2.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ANDREW PROFOTO).
Paradajky sú v mnohých záhradách veľmi obľúbené. Niekedy sa však pri starostlivosti o nich môžete stretnúť s problémom krútenia a vädnutia listov. Stáva sa to pri pestovaní v zemi aj v skleníku. Môže to mať mnoho príčin. Zistite, ako ich zistiť a ako sa starať o paradajky, aby ste sa tomuto problému vyhli.
Kučeravosť listov paradajok je problém, s ktorým sa často stretávate pri ich pestovaní. Príčiny tohto javu možno hľadať v niekoľkých faktoroch, ktoré sú zvyčajne spôsobené nesprávnou starostlivosťou o rastliny alebo prítomnosťou škodcov. Odporúčame, na čo si dať pozor a akých chýb sa vyvarovať.
Kučeravosť listov paradajok verzus starostlivosť o paradajky. Čo si treba uvedomiť?
Keď pri pohľade na listy paradajok spozorujete znepokojujúce príznaky, musíte sa v prvom rade uistiť, že ste vašim rastlinám poskytli správne podmienky na pestovanie.
Jedným zo základných predpokladov správneho plodenia a rastu paradajok je umiestniť ich na teplé a dobre slnečné miesto. Najlepšia teplota pre rastlinu je približne 28 stupňov Celzia cez deň a 18 stupňov Celzia v noci. Paradajkám sa darí, keď je rozdiel medzi dennou a nočnou teplotou približne 10 stupňov. Väčšie rozdiely môžu prispieť k zvlneniu listov paradajok.
Okrem toho venujte pozornosť tomu, ako vaše rastliny zalievate. Najlepšie je to robiť pravidelne, ale nie nadmerne. Mimoriadne častou príčinou kučeravosti listov je dlhodobý nedostatok vody. Z tohto dôvodu je vhodné pravidelne monitorovať vašu úrodu.
Okrem toho nedostatok vody vedie aj k hnednutiu okrajov listov, čo je posledná fáza pred nenávratným zvädnutím celej rastliny. Podľa záhradkárov je najlepším spôsobom zalievania paradajok aplikácia vody priamo na zem a nie postrek listov a stoniek, pretože by to podporilo rozvoj hubových ochorení.
Tieto chyby spôsobujú krútenie a vädnutie listov paradajok. Na čo si dať pozor?
Chybou v starostlivosti, ktorá tiež spôsobuje krútenie listov paradajok, je zakrpatenie počas veľmi slnečného a horúceho počasia. Častou chybou je aj nadmerné hnojenie paradajok dusíkom alebo fosforom.
To spôsobuje nielen krútenie listov, ale aj ich sfarbenie. Okrem toho pri prehnojení paradajok sú vrcholky rastlín tmavozelené a listy sú pod nimi mierne fialové. Vtedy musíte upustiť od doteraz používaného hnojiva a do starostlivosti zaradiť vápenaté živiny.
Okrem toho býva zvlnenie listov paradajok spôsobené nedostatkom medi. Týka sa to starších vrchných listov, ktoré sa rúrkovito zvinujú, zatiaľ čo najmladšie listy sú drobnejšie. Okrem toho sú stopky krátke a listy sa stávajú tuhými. Tieto príznaky poukazujú na nedostatok medi v pôde alebo na výskyt faktorov, ktoré rajčiakom sťažujú jej príjem z pôdy. Často je to spôsobené príliš vysokým pH pôdy, ktoré presahuje 6,5.
Kučeravosť listov paradajok – aký vplyv majú na nich škodcovia?
Ďalšou príčinou kučeravosti listov paradajok je prítomnosť škodcov, ako sú vošky. Zvyčajne sa na týchto rastlinách objavuje voška broskyňová alebo voška zemiaková. Prispieva k deformácii listov, ktoré vytvárajú lyžičkovitý ohyb.
Prítomnosť vošiek možno spozorovať voľným okom, pretože lepkavá medová rosa, ktorú škodcovia vypúšťajú, sa potom objavuje na listoch. Okrem toho môžete na rastline ľahko vidieť veľké množstvo samotných škodcov.
Po ich spozorovaní musíte okamžite podniknúť kroky, aby ste sa ich zbavili. Môžete sa vybaviť komerčne dostupnými prípravkami alebo siahnuť po domácich prostriedkoch proti voškám, ako je cesnakový extrakt, postrek bylinkami alebo cibuľový odvar.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pôda pre paradajky. Do akej pôdy zasiať a zasadiť paradajky?
Prečo paradajky nedozrievajú? Vďaka tomuto jednoduchému triku budú v okamihu červené
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.