2.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Elena_Gr).
Kapustu v zeleninovej záhrade v lete niekedy napádajú nenásytné húsenice. Žerú listy mladých rastlín, čo spôsobuje ich neskoršie žltnutie a vädnutie, preto nepodceňujte prvé otvory. Najlepšie je zakročiť hneď, ešte skôr, ako si ich všimnete. Používajte domáce postreky a vysádzajte rastliny, ktoré škodcov kapusty odradia.
Mlynárik kapustový (z latinského Pieris brassicae) sa považuje za škodcu v zeleninovej záhrade. Jeho húsenice sa v lete často živia listami kapusty (ako aj karfiolu, kelu, brokolice alebo kalerábu). Vyhryzajú do nich diery, pretože im veľmi chutí dužina, čo neskôr vedie k veľkým stratám na úrode. Ako teda bojovať proti húseniciam na kapuste?
Na to nemusíte siahať po prípravkoch zo záhradkárskych obchodov. Použite domáce prostriedky proti húseniciam na kapuste a vysaďte rastliny, ktoré odpudzujú škodcov kapusty, a o niekoľko týždňov určite zožnete bohatú úrodu.
Mlynárik kapustovitý – kedy napáda rastliny v záhrade?
Najviac húseníc mlynárika kapustového môžete v zeleninovej záhrade spozorovať v júli až auguste, hoci sa môžu kŕmiť aj v septembri. Samičky kladú podlhovasté, krémové, žlté alebo oranžové vajíčka na zadnú stranu listov zeleniny.
Ich počet sa pohybuje od 15 až do 200 naraz. Od nakladenia po vyliahnutie trvá len sedem dní a vývoj húseníc trvá až štyri týždne. Potom si mlynárik kapustový začne hľadať miesto na zakuklenie a prezimovanie.
Ako bojovať proti mlynárikovi kapustovému pomocou domácich prostriedkov?
Pravidelné odstraňovanie buriny na jar vám pomôže minimalizovať tento problém. Ak ste na to zabudli, aspoň po vysadení kapusty, začiatkom júla pravidelne kontrolujte rastliny v zeleninovej záhrade. Odstráňte húsenice a vajíčka mlynárika, aby nedošlo k vážnym škodám na úrode.
Používanie organických postrekov proti mlynárikovi kapustovému z rebríčka a vratiča
Pravidelne používajte aj organický postrek proti mlynárikovi kapustovému, aby ste škodcu odradili od návštevy vašej záhrady. Môžete si ho pripraviť sami doma. Odvar z vratiča vám pomôže ako preventívne opatrenie, keď sa problém s húsenicami ešte neobjavil, ale obávate sa, že čoskoro môžu rastliny napadnúť.
Na prípravu postreku proti mlynárikovi kapustovému z vratiča potrebujete 500 g rozdrvenej rastliny (alebo 70 g sušenej). Namočte ju do 10 litrov vody aspoň na 1 deň, potom ju 20 minút povarte a rastliny postriekajte.
Na prípravu postreku proti mlynárikovi kapustovému z rebríčka potrebujete 1 kg rastliny (alebo 100 g sušenej). Taktiež ju zalejte 10 litrami vody a nechajte pôsobiť 24 hodín. Na druhý deň odvar pol hodiny povarte a po vychladnutí postriekajte rastliny, na ktorých sa húsenice živia.
Vysaďte rastliny na odradenie škodcov kapusty. Vyženú nielen mlynárika kapustového
Ak hneď vedľa záhonov vysadíte rastliny odpudzujúce škodcov kapusty, je menej pravdepodobné, že vaše plodiny navštívia nezvaní hostia. To sa netýka len mlynárika, ale aj molic. Oba tieto druhy hmyzu nenávidia palinu a yzop. Mlynárik kapustový nemá rád ani aksamietnicu, tymián, majoránku alebo šalviu.
Ak máte v záhrade problém so slimákmi, vyčleňte na svojom pozemku kúsok miesta pre cesnak. Zníži sa tým aj výskyt vošiek alebo hrabošov. Šalát sa rýchlo zbaví drôtovcov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pri sadení kapusty ich umiestnite do jamiek. Hlávky budú dobre rásť, škodcovia nebudú hrýzť korene
Takúto kapustu v záhrade nám všetci závidia. Bude zdobiť vašu záhradu aj v zime
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.