počas tohto procesu sa bunky presúvajú na povrch epidermy, pričom medzitým strácajú bunkové jadro a odumierajú. Tento proces je prirodzenou exfoliáciou epidermy a trvá približne 28 dní, ale s vekom sa jeho dĺžka môže dokonca zdvojnásobiť. Stáva sa tiež, že trvanie procesu exfoliácie narúšajú niektoré ochorenia a kožné problémy, ako je suchosť alebo psoriáza.
Hromadenie odumretých kožných buniek, či už v dôsledku nedostatočnej starostlivosti alebo porúch súvisiacich so stavom alebo zdravotným stavom pokožky, spôsobuje jej drsnosť, stratu prirodzeného lesku, zmenu farby a prípravky, ktoré sa na ňu aplikujú, nepreniknú hlboko do pokožky.
Prečo používať telové peelingy
Telový peeling je jedným z najjednoduchších a najlacnejších, ale zároveň najúčinnejších ošetrení. Vykonáva sa v pohodlí domácej kúpeľne, či už s použitím výrobkov z drogérie alebo tých, ktoré si pripravíte sami, a prináša okamžité výsledky.
Medzi výhody pravidelného peelingu patria:
- lepší vzhľad pokožky
- redukcia nedokonalostí
- odblokovanie mazových žliaz
- stimulácia mikrocirkulácie krvi
- zlepšenie tónu pleti
- zníženie celulitídy
- redukcia zarastajúcich chĺpkov
- zvýšenie účinnosti kozmetických prípravkov používaných po peelingu
- stimulácia pokožky k tvorbe nových buniek
Pokyny na vykonanie peelingu
Pravidelný peeling pokožky by sa mal stať trvalou súčasťou našej rutiny starostlivosti o telo, rovnako ako používanie hydratačných krémov po kúpaní. Odporúča sa, aby sa exfoliácia vykonávala raz týždenne, a konkrétne indikácie sú:
- Hrubá, suchá a nedostatočná pokožka – je jedným z najčastejších dôvodov, pre ktoré sa odporúča peeling. Jeho použitie ju vyhladí, zanechá ju viditeľne hladšiu a jemnejšiu, navyše uľahčí prenikanie kozmetických prípravkov aplikovaných po peelingu do hlbších vrstiev pokožky.
- Odfarbenie pleti – systematicky vykonávaný peeling prispieva k zníženiu zafarbenia, rozjasňuje pleť a vyrovnáva jej farbu.
- Redukcia celulitídy – peeling je spojený s masážou tela, ktorá stimuluje mikrocirkuláciu krvi a lymfatický systém a pomáha telu vylučovať toxíny a zadržiavať vodu. To podporuje redukciu tuku a zníženie celulitídy.
- Príprava pokožky na depiláciu – telový peeling je vhodné vykonať niekoľko dní pred depiláciou. Tým sa vyčistia vývody folikulov a epilácia bude dôkladnejšia. Exfoliácia 2-3 dni po epilácii zabraňuje zarastaniu chĺpkov.
- Príprava pokožky na iné ošetrenia – exfoliácia sa odporúča ako príprava na iné ošetrenia, napr. hydratačné alebo anticelulitídne ošetrenia, čím sa zvýši schopnosť pokožky absorbovať účinné látky obsiahnuté v použitých prípravkoch.
- Príprava na samoopaľovanie – odstránenie zrohovatenej epidermy pred samoopaľovaním v spreji zabezpečí rovnomerné opálenie a výsledný efekt vydrží oveľa dlhšie.
Kontraindikácie peelingu
Hoci je peeling minimálne invazívny zákrok, ktorý si môžeme ľahko vykonať sami, existuje niekoľko kontraindikácií používania exfoliačnej kozmetiky.
Kontraindikácie používania peelingu sú:
- aktívne kožné infekcie, ako je herpes, bakteriálne a plesňové infekcie
- zápal kože
- vyrážka
- podráždenie
- prerušenie epidermy (rezné rany, odreniny, rany)
- kožné ochorenia, ako je napríklad psoriáza alebo ekzém
- používanie niektorých liekov, ktoré zvyšujú citlivosť kože (napr. retinoidy).
Exfoliácia pokožky by sa tiež nemala vykonávať bezprostredne pred alebo po depilácii. Precitlivená pokožka, ktorá reaguje podráždením na rôzne látky, je tiež kontraindikáciou používania peelingov, najmä hrubých peelingov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako často môžete používať peeling? Držte sa tohto pravidla a neuvidíte ani jednu suchú škvrnu
Enzymatický peeling ideálny pre citlivú pleť. Na jeho vykonanie potrebujete len niekoľko minút
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.