3.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Neirfy).
Od mája do polovice júla teší oko svojimi fialovými kvetmi, ktoré pôvabne zdobia záhradu. Tie môže opäť vypustiť a kvitnúť začiatkom jesene až do konca októbra. Jedným jednoduchým ošetrením poteší oko na celé týždne. Aký je najlepší spôsob hnojenia levandule? Bude hojne a dlho kvitnúť.
Je príbuzná mäte a rozmarínu a časom sa stala obľúbenou rastlinou na záhradke. Záhradkári, dokonca aj tí najskúsenejší, totiž oceňujú jej nádhernú vôňu a nezvyčajnú farbu drobných kvetov, pričom zdôrazňujú, že rastlina si nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť, aby ich potešila.
Levanduľa je označovaná za jednu z najmenej náročných rastlín. Aby však potešila svojím vzhľadom, oplatí sa dodržiavať niekoľko dôležitých pravidiel. A ak sa jej rast podporí správnym domácim hnojivom, čoskoro vytvorí nekonečné množstvo kvetov bez najmenšej túžby zhodiť ich s príchodom leta.
Aké podmienky musí mať levanduľa? Venujte pozornosť detailom
Hoci levanduľa nie je mimoriadne náročná, má svoje chute. Aby dobre rástla, odporúča sa umiestniť ju na teplé, slnečné miesto, do polopriepustnej, piesočnatej pôdy. Rastlina neznáša prebytok vody v koreňoch a oveľa lepšie znáša sucho ako premokrenie. Má to svoje výhody, pretože nevyžaduje časté zalievanie.
Levanduľa tiež nemá rada kyslú pôdu. Ak má pôda príliš málo vápnika (ktorý zvyšuje pH pôdy), oplatí sa do nej pridať trochu kriedy alebo dolomitu. Za týchto podmienok bude pohľad na levanduľu naozaj potešujúci.
Kde vysadiť levanduľu? Dobrý spoločník pre niektoré rastliny
Levanduľa by mala mať podľa skúseností záhradníkov južnú alebo západnú expozíciu. Dobre sa jej bude dariť aj na nezatienených plochách vystavených na východ. Stojí však za to zvážiť nielen slnečnú expozíciu a umiestnenie v konkrétnej časti záhrady, ale aj rastliny rastúce v blízkosti levandule.
Levanduľa odpudzuje mravce a vošky, preto je vhodné vysádzať ju v blízkosti rastlín, ktoré sú na týchto škodcov obzvlášť náchylné. Dobrými spoločníkmi levandule sú všetky druhy ruží, ale aj nechtíky a bylinky, ako napríklad rozmarín, saturejka, tymián a rebríček.
Čo sa dá urobiť, aby levanduľa pekne kvitla? Pomôže vám domáci kondicionér
Levanduľa, hoci sa pestuje ľahko, možno nezaujme svojím vzhľadom tak, ako by ste chceli. V takom prípade sa oplatí pustiť do práce – podporiť jej rast a dlhšie kvitnutie pomocou domácich živín.
Pomôže vám odpad, ktorý zvyčajne končí v koši. Vaječné škrupiny sú totiž vynikajúcim vápenatým hnojivom – obsahujú až 80-90 % ľahko stráviteľného vápnika. Obsahujú aj niekoľko cenných minerálov: draslík, horčík, fosfor, zinok, meď, železo a kremík.
Vaječné škrupiny jednoducho rozdrvte a potom ich v mažiari rozomeľte na prášok. Potom ich raz za mesiac nasypte na pôdu okolo levanduľových kríkov, najlepšie tak, že prášok zamiešate do vrchnej vrstvy pôdy.
Sušené škrupiny sú vhodné aj na prípravu tekutého hnojiva. Na tento účel ich zalejte vriacou vodou a nechajte niekoľko dní na chladnom a tmavom mieste. Potom stačí levanduľu zalievať a sledovať, ako zdravo a bohato rastie a celé týždne teší oko svojimi fialovými kvetmi.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na toto miesto umiestnite kvetináč s levanduľou. Bude kvitnúť ako nikdy predtým
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.